ANFAŞ FOODPRODUCT - ULUSLARARASI GIDA VE İÇECEK İHTİSAS FUARI SEKTÖRE DAMGASINI VURDU

ANFAŞ FOODPRODUCT - ULUSLARARASI GIDA VE İÇECEK İHTİSAS FUARI SEKTÖRE DAMGASINI VURDU


ANFAŞ’ın düzenlediği 24. FoodProduct - Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı, 15-18 Şubat 2017’de başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’nın değerli destekleri olmak üzere, ortak paydaşları, TESK – Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu, TOBB – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Antalya Ticaret Borsası, TÜROFED – Türkiye Otelciler Federasyonu, TAFED – Türkiye Aşçılar Federasyonu, AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği, OSMED – Otel Satın Alma Müdürleri Derneği, EGD – Ekonomi Gazetecileri Derneği, POYD – Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği ve TUYAD – Uydu Elektronik İletişim İş İnsanları Derneği’nin değerli işbirliği ve katkılarıyla Antalya Expo Center’da başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.Fuarın açılış töreni Antalya Valisi Sayın Münir KARALOĞLU, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes TÜREL, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Davut ÇETİN, TÜROFED – Türkiye Otelciler Federasyonu Sayın Osman AYIK, AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erkan YAĞCI, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sadık Badak ve ANFAŞ Genel Müdürü Sayın Murat ÖZER tarafından yapıldı.

Konusunda bulunduğu coğrafyanın tek ihtisas fuarı olan FoodProduct Fuarı, hedef ziyaretçilerin katılımcı firmalarla buluştuğu uluslararası bir arena olmuştur. Son derece verimli geçen FoodProduct Fuarımız, açılışta tüm kamu ve özel sektör temsilcilerini ilk defa yenilenen fuar alanında ağırlama fırsatı elde etti.

Yurt İçi ve Yurt Dışı Ziyaretçileri Akınına Uğradı

ANFAŞ FoodProduct-2017 Fuarı Türkiye ve 4 farklı ülkeden, Azerbaycan, Polonya, Romanya ve Dubai'den 1000’in üzerinde marka ve 21 farklı ülkeden gelen alım heyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Ekonomi Bakanlığı bünyesinde BAİB - Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği ile Kosova, Tunus, Filistin ve Azerbaycan’dan, BAKA ve ANFAŞ İşbirliği ile Suudi Arabistan ve Kazakistan’dan, ANFAŞ’ın yurtdışı acenteleri aracılığıyla İran, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Katar’dan, Yeni Avrupa bölgesinden Sırbistan, Makedonya, Arnavutluk, Polonya, Romanya ve Bulgaristan’dan gelen alım heyetlerinin yanı sıra Türk – Dünya İşadamları Konseyi destekleri ve ANFAŞ işbirliği ile Almanya, Hollanda, Belçika ülkelerinde faaliyet göstermekte olan Türk market zincirleri sahipleri ve gıda toptancıları da alım heyeti olarak FoodProduct-2017 Fuarında katılımcılarımızla buluşmuşlardır.

FoodProduct Fuarı-2017 hazırlıklarının aşamasında süregelen verimli görüşmeler neticesinde TESK, TOBB, Antalya Ticaret Borsası, TÜROFED, TAFED, AKTOB, OSMED ve GİMAT ile yürütülen ortak çalışmalarla gıda ve gastronomi sektöründe gerçekleştirilen etkin tanıtım ve duyurular sayesinde Türkiye’nin dört bir yanından pek çok sektör profesyoneli akın akın fuarımıza gelmiş ve fuarımız kalabalık ziyaretçi gruplarından yoğun ilgi görmüştür. Bununla beraber fuarımız, Türkiye’nin dört bir yanından pek çok şehrin borsa üyeleri, ticaret ve sanayi odalarının üyeleri, lokantacılar odalarının üyelerini de fuar alanında ağırlamıştır.Ticaret Anlaşmaları Sektör Ekonomisine İvme Kazandırdı
ANFAŞ FoodProduct Fuarı kapsamında Makedonyalı acentanın getirdiği ziyaretçi  yıllık 1 trilyonluk anlaşma yaptı.

Sektör Etkinlikleri Yeni Bir Soluk Getirdi
24. FoodProduct Fuarı kapsamında TAFED – Türkiye Aşçılar Federasyonu'yla ortak düzenlenen Anadolu Mutfakları etkinlikleri, Anadolu'nun çeşitli yörelerinden otantik yemeklerle katılımcı ve ziyaretçilere lezzetli dakikalar yaşattı.Fuar boyunca Antalya Expo Center’ın yenilenen toplantı ve kongre salonları eş zamanlı düzenlenen yerli ve yabancı kapalı oturum B2B görüşmelerine ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca fuarımız boyunca katılımcı ve ziyaretçilerden büyük ilgi gören EGD – Ekonomi Gazeteciler Derneği’nin “Gıda Sektörü’ ne  Ekonomiden Bakış” konulu paneli, Akdeniz Üniversitesi – Gıda Mühendisliği Fakültesi’nden profesörlerin ve Finlandiya – Savonia Üniversitesi’nden Prof. Dr. Anna-Maria SAARELA, Hacettepe Üniversitesi’ nden Prof. Dr. Vural Gökmen, Maltepe Üniversitesi’ nden Prof.Dr.Gonca Telli Yamamoto’nun konuşmacı olarak katıldığı “Gıda İşleme Eğilimleri, Riskler, Gıda Üretiminde Yeni Yaklaşımlar” ve “Turizm, Beslenme, Tüketici Davranışları ve Gıda Pazarlaması” konulu paneller ve ASÜD – Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği’nin “Akdeniz Bölgesi ve Sütçülük” ana başlığı altında düzenlenen “Çiğ Süt Kalitesini Belirleyen Unsurlar ve Alınması Gereken Tedbirler,” “Süt ve Süt Ürünleri Mevzuatı ve Üretim Hijyen Esasları,” “Hastalıktan Ari İşletmeler ve Onaylı Süt Çiftlikleri ve Sütçülük” ve “Bölgesel Kalkınmada Süt ve Süt Ürünleri Üretiminin Payı Nasıl Arttırılır” konulu paneller gerçekleştirildi.

Son derece verimli geçen FoodProduct Fuarı  henüz kapılarını kapatmadan katılımcı firmalarından re-book / tekrar stand alanı kiralanması için gelen talepler doğrultusunda 2018 yılının satışlarına da başlayarak önümüzdeki seneye şimdiden hızlı bir giriş yaptı.