ALANYA OTED'TE İKİNCİ DEPREM

Alanya Oted Şubesi Başkanı Nuriye Sema Yörütür'ün konuyla ilgili açıklaması şöyle:

"1994 ila 2010 yılları arasında, yıllar önce Antalyalı meslektaşlarımız tarafından kapatılışmış olan Antalya Oted şubesinde asil üyelik, yönetim kurulu üyeliği ve denetleme kurulu üyeliklerinde bulundum. 2010 Yılında asil üyesi olduğum Otel Temizlik Eğitimi ve Dekorasyon Derneği Alanya Şubesinde ki üyeliğimin yanı sıra, 2010 ila 2012 tarihleri arasında yönetim kurulu üyeliği, 2012 ila 2014 tarihleri arasında yönetim kurulu ikinci başkanlığı,16 Şubat 2014 tarihinden bu yana yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğüm Oted Alanya şubesinden yönetim kurulumla beraber istifa ediyorum. Bilindiği üzere birkaç gün önce Alanya Oted’in kurucu üyesi olan, genel kurul kararı ile onursal başkan ve baş danışmanlık görevini yürüten, 2007 yılından bu yana 16 Şubat 2014 tarihine kadar yönetim kurulu başkanlığını layıkıyla yapmış, derneğin çalışmalarını amacına uygun yürütebilmesi için çanla başla çalışmış, housekeepıng camiasının geliştirilmesi adına büyük katkıları olan, ülke genelinde housekeepıng mesleğinin gelişmesi ve tanıtılması için çalışmalarına devam eden, idealist insan Sayın Hakan Halit Yeni sosyal medya üzerinden yapılan haksız ithamlara maruz kalmış, haksızlıklar karşısında sessizliğini bozup, Oted Alanya şubesindeki görevlerinden ve asil üyeliğinden 28.11.2014 tarihinde istifa etmişti.

Olağan genel kurula iki gün kala merkez yönetim kurulu ikinci başkanı tarafından, Hakan Halit Yeni ve Alanyalı meslektaşlarımıza yönelik sosyal medya üzerinden, yeri ve zamanı olmadığı halde, hiçbir anlam ifade etmeyen saçma sapan bir tartışma başlatmıştır. Sayın Yeni tarafından, ’’burası yeri değil, siz şube başkanınızla, muhatabınızla iletişime geçiniz’’ diye kendileri bu yazışmalar sırasında defalarca uyarılmasına rağmen Sayın Yeni’nin haricindeki diğer meslektaşlarımızla da karşılıklı atışmalar, nezaket sınırlarını aşmış vaziyette devam ettirilmiştir. Yeni’nin sosyal paylaşım sitesi üzerinden başlatılan ve gece geç saatlere kadar süren bu duruma istinaden, üyelerimiz tarafından bana gelen telefonlar üzerine merkez yönetim kurulu başkanını arayarak, genel kurul öncesi ne yapmaya çalışıyorsunuz diye kendilerine sordum. Ve ikinci başkanlarının sosyal medya üzerinden abuk sabuk yazışmalarından haberi olup olmadığını da sordum. Kendileri haberim yok, ne olduğunu öğrenip size dönerim dedi. Bunun üzerine bende kendilerine bu kişiye müdahale etmelerini istedim. Bu konuşmadan sonra bana hiç kimse kesinlikle dönüş yapmamıştır. Bu mesleğe uzun yıllarını vermiş bir kişi olarak söylüyorum. Bu, yalnız onursal başkanımıza ve Alanyalı meslektaşlarımıza değil, aynı zamanda bana da yapılmış bir hakaret ve saygısızlıktır. Sosyal medya üzerinden bu tür açıklamalar mizacıma uygun değildir. Fakat olayları bire bir veya iletişim yoluyla ve özellikle benimle iletişime geçmek yerine, sosyal medya üzerinden geliştirmeyi tercih edenler beni buna mecbur bırakmışlardır. Camiamızın ve kamuoyunun bu şekilde meşgul edilmesinden de, ayrıca rahatsızlık duyduğumun altını da özellikle çiziyorum.

Uzun uzun anlatmayacağım, anlatmaya da gerek duymuyorum. Alanya Oted yönetim kurulunun ve onursal başkanımız Sayın Yeni’nin bu güne kadar yapmış olduğu çalışmalar ortadadır. Onursal başkanımızın karşı çıktığı konular yeni bir şey de değildir. Şubeleşmeye karşı çıkması, housekeepıng camiasının bağımsızlaşması ve her şehrin kendi ayakları üzerinde durabilen, temsil gücü yüksek HK derneklerinin çoğalması yönündeki açıklamaları uzun zamandan bu yana hepimizin bildiği bir şey, Tüm bunlara rağmen bu tür durumların hala yaşanıyor olması şahsımı son derece üzmüştür. Emeğe saygı, mesleğe saygı ve meslektaşa saygı denilen bir şey var. Biz çalışmalarımızla örnek olmuş, mesleğimizi ve meslektaşlarımızı en üst düzeyde temsil edebilmek için elinden geleni yapmış bir Alanya’yız, Alanyalı housekeeperlarız. Ben açık sözlü bir insanım. Küçük bir hatırlatma yapmakta yarar görüyorum. Tarih tekerrürden ibarettir derler, Antalya Oted Şubesi benzer, yani çekişmeli bir şekilde Antalyalı meslektaşlarımız tarafından yıllar önce kapatılmıştı. Öngörüsü bir anlık tutukluk yapmış olmalı ki, merkeze destek veren tek kişi o dönemde Hakan Yeniydi. O yanılgıya başkaları düşüyor şimdi. Dedik ya tarih tekerrürden ibarettir. Onun için Sayın Yeni’ye ve meslektaşlarıma yönelik, hiç hak etmedikleri halde, huzurun bozulmasına yönelik açıklamalar, alışkanlık haline getirilen sataşmalar, kışkırtmalar, dedikodular, haksız ithamlar karşısında güvenimizin sıfırlandığının altını özellikle çiziyorum. Alanyalı meslektaşlarımızı hiçe sayma çabalarının ön plana çıktığı bu çatının altında bulunup devam etmemiz, kendimize ve mesleğimize olan saygımızı kaybetmemize neden olacağından, yönetim kurulumuzla beraber bu kuruluştan istifa ediyoruz. Bu günden itibaren Oted’le hiç bir alakamız kalmamıştır. Başta Housekeepıng camiamız olmak üzere, tüm kamuoyuna önemle duyurulur.

Değerli meslektaşlarımızla beraber, mesleğimiz ve mesleğimizin yarınlarına yönelik çalışmalarımızın devam edeceğine hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Saygılarımızla…"