ANTALYA İLK SIRADA

Kongre, toplantı ve etkinlik sektörü iele ilgili ACE of M.I.C.E. Exhibition’ı düzenleyen Turizm Medya Grubu (TMG) Genel Müdürü Volkan Ataman, Türkiye'de toplantı ve etkinlik yönetim firmalarının en çok tercih ettiği kentin yüzde 24,3 ile Antalya olduğunu belirterek, burayı yüzde 22,9 ile İstanbul, yüzde 14,2 ile İzmir ve yüzde 12,9 ile Ankara'nın takip ettiğini söyledi.
 
İstanbul Kongre Merkezi'nde bu yıl ikincisi düzenlenen ACE df MICE kacpsamında düzenlenen "Kongre, Toplantı ve Etkinlik Sektörü Anket Raporu"nun sonuçları açıklandı.
 
Turizm Medya Grubu (TMG) Genel Müdürü Volkan Ataman, Türkiye'deki kongre, toplantı ve etkinlik sektörü pazar araştırma anket sonuçlarıyla ilgili olarak şunları söyledi:
 
"Katılımcılarımızın yüzde 23,42'si yılda yurtiçi ve yurtdışı ortalama 100'ün üzerinde, yüzde 23'ü 20-50 aralığında etkinlik düzenlemektedir. Firmaların etkinliklerindeki ortalama katılımcı sayılarına baktığımızda 50-249 cevabını veren firmaların oranı yüzde 31,4, katılımcı sayısı 250-499 arasında olanların yüzde 25 olduğu göze çarpmaktadır. 2 bin ve üstü kişinin katıldığı etkinliklerin oranı ise yüzde 9'dur. Etkinliklerin türünde en yüksek oranı yüzde 21,3 ile konferans ve toplantılar almaktadır. Incentive yüzde 17,8 ile ikinci sırada yer alırken, kurumsal ağırlama ve ürün lansmanı da yine en sık düzenlenen etkinlik türleri olarak göze çarpıyor. Türkiye'de toplantı ve etkinlik yönetim firmalarının en çok etkinlik yaptığı şehirlerin başında yüzde 24,3 ile Antalya geliyor. Antalya'yı yüzde 22,9 ile İstanbul, yüzde 14,2 ile İzmir, yüzde 12,9 ile Ankara takip ediyor." (Kaynak:turizmgazetesi)