BAKA'DAN 22 TURİZM PROJESİNE 5.5 MİLYON TL DESTEK

BAKA'DAN 22 TURİZM PROJESİNE 5.5 MİLYON TL DESTEK
Turizm potansiyelinin değerlendirilmesi için mali destek sağlanacak 28 projeden 22’si, kamu kurum ve kuruluşları tarafından hazırlandı. Gazetecilerin kamu ağırlığına ilişkin soruları üzerine Antalya Valisi Altıparmak, projelerin turizmi çeşitlendirmeye, alternatif alanlar oluşturmaya, stratejik plan hazırlamaya yönelik olduğunu söyledi. Bu tür projelerin, ağırlıklı olarak kamudan geldiği için mali destek programına alındığını ifade eden Altıparmak, bunların kar amacı gütmeyen, bölgeyi güzelleştirmeye yönelik projeler olduğunu anlattı.
 
DESTEKLENECEK KAMU PROJELERİ
 
Antalya, Isparta ve Burdur’da turizm potansiyelinin değerlendirilmesi için kamu kurum ve kuruluşları tarafından hazırlanarak, BAKA tarafından 5,5 milyon liraya yakın mali destek sağlanacak projelerin illere göre dağılımı şöyle:
 
Antalya; Turizm Stratejik Planı, Uluslararası Kongre Turizmi, İbradı Altınbeşik Mağarası, Beymelek Taş Evleri, Şehr-i Elmalı, Alanya Cennet Vadisi, Akseki Botanik Bahçesi, Kemer Deniz Suyu Araştırma ve İyileştirme Ar-Ge Merkezi, Kalkan, Alanya Sahil Güvenliğinin Geliştirilmesi, Aksu Botanik ve Doğa Müzesi, AKTOB, Kaş, Serik Yörük Türkmen Kültür Merkezi.
 
Burdur; Salda Kayak Merkezi, Kibyra Antik Kenti, Ağlasun ve Yeşilbaş bölgeleri, Mehmet Akif Ersoy Kültür Evi.
 
Isparta; Karınca Çiftliği, Güneykent Gül Turizmi, Şarkiraağaç Rehabilitasyon ve Yenileme.
 
JAPON TURİZMCİLER ANTALYA’YA GELİYOR
 
Öte yandan, Vali Ahmet Altıparmak, Antalya’nın ekim ayında Japon turizmcileri ağırlayacağı bilgisini verdi. Japonya Seyahat Acenteleri Birliği (JATA)’nin 40 kişilik yönetim kurulu üyelerinin eşleriyle birlikte misafir edileceğini anlatan Altıparmak, Japonların Türkiye ,Antalya ve bölgesi hakkında çok zayıf bilgiye sahip olduklarına değindi. Vali Ahmet Altıparmak, şöyle devam etti:
 
“Japonya, dünyada yurt dışına turist gönderen ülkeler arasında ikinci sırada. Yıllık 20 milyon turist gönderiyor. Türkiye’nin aldığı pay çok çok az. Türkiye’ye yıllık 200 bin Japon turist geliyor. Bunu biraz daha artırabiliriz. Onların seyahatleri kültür amaçlı oluyor. Biz de onların Antalya seyahatlerini kültür amaçlı yapacağız. Antalya Müzesi, Aspendos, Side gibi bölgeler ağırlıklı olacak. Burdur ve Isparta gibi günübirlik gidilebilecek yerleri de tanıtmaya çalışacağız. Umuyorum bir açılım olur.” (Kaynak: Haberimport.com)