TURGAY GENÇ YAZIYOR, ''TÜRKİYE`DE ERKEN REZERVASYON UYGULAMALARI''

Avrupa’da Early Booking uygulamalarını yapan TUI, THOMAS COOK vb. bir çok büyük tur operatörü mevcuttur. Erken rezervasyon uygulamaları ancak güçlü tur operatörleri olan; ekonomileri oturmuş, İK uygulamaları belirli, kayıt dışı istihdam oranları düşük toplumlarda başarıya ulaşabilir.

Böyle toplumlarda çalışanların kullanacakları yıllık izin dönemleri bellidir. Bu nedenle Tüketiciler bir yıl önceden bir sonraki yılın tur paketlerini satın alarak Early Booking,Special Offers vb. indirimlerden yararlanırlar. Tüketicilere cazip gelende bu indirimlerdir.
Yine tatil kültürü gelişmiş ülkelerin vatandaşları EB uygulamalarının lokomotifidir.
Türkiye’de ise bırakın böyle bir kültürü böyle bir anlayış bile gelişmemiştir.
Ekonomimiz her ne kadar büyümekte olsa da iş yaşamımızda İK uygulamalarımız çok yeni olduğundan çalışanların yıllık izin dönemleri işletmelerin çoğunluğunda  belli değildir.
Bu nedenle açıklamaların aksine Türkiye’de erken rezervasyon uygulamalarının olmadığını, yapılanların iyi niyetli atılan birkaç adımdan ibaret olduğunu açıkça söyleyebiliriz.
Nitekim Seyahat Acentaları ile yapılan kontratların fiyatlarını ve türünü incelediğimizde bu durum gözle görülebilmektedir.

Avrupa’daki genel yapının aksine Türkiye’de garanti kontenjan çalışan acentaların sayısı bir elin parmaklarını geçmemektedir. Bu durum zaman zaman nisan ayına kadar uzatılan ve adına erken rezervasyon indirimi denen sistemin yanlışlığını ortaya koymaktadır.
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri de turizm sektörünün cari açığı kapatılmasındaki önemini kavramıştır. Bu yüzden cari açığın kapatılmasına yönelik olarak turizm sektörünü destekleyici projeler geliştirilmektedir.  
Fakat projelerin bir çoğu sağlam bir alt yapıya dayanmadığı için uzun soluklu olmamaktadır.
Sektörün gelişim süreci içerisinde sektörün sırtında kambur olan yanlış uygulamalardan,balon projelerden ivedi olarak kurtulmalıyız. Çünkü bu durum rakiplerimiz ile olan farkı kapatmak için ihtiyacımız olan zamanı bizden çalmaktadır. Adına Erken rezervasyon denen uygulamaların durumu da bu’dur.

Türkiye’de ki EB uygulamaları başarı değildir.
Temennimiz daha güçlü bir ekonomisi olan,Türkiye’de,geliri artan vatandaşlarımızın İnsan Kaynakları uygulamaları kapsamında yasal hakkı olan yıllık izinlerini yıl başından itibaren belirleyebilmeleri ve Erken rezervasyon uygulamalarına katılarak Turizm ekonomisinin büyümesinde itici güç olmalarıdır.

Buradaki en önemli görevler ise ;Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı`na düşmektedir.

Sevgiyle Kalın

Turgay GENÇ