BAKAN AVCI ' TURİZME DESTEK 2017'DE ARTARAK SÜRECEK'

Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) tarafından iki yılda bir düzenlenen ve bu yıl Mersin'in ev sahipliğinde Divan Otel'de gerçekleştirilen 7. Akdeniz Turizm Forumu (MEDITOUR 2016) başladı.

Forumun açılışında bir konuşma yapan Bakan Avcı, bölgemizde cereyan eden terör olaylarının maksatlı oluşumlar tarafından özellikle bir karşı propaganda olarak kullanıldığına dikkat çekti. Bakan Avcı, "Bu nedenle turizmin önünü açacak her türlü faaliyet, proje ve programın başarıya ulaşabilmesi için teröre karşı ortak tavır, ortak hareket etmek bütün ülkelerimiz için kaçınılmaz bir görevdir, bir ödevdir." dedi.

HAYIRLI KARARLAR ALINACAK

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı bölge ülkelerinin ve sektör temsilcilerinin görüşleriyle zenginleşecek toplantıda bölge için hayırlı kararlar alınacağına inandığını, Akdeniz'in kültür, spor, inanç, kış, sağlık ve gastronomi gibi pek çok turizm çeşidine yönelik büyük bir potansiyel taşıdığını belirtti.

Bölgenin turizmi açısından sıkıntılı günler yaşandığına dikkati çeken Avcı, şöyle konuştu:

"Bütün dünyayı tehdit eden terör olgusu bölgemizde de turizme güçlükler çıkartan önemli kavramlardan biri. Özellikle son dönemlerde dünyanın her yerinde yoğun terör saldırılarına şahit oluyoruz. Bundan bölgemiz de nasibini alıyor. Ne var ki özellikle bölgemizde cereyan eden terör olayları maksatlı oluşumlar tarafından özellikle bir karşı propaganda olarak kullanılıyor. Bu nedenle turizmin önünü açacak her türlü faaliyet, proje ve programın başarıya ulaşabilmesi için teröre karşı ortak tavır, ortak hareket etmek bütün ülkelerimiz için kaçınılmaz bir görevdir, bir ödevdir. Bölge ülkeleri olarak terörün karşısında yer almak, ülkelerimizin güvenliği için en üst düzeyde tedbirleri almak, çok zor bir dönemi büyük fedakârlıklarla atlatmaya çalışan turizm sektörüne destek vermek bölge ülkelerimizin ortak politikası olmak zorundadır."

TUR OPERATÖRLERİNE DESTEK SÜRECEK

Bakan Avcı, Türkiye'de son dönemde özellikle tur operatörlerine yönelik teşviklerle turizme ve sektör temsilcilerine ciddi katkılar sağlandığını hatırlatarak, bunun gelecek yıl da artarak devam edeceğini bildirdi.

Bakan Avcı konuşmasında ayrıca, dünya turizminin mihenk taşlarından biri olan Akdeniz turizm alanının bölge ülkeleriyle gerçekleştirilecek ortak projelerle hak ettiği turizm potansiyeline ulaşacağını belirtti. Bakan Avcı ayrıca Forum kapsamında düzenlenecek "Akdeniz'de İnanç ve Kültür Turizmi'nin Tarihi Altyapısı ve Kültürel Rota Yönetimi" başlıklı panelin ise oldukça faydalı olacağına inandığını söyledi.

Bakan Avcı, ASCAME'den turizm alanında çalışma yapan kültür ve bilim adamları ile Akdeniz'in değerlerine yönelik ödüller verilmesini beklediğini ifade etti. 8 turizm bölgesine yönelik çalışmaların hızlandırıldığına değinen Avcı, özellikle yabancı yatırımcılara yönelik girişmelerin bulunduğunu, Mersin'in de önemli bir destinasyon olması için çalışıldığını kaydetti.

BARIŞTAN, HUZURDAN YANAYIZ

Forumun açılış törenine katılanlar arasında Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da yer aldı. Forumun Doğu Akdeniz'in parlayan yıldızı olan Mersin'de yapılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Elvan, bugün 350 milyon civarında olan Akdeniz turist sayısının 2030'a kadar 500 milyona çıkacağı düşünüldüğünde Mersin'in bu artıştan pay alması açısından gerekli hazırlıkların yapıldığını kaydetti.

Akdeniz'in bir güven ve istikrar denizi olmasının son derece önemli olduğunu bildiren Bakan Elvan, Arap Baharı sonucu başlayan bölgesel istikrarsızlıkların turizme nasıl yansıdığını herkesin gördüğünü belirterek, "Biz Türkiye olarak bütün koşullarda barıştan, huzurdan, istikrardan yanayız. Akdeniz'de kruvaziyer gemilerin, turizm gemilerinin yanında mülteci botlarının dolaşması büyük trajedilerin yaşanması bir insanlık ayıbıdır." dedi.

Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) tarafından iki yılda bir düzenlenen forumda Akdeniz turizmi her yönüyle konuşuluyor ve ortak hedefler belirleniyor. Foruma Türkiye ikinci kez evsahipliği yapıyor. ( Kaynak:turizmdebusabah )