BAHAR BAYRAMI'NDA 3 MİLYAR ÇİNLİ YOLCULUK YAPACAK

BAHAR BAYRAMI'NDA 3 MİLYAR ÇİNLİ YOLCULUK YAPACAK
Çinliler’in en yoğun kutladıkları Bahar Bayramı tatilinde uçak, otobüs ve tren biletleri tükeniyor. Bu durumda geleneklerine bağlı olarak bayramı evinde ailesiyle birlikte geçirmek isteyen, çoğu kez birden fazla aktarmayla gidecekleri yere ulaşıyor.

Çin Uluslararası Radyosu’nun (CRI) Türkçe bölümünün haberine göre, Başkent Beijing'de 2017 yılı Bahar Bayramı trafiğine ilişkin bir telekonferans yapıldı. Konferansa, Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Ulaştırma Bakanlığı, Çin Demiryolu Genel Şirketi, Çin Sivil Havacılık Dairesi ve Kamu Güvenliği Bakanlığı gibi 11 kuruluştan yetkililer katıldı. Çin Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı LianWeiliang, ilk tahminlere göre, bayramda yaklaşık 3 milyar kişinin yolculuk yapacağını belirtti.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da demiryolu, Bahar Bayramı trafiğinde en büyük rolü üstlenecek. Çin Demiryolu Şirketi Genel Müdür Yardımcısı LiWenxin, bayram boyunca demiryolunu kullanan yolcu sayısının 352 milyonu bulacağını ifade etti. Wenxin, bu rakamın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,7'lik bir artış göstereceğini ve günde ortalama 8 milyon 800 bin yolcu taşınacağını kaydetti.

Türkiye gözde ülkeler arasında

CRI Türkçe bölümünün haberine göre Çinli turistler ülke içinde Sanya, Şiamen, Ha'erbin, Şanghay, Hangzhou, Chengdu ve Guilingibi şehirlere rağbet ediyor. Bu yıl Bahar Bayramı’nda yurtdışını tercih eden Çinlilerin en gözde destinasyonlarını ise şu bölge ve ülkeler oluşturuyor:  Güney Amerika ülkeleri, Türkiye ve Mısır.

2017 yılı Bahar Bayramı 28 Ocak'ta başladı. Ancak bayram trafiğinin 13 Ocak'ta başlayıp, 21 Şubat'a kadar yoğun sürmesi bekleniyor.