PROJELERİMİZİN HAYATA GEÇMESİ İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ!

PROJELERİMİZİN HAYATA GEÇMESİ İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ!
Umutsuz olmadıklarını ama kimsenin de çok büyük beklentilere girilmemesini isteyen Çilengir, KESDER olarak projeler ürettiklerini ve bunların hayata geçirilmesi ile çarşılarda %30-40 oranında bir düzelme olabileceğini söyledi.

2016 yılının çok zor bir yıl olduğunu dile getiren Abdullah Çilengir, “ 2016 yılı Allahın bir daha yaşatmasını istemediğimiz bir yıl oldu. Hem ülkede yaşanan krizler, hem de turizmde yaşanan sorunlar bizleri çok zor duruma soktu. Sadece esnaf değil, otelcilerde aynı sıkıntıyı fazlasıyla yaşadı. Turizmcilerin tamamı aynı sorunu yaşadı. 2010’lu yılların başından beri son dört beş yıldan bu yana çarşı esnafının işleri zaten zor durumdaydı. İyi Rusların geldiği zamanlarda bile çok kötüydü. Bu sene ise yaşanan durum tamamen olağan üstü yaşanan bir durumdu. Bununla ilgili neler yapılabilir? Kemer Bölgesi olarak Rus turiste olan bağımlılığımızdan dolayı bizim bölgesel olarak ciddi sorunlarımız var. 2012 yılından bu yana yaşadığımız sıkıntılar bizleri olumsuz etkilemişti. Nedeni ise o zaman yaşanan Hanutçuluk problemleriydi” dedi.Bugün büyük bir markete girdiğiniz zaman insan ışında her şey satılıyor!

2017’den umutlu olup olmadıklarını da dile getiren Çilengir, “  Umutsuz değiliz ama kimsenin de çok büyük beklentilere girmesini istemiyorum.  Çünkü biz 2015 yılında dolu Rus döneminde bile gördük ki çarşılar yine kötüydü. Bunun için yapılması gereken şeyler var. Bunun iki ayağı var. Bir tanesi devlet ayağı, bir tanesi de yerel ayak. Devlet ayağında şunu söylemek isterim. Son olarak TOBB’un bir açıklaması vardı ve oldukça ilginç bir açıklamaydı. Geçen yılın ekim ayına göre bu sene küçük esnafta kepenk kapatma oranı % 52 artmış. Yani Türkiye’nin tamamında AVM ve Shooping’lerden dolayı  küçük esnafta sorunlar var. Bugün büyük bir markete girdiğiniz zaman insan ışında her şey satılıyor. Küçük esnaflar ile ilgili sadece çarşı esnafı değil, turizm esnafı olarak değil, zücaciyesinden tutunda ayakkabısından Kemerine kadar, cüzdandan televizyona kadar her şey satılıyor. Bu bakımdan küçük esnaflar bitmiş durumda. Bunun için devletin acilen bir düzenlemeye ihtiyacı var. Büyük marketlere karşı küçük esnafı koruyacak yasalar istiyoruz. Büyük marketlere bir kısıtlama getirilme zorunluluğu artık had safhaya geldi. Ülkede ekonomik kriz ciddi derecede büyüdü. Bugün bu ekonomik krizin çözümü aslında küçük esnafların yaşamasını sağlayarak, çarşının, bakkal amcanın yaşaması sağlanırsa yeri yaptırımlar uygulanırsa bir nebzede olsa çözüm olacaktır.

Artık bıçak kemiğe dayandı!

Kemer ile ilgili olarak beklentilerini de paylaşan Çilengir, çarşı günleri konusunda da destek beklediklerini dile getirerek, “ 2017 yılında bir Rus beklentisi konuşuluyor. Bu rakamlar acenteleri ve otelleri bir nebzede olsa kurtaracaktır. Ama çarşı esnafı için herhangi bir şey değişmeyecektir. Kemer için üç yıldır söylediğimiz projeler var. Çarşı günleri projesi uygulansın. Çarşılarımız cazibe merkezi olsun. Bunları artık uygulamalıyız. Bugün kapalı dükkân sayısı bölgemizde  %70 oranlarına ulaştı. Umut içinde olmayı da kabul edemiyorum. Artık bıçak kemiğe dayandı.  Artık bankalarda eskisi gibi rahat davranmıyorlar ve kredi kullandırmıyorlar. Çarşıların çöküşü, çarşılardaki mağazaların kapanıyor olması tüm Kemer’i etkileyecektir. KESDER olarak geçen yıl da teklifte bulunmuştuk. Otellerin içerisinde Televizyonlarda çarşıların tanıtımımın yapılmasını ve çarşı günleri kapsamında turistleri çarşılarımıza çekebiliriz. 2017 yılında bu ve buna benzer değişik organizasyonlara ihtiyacımız var. Eğeer bunlar sağlanırsa %30-40 gibi çarşılarda bir düzelme bekliyorum.”diye konuştu.