AZERBAYCAN DOĞAL YERALTI KAYNAKLARIYLA ŞİFA DAĞITIYOR

Dünyanın önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Azerbaycan’ın doğal zenginlikleri hem bedene hem ruha şifa veriyor.

AZERBAYCAN DOĞAL YERALTI KAYNAKLARIYLA ŞİFA DAĞITIYOR

Tuz mağaraları ve termal sularıyla öne çıkan Azerbaycan’da ham petrol de bir şifa kaynağı olarak dikkati çekiyor. Naftalan'dan çıkan ham petrolde benzin ve ona benzer maddeler bulunmazken, onun yerine yüksek tedavi ektisi olan 40'a yakın maddeler yer alıyor

Hazar Denizi boyunca uzanan ve dağları, çamur volkanları, şelale ve nehirleri, ormanlar ve kumlu plajları ile doğa tutkunlarının vazgeçilmez turizm destinasyonu arasında yer alan Azerbaycan, şifa arayanlar için de olanaklarıyla eşsiz imkanlar sunuyor.
Azerbaycan’da bulunan ve şifa kaynağı olan “tuz mağaraları” astım, bronşit ve alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılırken, cilt hastalıkları ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için de en etkili yöntemlerden biri olarak görülüyor.
Şöyle ki, Nahçıvan’a 12 kilometre uzaklıktaki Duzdağ, ülkenin en önemli ve en ünlü tuz madeni olarak dikkati çekiyor. Deniz seviyesinden 1173 metre yükseklikte bulunan bu arazide dünyanın en berrak ve saf olan yaklaşık 130 milyon ton doğal tuzuna sahip olduğu belirtiliyor.

Duzdağ’ında 110 metre derinliğinde, dağın içine doğru ise 300 metre uzanan tünellerle kurulan Duzdağ Fizyoterapi Merkezi ise bölgenin en ünlü ve en kapsamlı sağlık kuruluşu olarak öne çıkarken, merkez her yıl dünyanın dört bir yanından gelen solunum sıkıntısı yaşayan hastaların sağlığına kavuşmasına katkı sağlıyor.
Merkezi ziyaret edenler bu tünellerde bulunan yeraltı odalarında tuzun onarıcı güçlerinden faydalanmanın yanı sıra huzur dolu bir tedavi süreci geçirebiliyor. Merkeze yakın kurulan donanımlı tesisler ise farklı şehir ve ülkelerden gelen hastalara konaklama ve tatil hizmeti imkanı sağlıyor.

Termal suyu sayısız hastalığa iyi geliyor

Öte yandan, Azerbaycan kaplıcaları bakımından da zengin bir yapıya sahip bulunuyor. Yeraltı termal kaynaklarının ülkenin dört bir yanında bulunması bu alanda Azerbaycan’ı farklı kılıyor.Romatizmadan cilt rahatsızlıklarına, şeker hastalığından kireçlenmeye, sindirim ve böbrek sorunlarına kadar birçok hastalığa iyi gelen termal sularının faydaları da saymakla bitmiyor.Termal sular sadece şifa arayanlar için değil, vücudunu ve sağlığını korumak isteyenlerin de uğrak noktası oluyor.

Azerbaycan’da sağlık için kaplıcaya gitmek tarihin en eski şifa geleneklerinden biri olarak bilinirken, özellikle Sovyetler döneminde Lenkeran şehrinin Haftoni köyünde açılan kaplıca ve Karabağ Bölgesi’nin Kelbecer ilçesinde yer alan İstisu Köyü’nde eskiden sanataryumun sıkça ziyaret edilmesi bu bölgelerin nasıl birer şifa kaynağı olduğunun örnekleri arasında yer alıyor. Şimdi ise Karabağ’da gidenrestorasyonişlerindensonraKelbecerintermalkaynaklarınınyenidenşifaarayanlarasunulması planlanıyor. Lenkeranda ise doğal kaynaklar vasıtasıyla tedaviler sunan tam teşekküllü “Lankaran Springs& Wellness Resort” oteli ziyaretçiler arasında oldukça ünlü.

Ham petrolde sağlık arıyorlar

Son yüzyılın en önemli enerji kaynaklarından kabul edilen petrol ise Azerbaycan’da şifa kaynağı olarak da kullanılıyor. Dünyanın birçok ülkesinden gelen hastalar, başkent Bakü’den sadece 300 kilometre uzaklıktaki Naftalan bölgesinde çıkan ham petrolle şifa bulmaya çalışıyor.

Son dönemlerde Naftalan, 5 yıldızlı otelleri, tatil merkezleri ve üstün konforlu klinik imkanlarıyla göz dolduruyor.

Bu bölgede çıkarılan petrol, diğer sanayi petrollerinden farklı bir özellik taşıyor. Naftalan'dan çıkan ham petrolde benzin ve ona benzer maddeler bulunmazken, onun yerine yüksek tedavi ektisi olan 40'a yakın maddeler yer alıyor.Bölgedeki sağlık merkezlerinde uygulanan petrol banyoları sayesinde de hastalar, özellikle sedef ve egzama gibi deri hastalıklarıyla birlikte eklem rahatsızlığı, romatizma gibi birçok hastalığın şifasını arıyor.Lenkeran gibi Naftalan bölgesinde çıkan tedavi edici petrol türü de,1920'lerde Sovyet vatandaşlarının yoğun ilgisi ile dikkatleri çekmiş, şimdi de yalnız Azerbaycanlıların değil aynı zamanda özellikle BDT ülkelerindenolmak üzere turistlerin de uğrak yeri.