2030'DA DÜNYA TURİSTİ 1.8 MİLYAR KİŞİYE ULAŞACAK

2030'DA DÜNYA TURİSTİ 1.8 MİLYAR KİŞİYE ULAŞACAK

World Tourism Day 2011 UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai'nin açıklaması İZLEYİN!...

 
Önümüzdeki 20 yılda turizm sektörünün daha ılımlı bir büyüme trendi  yakalayacağına dikkat çeken UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai,”Büyüme sürdürülebilirlik ve  sosyal sorumluluk anlayışıyla devam ederken, turizm ülke ekonomilerine katkısını da sürdürecektir” dedi.
 
Gelişmekte olan ülkeler kazanmaya devam edecek

Uluslararası turizm hareketlerinin gelişmekte olan pazarlarda yılda ortalama 4.4’lük büyümeler kaydetmesi bekleniyor.  Halen yılda ortalama 14 milyon turist kazanan Asya, Latin Amerika, Merkezi ve Batı Avrupa, Batı Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika’nın önümüzdeki dönemde yılda ortalama 30 milyon yeni turist kazanacağı tahmin ediliyor.  Raporda, gelişmekte olan pazarların 2030’da dünya turizm pastasındaki paylarını yüzde 58’e çıkaracakları belirtiliyor.
Dünya turizm pastasında 2010 yılında yüzde 22’lik paya sahip olan Asya Pasifik bölgesinin, 2030 yılında bu payını yüzde 30’a çıkaracağına dikkat çekilen raporda şu bilgilere yer veriliyor: “2010’da dünya turizm pastasından yüzde 6’lık payı bulunan Ortadoğu’nun 2030 payı yüzde 8’e, yüzde 5’lik payı bulunan Afrika’nın yüzde 7’ye çıkarınkan, Avrupa’nın yüzde 51 olan payı yüzde 41’e gerileyecek. Amerika’nın ise halen yüzde 16 olan payı yüzde 14’e düşecek. 2030 yılında Kuzey Doğu Asya, Avrupa pazarından da pay alarak dünyada en fazla ziyaret edilen bölgeler arasında birinci sıraya oturacak. Asya Pasifik bölgesinin önümüzdeki yıllarda yılda ortalama yüzde 5’lik büyümelerle her yıl 17 milyon uluslararası ziyaretçiyi bölgesine çekeceği öngörülüyor.

2030’a Doğru Turizm raporda, dünya turizm pastasındaki payı düşücek olan Avrupa’nın yılda ortalama yüzde 2.5’luk büyümelerle bölgesine 16 milyon yeni turist çekeceği belirtilerek şu görüşlere yer veriliyor: “16 milyonluk yeni turistleri Amerika, Afrika ve Ortadoğu’dan gelenler oluşturacak.  ( KAYNAK:TUYED )