TÜRKİYE'NİN SAĞLIK TURİZMİ DUBAİ'DE TANITILDI

Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi (THTC) Kurucu Başkanı ve TÜRSAB Başkan Adayı Emin Çakmak, ‘’Türkiye olarak sağlık turizminde dünyanın lider ülkesi konumuna geldik. İnsana, teknolojiye yaptığımız yatırımlarla ve tanıtım çalışmalarımızla, hedefimiz 2023’de sağlık turizminden 20 milyar dolar gelir elde etmek’’ dedi.

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi (GHTC)  işbirliği ile Dubai’de düzenlenen dünyanın en büyüğü 3. IMTEC International Medical Travel Exhibitioand Conferance Sağlık Turizmi Fuarı açıldı.  Fuara Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi (THTC)  3. Kez Elmas sponsoru  oldu. Fuarın açılışına Dubai Sağlık Bakanı Humaid Mohammed Obaid Al Qatami ile Dubai Sağlık Otoritesi Başkanı Dr. Layla Mohammed Almarzouqi, ve davetliler katıldı.

THTC Kurucu Başkanı ve TÜRSAB Başkan Adayı Emin Çakmak, fuarın açılışında, Türkiye’nin sağlık turizmini tanıtmak üzere 10 yıl önce yola çıktıklarını belirterek, şöyle konuştu:

‘’Ülkemizin gözde sağlık kuruluşları ve doktorlarıyla dünyanın her tarafında fuarlar seminerler toplantılar düzenliyoruz. Türkiye dünya sağlık turizminde gelirde 2’inci  sırada hasta alımında ise 5’inci sıradadır. Türkiye olarak dünyanın sağlık turizminde lider bir ülkesi konumuna geldik. Bunu 2 yıldan beri dünya Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi’nin başkanlığını Türkiye’nin yürütmesi göstermektedir. Bizim bir sloganımız var ‘Sağlık turizmi herkes içindir’ bu düşünceyle  yola çıkarak dünyaya şifa dağıtıyoruz.’’

Sağlık Otoritesi Başkanı Dr. Layla Mohammed Almarzouqi de Dubai’nin dünyada giderek gelişen sağlık turizminin Ortadoğu’ya açılan en önemli noktasında olduğunu ifade ederek, ‘’ Ülke olarak sağlık turizmine yaptığımız yatırımlarda dünyanın gelişmiş ülkeleri ile işbirliğinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz’’ dedi.

GHTC ve THTC Genel Sekreteri Yunus Gürkan da, Türkiye’deki sağlık turizmi gelişmeleri ve Türkiye’nin önderliğinde dünyanın sağlık turizmi için yapılan çalışmaları anlattı. Türkiye’nin sağlık kuruluşları ve doktorlarını n başarılarıyla uygulanan teknolojik gelişmeleri hakkında bilgi verdi. Gürkan, insana ve teknolojiye yapılan yatırımlarla Sağlık Turizmi’nde Türkiye’nin 2023 yılında 2 milyon kişiyi ağırlayacağını bildirdi.

TÜRKİYE’DEN FUARA MİLLİ KATILIM

9 Ekim’e kadar açık kalacak fuara THTC  3. Kez Elmas sponsoru  oldu. Türkiye fuara kiraladığı 140 metrekare stantla  milli katılım gerçekleştirdi. Türkiye  fuara, 10 kuruluş ve 34 delege ile katılıyor.  Fuara katılan kuruluşlar arasında Çukurova Kalkınma Ajansı,  Ankara Ticaret Odası,  Mersin Üniversitesi, Başkent Üniversitesi ve İzmir Üniversitesi yer alıyor.

Fuara , Güney Kıbrıs, BAE,  Hindistan, Almanya, Çin, İsoanya, Tayland, Lübnan, Filipinler, Yunanistan, İtalya, Avustralya, Pakistan, İngiltere, Malezya, Sri Lanka, İsviçre, Polonya, Monaco, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Ürdün, Avusturya ve  İran’dan sağlık kuruluşları katılıyor.