400 ALMAN SEYAHAT ACENTESİ TÜRKİYE İÇİN KOLLARI SIVADI

Yılda 4 milyar Euro ciro yakan Avrupa’nın en büyük Seyahat Acentesi kooperasyonu Alman kökenli RTK Korona pandemisinden sonra dünya çapında ilk büyük etkinliğini Antalya’da gerçekleştirdi .

400 ALMAN SEYAHAT ACENTESİ TÜRKİYE İÇİN KOLLARI SIVADI

Diyalog Günleri adı altında 400 seyahat acentesi Sunexpress , Nirvana Cosmopolitan ve FTI’nin sponsorluğunda Antalya’da bir araya geldi .

RTK’nın CEO’su Thomas Bösl, seyahat acentelerine gurur duyun; pandemi sırasında nasıl çaba gösterdik ve salgın ile nasıl başa çıktık, bundan  gurur duymalıyız” dedi.

Alman seyahat acenteleri  "Geri döndük!"

Antalya Lara’da düzenlenen ve 400 katılımcının yer aldığı konferansın gündeminde dört konu vardı :  dijitalleşme, vasıflı elemanlar, sürdürülebilirlik ve seyahat acenteleri ile tur operatörleri arasındaki ilişkiler.

RTK’ın patronu Türk turizminin  Avrupa pazarlarında , özellikle Almanya’da çok önemli ilerleme kaybedeceğine inandığını ve RTK olarak Türkiye satışlarını desteyeceklerini söyledi

Pandemi’nin seyahat acentelerinde teknik donanımı da arttırdığını, bu nedenle çevrimiçi satışların artık geleneksel ve vazgeçilmez hale geldiğine vurgu yapan Bösl , dikkatli  olmalıyız, önümüzdeki yıllarda sektörün dışından henüz bilmediğiniz gruplar pazara rakip olarak girecekler , buna hazır olmalıyız “ dedi.

Bösl geleceğin en önemli konularından birinin vasıflı eleman sıkıntısı olacağına dair kaygılarını file getirdi :  “ Bu, nesillerin değişmesiyle önümüzdeki on yıl içinde daha da kötüleşebilir, Gençleri seyahat acentesi konusunda heyecanlandırmamız lazım” dedi.

Seyahat piyasası hala toparlanma yolunda.Komisyonlar  çok düşük! 

Türkiyedeki buluşmanın bütün katılımcı seyahat acentelerini en çok duygulandıran noktası ise Seyahat ve tur operatörleri arasındaki ilişki konusu oldu. Satış komisyonlarının çok  düşük olduğuna vurgu yapan acenteler ayrıca tur operatörlerinin seyahat acentelerine nasıl satış yapacaklarını dikte etmesine de izin verilemez” dediler .

Almanlardan Tolga Kilit ve Korhan Alşan’a  büyük takdir!

Antalya’nın tarihi kentlerini ve Antalya Kaleiçi’ni gezen Alman seyahat acenteleri Nirvana Cosmopolitan otelin hizmet gücüne ve misafir misafirperverliğine hayran kaldıklarını belirttiler .   

Son olarak Alman acenteler için düzenlenen gala gecesinde Anadolu ateşi sahne aldı .  Gecede duygusal bir konuşma yapan Thomas Bösl, “ bu gece iki turizmciye RTK Alman  seyahat acenteleri onur ödülü vermek istiyoruz “ diyerek İspanyol turizmci İgnacio Moll ve Türk turizmci Hüseyin Baraner’i sahneye davet etti . Bösl Baraner hakkında “ Yıllardır Almanya'da  Türkiye’nin satışlarının  artması için çaba gösteriyor;  Alman seyahat  acenteleri ve Türk otelciler arasında sağlam bir  köprü oldu . Kriz anında hep acenteler ile beraber oldu Türkiye Almanya arasındaki turizm ilişkilerine destek oldu ” dedi

Baraner yaptığı teşekkür konuşmasında destinasyonların korunmasının  önemini dile  getirdi ve ayrıca  tüm paydaşların kazançlarının eşit derecede önemsenmesine ve destinasyonlarda her şeyin turizmciler tarafından   alkışlanmaması gerektiğine vurgu yaptı .  Baraner, Türkiye’yi çok sevdiğini ve Alman ve Türk dinamikleri bir araya getirmeyi bir yaşam vazifesi olarak gördüğünü söyledi .