ANTALYA KONGRE BÜROSU 2012 RAKAMLARI

İnan, Antalya Kongre Bürosu’nun 2011 yılında olduğu gibi  2012 yılında da yoğun bir faaliyet dönemi geçirdiğini,  Antalya Kongre Bürosu’nun 2012 yılında EMITT-İstanbul, ITB-Berlin, Hetex & Sport Turkey-Antalya ve WTM-Londra gibi turizmin önemli fuarlarına katılmasının yanında MICE segmentinin önemli sayılan tüm fuarlarına katıldığını ve bu fuarların CONFEX Londra, GIBTM Abu Dabi, IMEX Frankfurt, IMEX Amerika ve EIBTM Barselona fuarları olduğunu belirtti.

İnan, Antalya’da kongre turizminin son yıllarda önemli boyutlara ulaşmaya başladığını vurguladı. İnan “MICE sektörünün temel unsurları arasında sayılan toplantı salonları, konaklama kapasitesi ve ulaşım alt yapısı açısından Antalya her geçen gün rekabetçi yapısını geliştirmektedir. 2012 yılında Antalya’da 69 uluslar arası kongre organizasyonu gerçekleşmiştir. 2011 yılında bu rakam 56 idi dolayısıyla 2012’de uluslar arası kongre sektöründe %25 oranında artış elde edilmiştir. Antalya Uluslara arası alanda en büyük artışı 2014 yılında yakalamayı hedeflemektedir. 2014 yılında ICCA’nın 53.Genel Kuruluna ev sahipliği yapacak olması Antalya’nın kongre sektöründe daha hızla yol almasını sağlayacaktır” dedi.  ACB Genel Müdür’ü İnan Antalya Kongre Bürosu olarak Antalya’ya yeni kongrelerin kazandırılması konusunda çalışmalara devam ettiklerini  ICCA 2014, IAEE 2015(Uluslar ararsı Enerji Ekonomisi Kongresi)  ardından EXPO 2016 Antalya’nın  kongre ve toplantı sektöründe marka değerinin oluşturulmasında ve turizmi on iki aya yaymak adına önemli fırsatlar doğuracağını vurguladı . 

İnan “Antalya Kongre Bürosu 2012 verilerine göre kongre ve toplantı organizasyonları en çok eylül ve nisan  ayları arasında  gerçekleşmektedir bu bağlamda sürdürülebilir turizm kapsamında turizm çeşitliliğine gidilerek turizm gelirlerinden en yüksek faydayı sağlamak Antalya kenti için önemlidir. Antalya’nın kongre turizminde ki en büyük avantajı farklı müşteri gruplarına sunabileceği alternatif fiyat seçeneklerinin bunun yanı sıra yüksek kalitede hizmet anlayışının olmasıdır. Antalya Kongre Bürosu istatistikleri göz önüne alındığında Belek bölgesi kongre ve toplantı sektöründe birinci sırada tercih edilmektedir. Katılımcı sayılarına baktığımızda 2012 yılında uluslar arası bazda 25.000 kişiden fazla katılımcı gelmiştir. 2011 yılında Antalya’da 56 uluslar arası 100 ulusal olmak üzere toplam 156 kongre gerçekleştirilmiştir 2012 yılında Antalya 69 uluslar arası 96 ulusal olmak üzere toplam165 kongreye ev sahipliği yapmıştır. Bu rakamlara bayi toplantıları, seminerler,  insentive amaçlı toplantılar dahil değildir. 2011 ve 2012 yılında da en fazla kongre tıp alanında gerçekleşmiştir. 2012 yılında ulusal ve uluslar arası kongre organizasyonlarına toplam 68.000’den fazla delege katılmıştır.”dedi. Bunun dışında İnan, Antalya Kongre Bürosuna daha fazla destek olunması ve daha geniş bütçelerle çalışılması gerekliğinin önemini belirtti. Sinan İnan, 2012 Ekim ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü, Londra Turizm Temsilciliği ve Antalya Kongre Bürosu olarak ABTA- İngiltere Seyahat Acenteleri Birliği Genel Kurulu'nun bir buçuk yıllık bir çalışma sonrası Belek Antalya’da yapıldığını, bunun katkılarının önümüzdeki yıldan itibaren İngiltere pazarında açıkça görüleceğini vurguladı.