ANTALYA'NIN MAĞARALARI YURTDIŞINDA GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

Antalya’nın sahip olduğu alternatif turizm potansiyelini değerlendirmeye kararlı olduklarını belirten Antalya Tanıtım AŞ. Genel Müdürü Dr. Yusuf Örnek, şöyle konuştu: “Valilik öncülüğünde hazırlanmasına başlanılan Antalya Mağaraları Kitabı’nı çok önemsiyoruz. Valilikten aldığımız bilgilere göre, kitap ilk olarak Kasım ayında Londra’daki turizm fuarına yetiştirilecek. Kitabın dört dil olarak hazırlanmasının 300 bin seviyesindeki mağara ziyaretçi sayısını ikiye katlayacağına inanıyorum.”

Dr. Örnek, valilik tarafından hazırlanmakta olan Antalya Mağaralar Kitabı’nda derlenen bilgileri şöyle özetliyor: “Türkiye’de turizme ilk açılan Damlataş Mağarası, Alanya’nın içinde ve deniz kıyısında bulunuyor. Turizme açık mağaranın astıma iyi gelen bir özelliği var. Alanya merkezinin 12 km doğusundaki Dim Mağarası, Türkiye’nin en güzel mağaralarından biri olarak kabul ediliyor.

İçinde insan yaşayan ilk mağara

Karain Mağarası, Antalya- Burdur Karayolu'nun 13'üncü kilometresinde bulunuyor. Karain, Türkiye'nin içinde insan yaşamış en büyük mağaradır. Zeytintaşı Mağarası’nda boyları yer yer 0.5 m’yi bulan makarna sarkıtlar ve büyük sütunlar arasında yer alan gölcükler turizm amacıyla kullanıma uygun ortam yaratıyor. Altınbeşik Mağarası ise dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ise bilinen en büyük yer altı gölüne sahiptir. Ayrıca, Antalya’daki Yalandünya Mağarası ile Yerköprü Mağarası da görülmeye değer özellikler taşıyor.”

Bunlar da turizme açılmayı bekliyorlar

Dr. Örnek, Antalya’daki mağara sayısının bunlarla sınırlı olmadığını belirterek şu bilgiyi veriyor:  “Antalya Tanıtım AŞ. olarak destinasyonun sahip olduğu alternatif turizm değerlerinin dengeli bir şekilde turizme açılmasından yanayız. Hazırlanmakta olan kitabın taslağını incelediğimde, mevcutlara ek olarak yeni mağaraların da turizme açılması yönünde çalışmalar olduğunu görüyoruz.”

Antalya’nın turizme açılmak için gün sayan mağaraları olduğuna dikkat çeken Dr. Örnek bunları şöyle sayıyor: “Geyikbayırı Mağarası’nda çalışmalar devam ediyor. Düdensuyu Mağarası, Tilkiler Mağarası, adını kimseye görünmeden baş başa kalmak isteyen aşıklardan alan Aşıklar Mağarası, Korsanlar Mağarası, Kocain Mağarası, Konakaltı Mağarası, Sırtlanini Mağarası, Beldibi Mağarası, Aslanlı Mağarası, Peynirdeliği Mağarası, Gök Mağarası, Suluin Mağarası ve diğerlerinde de çalışmalar yapılacak.”