ANADOLU KONGRE TURİZMİNE HİZMET VERECEK

ANADOLU KONGRE TURİZMİNE HİZMET VERECEK

Kuşadası’na yapılan kongre merkezinin Avrupa’nın en büyük kongre merkezi olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı bölgeye büyük katkı sağlayacağına inandığı KOMER’in yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları ve nitelikli yatak sayısının artırılması ile birlikte yalnızca Kuşadası’na değil İzmir-Ayvalık arasındaki tüm bölgeye yüksek kültür düzeyli turist gelmesini temin edeceğini belirtti.

İkincil konutların turizme kazandırılması ile ilgili olarak da gazetecilere açıklamalarda bulunan Ertuğrul Günay, bu konutların turizme kazandırılması amacıyla geçtiğimiz yıl sektör tarafından bir çalışma yapıldığını ve raporlarının Bakanlıkta bulunduğunu ifade ederek, konu üzerinde çalıştıklarını söyledi. Ertuğrul Günay açıklamasında “Türkiye’de bir dönem turizm, ikinci konut sahibi olmak gibi algılanıyordu. Şimdi ise ikinci konut sahibi olmanın turizme bir engel oluşturduğunu hep birlikte yaşamaya başladık. Türkiye’de turizm tesislerinden yararlanmak, her yıl başka bir bölgede tatil yapmak hem çok ekonomik, hem de çok doğru bir projedir. Sadece Mersin ve Ege Bölgesi’ndeki ikincil konutlar için değil, bütünü için çalışmalarımız devam ediyor. Bölgede yeni nitelikli yatak kapasitesi oluşturma yönünde Pamucak Bölgesi’nde planlarımız var. Kongre merkezi ile eş zamanlı olarak planladığımız otel arazilerimiz vardı. Orayı yeniden değerlendirmeye hazırız. Ülkemize gelen ziyaretçi sayısının bu yıl daha da yüksek bir rakama ulaşacağını tahmin ediyorum. Türkiye son birkaç yıldır sadece deniz kıyıları ile değil; doğasını, kültürünü, gastronomisini, golf, termal, spor ve kongre imkanlarını da turizmin içerisine soktu. Termal turizmi turizm planının içine aldık. Çeşitli bölgelerde yeni destinasyonlar yaratmaya çalışıyoruz. Bu yönde ciddi çalışmalarımız var ve bunların da bereketini topluyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Libya, Mısır, Tunus ve diğer bölgelerdeki karışıklıklara da değinerek, bunun ülkemize yansımalarının mutlaka olacağını ancak şu ana kadar herhangi bir etki görünmediğini de ifade ederek, burada esenliğin, huzurun ve iç güvenliğin temin edilmesini umut ettiklerini söyledi.