EXPO'NUN MASKOTU BİR ANTALYA ÇİÇEĞİ OLACAK

EXPO 2016 Yönetim Kurulu'nun 2013 yılının ilk toplantısı Antalya Rixos Dovvntovvn Otel'de yapıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in başkanlığında yapılan toplantı basına kapalı olarak gerçekleşti. Bakan Eker, yönetim kurulunun 8 Şubat'ta tekrar toplanacağını ve EXPO 2016 için bir çiçeğin maskot olarak belirleneceğini ve tanıtımlarda bu çiçeğin kullanılacağını duyurdu.

Gıda, Tanm ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in başkanlığında Rixos Dovvntovvn Otel'de basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıya yönetim kurulu üyeleri Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay, AKP Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç ile bakanlıklann temsilcileri katıldı.

Toplantıda DSİ, Karayollan, TEDAŞ ve ASAT müdürleri tarafından EXPO 2016 Antalya alanı altyapısına ilişkin projeler değerlendirildi ve yapılacak çalışmalar hakkında öneriler alındı. Toplantı öncesi basın mensuplarının görüntü almasına izin veren ve küçük bir açılış konuşması yapan Bakan Eker, yılın ilk toplantısını yaptıklarını, toplantıda EXPO 2016 Antalya organizasyonuna yönelik brifing aktarımı olacağını söyledi.

Toplantıda, DSİ Bölge Müdürlüğü, Karayollan 13. Bölge Müdürlüğü ve Antalya Su ve Atiksu İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT) ve TEDAŞ yetkililerinin sunumlan olacağını anlatan Bakan Eker, Ankara ve Antalya'da EXPO için kiralanan ofislerin tamir, tadilat ve düzenlenmesiyle ilgili genel sekreterliğe yetki verilmesinin burada konuşulacağını bildirdi.

EXPO 2016 Antalya'nın tanıtımına yönelik 2013 yılı faaliyetlerinin de toplantıda görüşüleceğini dile getiren Bakan Eker, "160 yıllık EXPO tarihinde ilk defa Türkiye bir EXPO'ya ev sahipliği yapıyor ve bu EXPO, 6 ay süreli. Yani oldukça uzun zaman dilimine yayılmış durumda. Teması 'Çiçek ve Çocuk'. Bunun Antalya ve Türkiye'ye değer katacağına, katkı sağlayacağına inanıyoruz" diye konuştu.