ANKARA ARENA'NIN YAPIMI HIZLA SÜRÜYOR

ANKARA ARENA'NIN YAPIMI HIZLA SÜRÜYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Türkiye’nin ev sahipliğini yapacağı 2010 FIBA Basketbol Dünya Şampiyonası için yapımına başladığı dev spor kompleksinin inşası tüm hızıyla devam ediyor. “Ankara Arena” adı verilen 10 bin kişilik dev komplekste, Türkiye’nin de içinde bulunduğu C Grubu maçları oynanacak.
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dünyanın en modern basketbol sahasının inşasının gerçekleştirildiğini ve komplekste voleybol, tenis, buz hokeyi, boks gibi spor müsabakalarının da yapılabileceğini kaydederek, “Bunların haricinde konser ve kongre gibi kültürel ve sosyal aktiviteler de bu komplekste düzenlenebilecek” dedi.


“DÜNYANIN EN MODERN SALONLARINDAN BİRİ”

Büyükşehir Belediyesi, Ankara’da yapımını gerçekleştirdiği Saray Spor Tesisleri’nin yanı sıra çeşitli dallarda spora ve sporcuya büyük destek veriyor. Büyükşehir Belediyesi 28 Ağustos-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu C Grubu’nda Yunanistan, Porto Riko, Rusya, Çin ve Fildişi Sahili’nin mücadele edeceği basketbol karşılaşmalarının yapılacağı spor kompleksi için de harekete geçerek, yapımını hızla sürdürüyor.
Atatürk Kültür Merkezi arazisi içinde ve Paraşüt Kulesi yanında bulunan alanda, Milli Komite’nin ‘olur’ kararının ardından 34 bin metrekarelik ana spor salonu binası ile 21 bin metrekarelik kapalı otopark binasının yapımına başladıklarını ve kaba inşaatın tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Başkan Melih Gökçek, “Dünyadaki en modern salonlardan biri olacak Ankara Arena sayesinde, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası, hem Türkiye adına hem de Başkent Ankara adına çok başarılı bir şekilde geçecek” diye konuştu.

10 BİN KİŞİNİN BULUŞMA NOKTASI

Gar karşısında Paraşüt Kulesi yanına yapılan 10 bin kişilik dev kompleksin çok amaçlı spor salonu olduğunu ve Türkiye’ye örnek oluşturabilecek bir anlayışla tasarlandığını anlatan Başkan Gökçek, şunları söyledi:
“Modern ve uluslararası standartlara uygun olarak, boyutları minimumda tutulan Ankara Arena Çok Amaçlı Spor Kompleksi’nin etrafında ulaşım rahatlığı açısından yayalar için de düzenleme yapıldı. Buna paralel olarak en fazla yaya akışının beklendiği Cumhuriyet Caddesi ve Gar tarafında da kente katılan bir meydan tasarladık. Ayrıca arazinin kuzeyinde ağaçlıklı bir yaya yolu yapıyoruz. Bununla da AKM alanı – Ankara Arena Alanı ve Gençlik Parkı’nı birbirine bağlayacağız.”
Kompleksin yapıldığı alana toplu taşım araçları ile ulaşımın da çok rahat bir şekilde sağlanabildiğini anlatan Başkan Gökçek, “Binanın tüm cephesi şeffaf olarak tasarlandı ve dışa dönük mekanlar yapıldı. Ayrıca her yönden kent ile görsel bir ilişki kurulması amaçlandı” dedi.

“TÜRKİYE’NİN MAÇLARI BU SALONDA”

28 Ağustos’ta başlayacak olan 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası’nın C Grubu’nda yer alan Türkiye’nin gruptaki tüm maçlarını bu salonda oynayacağını hatırlatan Başkan Melih Gökçek, “Salonumuzun 12 dev adamımıza şans getireceğine inanıyoruz” dedi.
Basketbolun yanı sıra voleybol, tenis, buz hokeyi, boks gibi spor müsabakalarının da yapılabileceği salonun ayrıca, konser ve kongre gibi her türlü kültürel ve sosyal aktiviteye de ev sahipliği yapabilecek kapasitede inşa edildiğini kaydeden Başkan Gökçek, şu bilgileri verdi:
 “Binaya, merkezi konumda olduğu için her türlü toplu taşımla ulaşmak mümkün olacak. Ayrıca salonun bulunduğu alana 545 araçlık kapalı, 380 araçlık da açık otopark yapıyoruz. Bununla birlikte ana salonun yanına, 1 adet de çalışma-ısınma salonu inşa ediyoruz. Sporcu, oyuncu ve hakemler için soyunma odaları, idari ofisler, basın çalışma ve basın toplantı odaları oluşturulan salonumuzun fuaye alanlarında ise seyirciler için kafe, büfe, restaurant ve mağazalar bulunuyor.”

FİBA’NIN BELİRLEDİĞİ TÜM KRİTERLERE SAHİP

Türk sporuna ve sporcusuna her fırsatta desteğini sürdüren Büyükşehir Belediyesi’nin, yapılan bu tesisle yine örnek bir projeye imza attığını kaydeden Başkan Gökçek, protokol ve VIP için özel bölümlerin de yer aldığı salon içerisinde ayrıca VIP suit odaları, engelliler için de özel bölümler oluşturulduğunu kaydetti. Uluslararası standartlarda bir spor tesisinin sahip olması gereken her türlü görsel, işitsel, teknik ekipmanın bulunduğu dev spor kompleksinin havalandırma ve duman tahliye sistemi ile yangın söndürme sisteminin de özel olarak tasarlandığını anlatan Başkan Melih Gökçek, “Bina, FIBA’nın (Uluslararası Basketbol Federasyonu) belirlediği tüm kriterlere sahiptir” dedi.
Başkan Gökçek ayrıca, Ankara Arena çevresindeki caddeler, Ekrem Barlas (Opera) Köprüsü altı ve direkleri gibi noktalarda da görsel anlamda Şampiyona’ya farklı bir anlam ve güzellik katacak uygulamalar yapılacağını sözlerine ekledi.