7.LAPTA TURİZM FESTİVALİNDEN RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Festival çerçevesinde, 50’yi aşkın yarışma gerçekleştirilirken, 4. Fotoğraf Sergisi Açılışı ve Ödül Töreni de KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da katılımı ile gerçekleştirildi.Antalya’dan heyet Lapta’da…

Lapta Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde toplanan ve yabancı ülkeler Şili, Sırbistan gibi ülkelerin yanı sıra Türkiye’den gelen halk oyunları ile dans gruplarının katıldığı kortej Lapta kent meydanına kadar sürdü. Burada aynı gece Ziynet Sali konseri düzenlenirken, festivale Türkiye’den katılan heyet ; KKTC Antalya temsilcisi Munir Korman, Antalya Macaristan Fahri Konsolosu Bekir Bülent Özsoy, Lüksenburg Büyük dukalığı Antalya Fahri Konsolosu Halit Bozabalı ve Turizm yazarı ve gazeteci Halil Öncü de Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy’a festival çerçevesinde teşekkür ve başarı dileklerinde bulundular.

Cumhurbaşkanı Eroğlu “ Adanın ekonomisinin motor gücü üniversite ve turizm!”

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, festivalin açılışın kurdelesini kestikten sonra yaptığı konuşmasında “ Adanın ekonomisine baktığınız zaman ekonominin motor gücü rahatlıkla söyleyebiliriz ki hizmet sektörleridir. Hizmet sektörlerinden birisi Üniversite ise diğeri turizmdir. Lapta’nın bir turizm cenneti olduğunu herhalde söylemeye bile gerek yok. Festivalin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy,” “Lapta’yı turizmde daha iyi noktalara taşımak istiyoruz”

Gecede konuşan Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy,” Amacımız yaptığımız ve yapacağımız çalışmalar ile güzel beldemiz Lapta’yı turizmde daha iyi noktalara taşımaktır. Belediye olarak bu amaçla üniversitelerimizde, sivil toplum örgütleri ile turistik tesis sahipleri ile ve gönüllülerimiz ile hiç durmadan Lapta için projeler üretiyor ve bu projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Lapta’ya olan ilgiyi arttırabilmek ve turizm anlamında bölgemizin can damarı olan turizm sektörünü hareket kazandırmak için yapmış olduğumuz çalışmaları daha da ilerilere taşımak arzusundayız” dedi.

Son rakamlara göre turist sayısı KKTC’de 800 bine yaklaştı!

KKTC Türkiye Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ise yaptığı konuşmasında, “Kıbrıs’ın her değeri bugün tekrardan kendisini göstermeye başladı. Son rakamlara göre turist sayısı KKTC’de 800 bine yaklaştı. Eğer bunların içine öğrenci aileleri ve asker ailelerini de katacak olursak rakam 1 milyon 250 bine ulaştı. Bu şu demektir. Kuzey Kıbrıs gibi küçük bir yere gelen adanın her türlü değerini adanın her türlü potansiyelini görmek isteyecektir. Bu anlamda adanın her yerinde artan eko turizm, festival gibi aktivitelerin çeşitlendiğini ve arttığını görmekteyiz” dedi.

Lapta merkezinde elişi, yöresel yemek ve lezzetler yapanlar ise açtıkları stantlarda gelen konuklara alışveriş imkânı sundu. Bu arada yine Lapta merkezde eskilerle donatılmış bir eski Kıbrıs evi de ziyarete açılırken, fotoğraf sergisi de gezildi.