'VODAFONE CRM' İLE TURİZM İŞLETMECİLERİ MÜŞTERİ SAYISINI %35 ARTIRIYOR

Vodafone’un müşteri ilişkileri yönetimi uygulaması “Vodafone CRM” ile KOBİ’ler hiçbir altyapı yatırımı ve yazılım satın alma maliyeti gerektirmeden müşteri memnuniyetini artırabiliyor. “Vodafone CRM”, başta turizm gibi müşteri memnuniyetinin çok önemli olduğu sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere büyük avantajlar sağlıyor. İşletmeler, “Vodafone CRM” ile mevcut müşterilerini daha etkin şekilde yönetebiliyor. Böylece %35 daha fazla müşteriye erişim sağlarken, gelirlerinde %28 artış elde edilebiliyor.

Yarına Hazırım Platformu ile KOBİ’lerin büyüme hedeflerine katkı sağlayacak çözümler geliştiren Vodafone Türkiye, turizm sektöründe müşteri memnuniyeti çıtasını yükseltecek çözümünü duyurdu. Vodafone’un müşteri ilişkileri yönetimi uygulaması “Vodafone CRM”, yıllık ortalama %7 büyüyerek dünya ortalamasının üstünde performans sergileyen Türk turizminin potansiyelini gerçekleştirmesine katkıda bulunacak. “Vodafone CRM” ile turizmciler altyapı yatırımı ve yazılım maliyeti endişesi yaşamadan müşteri ilişkileri yönetimiyle işlerini büyütebilecek.

Konuk mutluluğunun ana endeks olduğu turizm sektöründe müşteri memnuniyetinde çıtayı daha yukarı çekmek için etkin uygulamalar arasında yer alan CRM ile turizmciler, toplu e-posta ve toplu SMS çözümüyle %35 daha fazla müşteri adayına erişebiliyor. Tek bir arayüzden tüm ekiplerini aynı anda takip edebildiği şikayet yönetimi sistemiyle müşteri destek operasyonlarının verimliliğini artırıyor. Müşteri sadakatinde %27 artış sağlayabiliyor. Vodafone CRM, turizm müşterilerinin konuk oldukları otelleri, restoranları ya da kafeleri tekrar tercih etmesine yardımcı oluyor. Etkin satış kanalı ve müşteri yönetimi sayesinde turizm gelirlerinde %28 oranında artış mümkün oluyor.

Turizmcilere rekabetçilik, verimlilik, tasarruf ve kârlılık sağlayan yenilikçi teknolojiler geliştiren Vodafone İş Ortağım’ın geliştirdiği Vodafone CRM uygulaması, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy’un katılımıyla düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı.

Toplantıda konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, şunları söyledi: “Türkiye’de dijitalleşmeden en çok faydalanacak sektörlerden biri olan turizmi çok önemsiyoruz ve Yarına Hazırım Platformu’yla işletmeleri yarına hazırlayacak çözümler geliştiriyoruz. Ülke ekonomisinin can damarlarından turizmin ekonomiye güçlü katkısını sürdürebilmesi için iş kapasitesini artırması gerekiyor. Turizm sektöründe en büyük ihtiyaç, daha çok müşteriye ulaşmak ve müşteri bağlılığı yaratmak. Bunun için müşterilerle sürekli iletişimde olmak ve mevcut rekabet ortamında mesajlarının ulaşmasını sağlamak büyük önem taşıyor. Eskiden müşteriye 3 günde geri dönüş yapmak yeterli gelirken, bugün müşteri memnuniyeti için 3 saat içinde dönülmesi gerekiyor. Bu noktada şirketlerin imdadına müşteri ilişkileri yönetimi, yani CRM teknolojisi yetişiyor. Konuk mutluluğunun ana endeks olduğu turizm sektöründe müşteri memnuniyetinde çıtayı daha yukarı çekmek için çözümün anahtarı olan CRM, turizmcilerin işlerini daha da büyütmesine imkan tanıyor. Turizm sektöründe faaliyet gösteren büyük gruplar bu yatırımlarını rahatlıkla yapabilirken, başta butik oteller olmak üzere küçük işletmeler altyapı yatırımlarını yapamayarak rekabette geri kalıyor. Vodafone bulut teknolojisinden güç alan Vodafone CRM ile hiçbir altyapı yatırımı ya da lisans bedeli ödemeden, turizmcileri müşteri ilişkileri yönetimiyle müşteri kitlesini ve işlerini büyütmeye davet ediyoruz. Vodafone olarak, turizm sektörünün sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamaya, işletmelere rekabetçilik ve verimlilik sağlayan yeni fırsat ve çözümler geliştirmeye ve onları yarına bugünden hazırlamaya devam edeceğiz.”

