AKDENİZ'DE KAÇIRDIĞI GEMİYİ UZAKDOĞU'DA YAKALAYACAK!

Global Ports Holding Asya’da ikinci kruvaziyer limanını işletecek.

AKDENİZ'DE KAÇIRDIĞI GEMİYİ UZAKDOĞU'DA YAKALAYACAK!

Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Yatırım Holding iştiraki Global Ports Holding, Asya’da en çok ziyaret edilen 5 ülkeden biri olan Vietnam’daki Ha Long Uluslararası Kruvaziyer Limanı’nın 15 yıl işletilmesine yönelik anlaşma imzaladı.

GPH’ın Singapur’dan sonra Asya’daki ikinci noktası olacak liman 2019 yılında 75 bin yolcu ağırlarken, dünyanın en önemli destinasyonlarından biri haline geliyor.Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, liman ağlarını bütün kıtalarda kruvaziyer turizminin yoğun olduğu destinasyonlara genişletmeyi istediklerini söyleyerek, “Akdeniz’de kaçırdığımız bir gemiyi Uzakdoğu’da, orada kaçırdığımız gemiyi Amerika’da yakalayacak yapıyı kuruyoruz” dedi.

Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın Ha Long Uluslararası Kruvaziyer Limanı’nın Asya’daki büyüme beklentileri için önemli bir adım olacağını belirtti. Sayın, bu limanı, bölgedeki lider liman haline getirmeyi hedeflediklerine işaret etti.

Global Yatırım Holding iştiraki olan ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding (GPH) bir yandan Karayipler’deki operasyonlarını sürdürürken, diğer yandan Asya’da faaliyetlerini artırıyor. Global Ports Holding, Vietnam Ha Long Bay’de bulunan Ha Long Uluslararası Kruvaziyer Limanı’nın 15 yıl işletilmesine yönelik olarak Ha Long Sun Limited Liability Company ile anlaşma imzaladı. GPH’ın portföyü, limanın işletmesinin devralınmasının ardından 12 ülke ve 2’si ticari olmak üzere 20 limana ulaşacak.

44 milyon dolarlık yatırım ile faaliyete geçti

Asya’da kruvaziyer turizmi açısından en yoğun ilk 5 ülke arasında yer alan Vietnam, 2018 yılında toplam 490 kruvaziyer seferine ev sahipliği yaptı. Geçen yıl sonunda 44 milyon dolarlık yatırım ile faaliyete geçen Ha Long Uluslararası Kruvaziyer Limanı dünyanın en büyük yolcu gemilerinin yanaşmasına imkan sağlayan altyapıya sahip. Bu yıl toplam 75 binin üstünde yolcuyu ağırlaması öngörülen limanın 2020 yılında yolcu sayısının 100 bini aşması bekleniyor. Modern altyapısı ve Çin, Hong Kong, Endonezya, Malezya ve Singapur’a olan coğrafi yakınlığı ile Ha Long Uluslararası Kruvaziyer Limanı Asya’nın önde gelen transit limanlarından biri olmaya aday. Ayrıca, bölgedeki üç uluslararası havaalanına yakınlığı bulunan ve Ha Long Bay’in modern otel altyapısı ile söz konusu liman, bir indi-bindi limanı olma potansiyeli taşıyor.

‘Akdeniz’de kaçırdığımız gemiyi Uzakdoğu’da yakalayacağız’

Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, dünyanın en popüler destinasyonlarından biri olma yolunda ilerleyen Ha Long Uluslararası Kruvaziyer Limanı’nın işletilmesi için imzaladıkları anlaşmadan dolayı mutlu olduklarını vurguladı. Bir kruvaziyer gemisinin, çok farklı destinasyonlardaki yüksek sezonlara bağlı olarak bir yıl boyunca dünya genelinde kesintisiz olarak sefer halinde olduğunu belirten Mehmet Kutman, “Liman ağımızı bütün kıtalarda kruvaziyer turizminin yoğun olduğu destinasyonlara genişleterek, dünya çapında bütün yüksek sezonlarda hizmet vermeyi hedefliyoruz. Akdeniz’de kaçırdığımız bir gemiyi Uzakdoğu’da, orada kaçırdığımız gemiyi Amerika’da yakalayacak yapıyı kuruyoruz. Dünyada çok önemli olan 50 kruvaziyer limanı var. Bunların yaklaşık 20’si bizde. Yaptığımız dikkatli değerlendirmeler doğrultusunda global çapta ilgilendiğimiz yaklaşık 20 liman bulunuyor. Bunların arasında teklif verdiklerimiz de var görüşmeye başladıklarımız da…” dedi.

Bölgenin lider limanı olması hedefleniyor

Ha Long Uluslararası Kruvaziyer Limanı’nın işletilmesi için imzalanan anlaşmanın Global Ports Holding için tarihi bir anı işaret ettiğini belirten Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın, “Bu anlaşmayı imzaladığımız için çok mutluyum. Ha Long Uluslararası Kruvaziyer Limanı, Asya’daki büyüme beklentilerimiz için önemli bir adım olacak. Ortağımız Ha Long Sun Limited Liability Company, kruvaziyer hatları ve Vietnam halkı ile burayı, bölgedeki lider liman haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.