10.ÇUKURYAYLA YÖRÜK ŞENLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu yıl 10’uncu defa Kemer Yörükler Derneği tarafından Kemer Belediyesi destekleriyle düzenlenen Çukuryayla Yörük Şenlikleri, Kemer’in en yüksek yaylalarından olan Çukuryayla’da gerçekleştirildi.

Şenliğe, Kemer Kaymakamı Hüseyin Karameşe, Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Başkan Yardımcılarımız Mustafa Bilici ile Adnan Öney, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, meclis üyeleri Emin Gül, İsmail Aka, Emrah Ayhan, Semih Özdemir, Yörük Beyi Durmuş Can, İlçe Müftüsü Recep Balaban ve vatandaşlar katıldı.

Temsili Yörük göçüyle başlayan şenlik, çoban ateşinin yakılmasıyla devam etti. Keçi derisinde yayık ayranının da yapıldığı şenlikte daha sonra Yörük düğünü, gelin alması, halat çekme yarışı, çuval yarışı, at ve bisiklet gösterisi, yağlı güreşler yapıldı. Renkli görüntülerin oluştuğu etkinlİk, davetlilerden büyük alkış aldı.

Şenlikte konuşan Kemer Kaymakamı Karameşe, Türklerin yaylalara yerleşmesinde Yörüklerin büyük öneminin olduğunu söyledi.

Yörüklerin her gittiği yere bir isim verdiklerini ifade eden Karameşe, “Bulunduğumuz bölgenin her yerinde Yörüklerin bir hatırası ve ruhu var. Geleneklerimizi unutturmayan ve onları yaşatmaya çalışan yörüklere teşekkür ediyoruz. Bu etkinliği yapan Kemer Yörükler Derneği Başkanı Turan Arslan’a teşekkür ediyorum. Yörük ateşinin hiçbir zaman sönmemesi gerekiyor. Bu ateşi de söndürmemek için elimizden geleni yapmalıyız.” diye konuştu.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ise şenlik yapmanın zorluğuna değinerek, “Bu işler emek ister, para ister, zaman ister. Bu işi sorunsuz şekilde yıllardır yapan dernek başkanımıza teşekkür ediyorum. Türk’lerin örf, adet ve gelenekleri vardır. Bunların devamını sağlamak ve unutturmamak bizim boynumuzun borcu. Bunu gelecek sene daha iyi nasıl yapabiliriz diye düşüneceğiz. Belediye olarak her türlü şartlarda sizlerin yanındayız. Şenlikte emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

Kemer Yörükler Derneği Başkanı Arslan da şenliğe destek veren başta Belediye Başkanımız Necati Topaloğlu’na ve diğer kurumlara teşekkür ederek,”31 marttan sonra Necati Topaloğlu yeni başkan olunca bana ‘Turan başkan cayır cayır yandın’ dediler. Sebebini sorduğumda yeni başkan böyle bir şey yapmaz dediler. Ben de ‘Başkanımız Fethiye’li. Sarıkeçili Yörüklerinden. O zaman bu şenlik neden yapılmasın’ dedim. Emeklerinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Şenlikte, Yörük Beyi Durmuş Can, 5. kez yörük beyi seçildi. Dernek Başkanı Turan Arslan, Kaymakam Karameşe ile Başkan Topaloğlu’na desteklerinden dolayı plaket verdi. Şenlik, Nurcan Altınok ve Mehmet Koparan konserleriyle sona erdi.