AMERİKA'DA KANUN ÇIKTI, UYGULANACAK!

ABD New York’ta 5 Eylül’den itibaren yeni Kısa Süreli Kiralama Kayıt Kanununu uygulamaya başlayacak. Ev sahipleri kayıt olmak zorunda.

AMERİKA'DA KANUN ÇIKTI, UYGULANACAK!

Ev kiralamada yeni kanun

ABD’nin New York şehrinde, 5 Eylül’den itibaren ev sahiplerinin New York Belediye Başkanlığı Ofisi’nin özel bir ofisine kaydolmaları gerekecek.

New York Şehir Meclisi turist kiralamalarına zaten çeşitli kısıtlamalar uyguluyordu:Ev sahipleri (ister mülk sahipleri ister kiracılar), ev sahibi binanın sahibi veya binada yaşıyor olsa dahi, bir daireyi veya evin tamamını 30 günden daha kısa bir süre için ziyaretçilere kiralayamaz.

Kısa süreli kiralamalara (30 günden az) yalnızca ev sahibinin misafirlerle aynı birim veya dairede kalması ve ev sahibinde ikiden fazla misafirin kalmaması durumunda izin verilir.Alanın kullanımına ilişkin diğer tüm yasalara da uyulmalıdır; örneğin çatı katı, çatı katı, bodrum veya garaj gibi yasa dışı olan bir alanda uyumamak.

Kaç ev var?

Airbnb, New York’ta tüm ev ve apartman daireleri dahil toplam 45 bin dolayında konaklama olanağı sunuyor. Airbnb, 2022’de dünya çapında 8,4 milyar dolar ciro ve 1,89 milyar dolar net kâr açıklamıştı. (Kaynak:Turizm Databank)