BAKÜ HALI MÜZESİ İLGİ ÇEKİYOR

Azerbaycan’ın Başkenti Bakü, tarihi ve doğal alanlarıyla her mevsim turistlerin ilgi odağında bir kent. Bakü sadece sahip olduğu güzellikleriyle değil müzeleriyle de oldukça ilgi görüyor.

BAKÜ HALI MÜZESİ İLGİ ÇEKİYOR

Birçok alanda farklı müzeler ile kültür yolculuğuna çıkaran Bakü, halıların büyülü dünyasına da ev sahipliği yapıyor.Yerel ustaların dokuduğu halılar Bakü’deki halı şeklinde tasarlanmış Halı Müzesi’nde sergileniyor.

Halı denilince ilk akla gelen ülkelerden birisi de Azerbaycan. Geleneksel Azerbaycan halıları yoğun bir dokuya sahiptir ve desenleri halı dokuma sanatının uygulandığı farklı bölgelerin karakteristiği yansıtıyor.

UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesinde de yer alan Azerbaycan halı sanatı, bütün dünyada da yakından tanınıyor. Bu halıları, dünyanın en ünlü müzelerinde görmek de mümkün. Londra’da Victoria ve Albert müzesinden Washington’da Metropolitan Müzesi'ne kadar pek çok yerde Azerbaycan halıları sergileniyor.

Halıların Büyülü Dünyası: Bakü Halı Müzesi

Ayrıca, dünyanın ilk Halı Müzesi de başkent 1967'de Bakü'de açıldı. Burada enfes halılar sergilenirken, daha narin halılar ise, korunmak için sıcaklığın ve nemin kontrol edildiği özel odalarda saklanıyor. Azerbaycan’ın en büyük halı koleksiyonuna sahip müzeyi her yıl çok sayıda yabancı turist ziyaret ediyor.

Bakü Bulvarında yer alan ve sarılmış bir halı şeklinde tasarlanmış müze, aynı zamanda başkentin modern mimari cevheri. Ziyaretçiler, Azerbaycan’ın en büyük halı koleksiyonuna sahip müzede canlı gösteriler yoluyla halı dokuma sanatını yakından görebiliyor, bu sanatın yüzyıllar boyunca nasıl geliştiğini keşfedebiliyor.

Halı dokumalığı adına tüm ince ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olabilen ziyaretçilere aynı zamanda deneme fırsatı da sunuluyor. Ziyaretçiler halı dokuma tezgâhlarından keyifli hatıralar ile ayrılıyor. 

Geleneksel Dokumanın Adresi: Guba

Halıların büyülü yolculuğuna sadece müzede değil Azerbaycan’ın kuzeyinde yer alan Guba kentinde de tanık olabilirsiniz. Çok eski zamanlardan beri gelen halı dokuma geleneklerini koruyan bölgenin köylerinde geleneksel olarak 30’dan fazla halı çeşidi dokunurken, ziyaretçiler de özel rehberler veya Guba’nın yerel turizm ofisi aracılığıyla ustalık sınıfına kaydolup bu asırlık gelenekleri en iyi şekilde öğrenebiliyorlar.

Dünyaca Ünlü Halılardan Birisi de “Karabağ Halısı”

Azerbaycan’ın yüzyıllar öncesine dayanan ve eşsiz halı dokuma gelenekleri ile meşhur bir diğer kenti ise Şuşa. Zengin tarihi ve kültürel mirasa sahip olan Azerbaycan’ın kültür başkenti olan Şuşa’da dünyaca ünlü halılardan birisi de “Karabağ Halısı”.  Özelliği renklerinin zengin olması, Karabağ’ın tabiatının zenginliğinden ve bu ölçülerin büyük olması olarak öne çıkıyor. Ölçü olarak büyük dokunması Karabağ evlerinin büyük olmasından kaynaklanıyor.

Halı dokumanın nesilden nesile geçen ayrı bir uzmanlık alanı sayıldığı Azerbaycan’da çok sayıda turistik satış alanları da bulunurken, ziyaretçiler evlerine aldıkları yerel halılar ile bu geleneği dünyanın dört bir yanındaki evlerine de taşıyorlar.