TÜROFED Başkanı Osman Ayık ise, şunları söyledi: “Türkiye’deki kayıtlı yatak kapasitesinin %80’ini kapsayan TUROFED olarak Vodafone ile turizm kapasitemizin artırılması hedefiyle iş birliğimizi hayata geçirmenin gururu içerisindeyiz. Dünya Turizm Örgütü’ne göre 2014’te turizmde yaşanan global artış %5. Türkiye ise turizmde %7 büyüyerek dünya ortalamasının üstünde bir performans sergiledi. Kalkınma Bakanlığımızın 2015-2017 Orta Vadeli Planına göre turizmde yıllık ortalama %6,4 oranında büyüme devam edecek. Turizm bugün Türkiye’de 26 milyar dolarlık bir iş hacmi yaratıyor. Turizm sektöründe çalışan sayısı 2013’te %17 arttı. Turizmin ülke istihdamındaki payı da aynı dönemde %6,2’den %6,8’e yükseldi. Hükümetimizin 2023 hedeflerinde 50 milyon ziyaretçi ve 50 milyar turizm geliri yer alıyor. 2023 hedefleri içinde bu rakamı tutturmak için turizmin parlak potansiyelini teknoloji çözümlerini benimseyerek gerçekleştirmesi gerekiyor. Müşteri ilişkileri yönetimi uygulamalarıyla otellerimiz yeni müşteriye daha hızlı ve kolay erişebiliyor. Mevcut müşterileriyle sürekli iletişimde kalıyor. Konuk bağlılığını artırabiliyor. Otellerin doluluk oranının artırılması ve Türkiye’deki turizmcilerin işlerini büyütmeleri hedefiyle, turizm sektörünü Vodafone teknolojisiyle CRM çözümünden faydalanmaya davet ediyoruz.”

Veriler Vodafone Bulut Teknolojileri Üssü’nde saklanıyor Turizmcilere rekabetçilik, verimlilik, tasarruf ve kârlılık sağlayan yenilikçi teknolojiler geliştiren Vodafone İş Ortağım’ın geliştirdiği Vodafone CRM uygulaması, Türkiye’nin en büyük veri merkezi olan Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü üzerinden çalışıyor. Böylece Vodafone CRM kullanan işletmeler yeni donanım yatırımı yapmadan ya da yazılım lisans bedeli ödemeden müşteri ilişkileri yönetiminden faydalanıyor. Tüm veriler ve işlem gücü için Vodafone’un güvenli bulut platformunu kullanan sistemde barındırılıyor. Vodafone’lu işletmeler 24 ay taahhütle ayda sadece 35 TL’ye hem müşteri verilerini güvenle bulut platformunda saklıyor hem de Vodafone CRM uygulamasını her an her yerden bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonlarından kullanabiliyor.

İyi bir müşteri veri tabanı oluşturmayı hedefleyen, bu veri tabanı sayesinde müşteri memnuniyetini artıracak şekilde müşterileriyle temasa geçmeyi ve şikayet yönetimi yapmayı planlayan ancak bu iş için yüksek teknoloji yatırımı bütçesi bulunmayan firmalar Vodafone CRM’den faydalanabiliyor. Vodafone CRM’in bulut altyapısı sayesinde müşteri bilgileri kullanıcının kontrolü altında tek bir yerde toplanıyor. Ürün tanıtımları ve kampanyalar; SMS, e-posta ve telefon aracılığıyla duyurulabiliyor. Müşterilerle sürekli iletişim mümkün oluyor. Saha satış ekiplerinin faaliyetlerinin planlanması ve yönetilmesi Vodafone CRM üzerinden kontrol edilebiliyor. Müşteri talepleri, müşteri şikayetleri ve kurum hakkındaki müşteri yorumları tek bir sistemden takip ederek anlık olarak raporlanabiliyor. Böylece müşterilere çok daha hızlı dönüş yapmak mümkün oluyor. Vodafone’un otellere sunduğu bir diğer hizmet de iş takip uygulaması. Bu uygulama ile otel müşterilerinin ve çalışanlarının taleplerinden anında haberdar olunması ve gerekli aksiyonların alınması sağlanarak, hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti yükseltiliyor.

Vodafone CRM uygulamasının işletmelere katkıları:

- Turizmciler, müşteri hizmetleri ve destek masraflarında %25 tasarruf elde edebiliyor.

- Müşteri sadakatinde %27 artış sağlayabiliyor.

- Toplu e-posta ve toplu SMS çözümüyle %35 daha fazla müşteri adayına erişilebiliyor.

- Etkin satış kanalı ve müşteri yönetimi sayesinde turizm gelirleri %28 oranında artıyor.

- Tek bir arayüzden tüm ekiplerini aynı anda takip edebiliyor. - Şikayet yönetimi sistemiyle müşteri destek operasyonlarının verimliliği artıyor.

- Turizm müşterilerinin konuk oldukları otelleri, restoranları ya da kafeleri tekrar tercih etmesine yardımcı oluyor.