TÜRKİYE İLK 5 AYDA 12,7 MİLYON ZİYARETÇİ AĞIRLADI

Okuduğunuz haber
KASTAMONU, TURİZMDEN DAHA ÇOK PAY ALMAK İSTİYOR

EN AZ KAÇ RUBLE?

Anasayfa   /    Görüntülü    /    KASTAMONU, TURİZMDEN DAHA ÇOK PAY ALMAK İSTİYOR

KASTAMONU, TURİZMDEN DAHA ÇOK PAY ALMAK İSTİYOR

Karadeniz’in turizm potansiyeli ile dikkat çeken ili Kastamonu, daha çok turist çekmeyi hedeflerken, en büyük turizm yatırımı doğası ve tarihi eserleri ile dikkat çekmeyi başarıyor.

GÖRÜNTÜLÜ      21 Haziran 2022 - 00:38     1

KASTAMONU, TURİZMDEN DAHA ÇOK PAY ALMAK İSTİYOR

Gizli kalmış turizm değerleri ile son yılda meraklıların ilgi odağı olmayı başaran Kastamonu, bu sene 500 bin gecelemeye ulaşmak istiyor.

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Yönetim Kurulu Üyeleri, Kastamonu Valiliği’nin daveti ile kente çıkarma yaptı.TUYED heyeti Kastamonu gezisi kapamında Vali Avni Çakır ile de bir araya geldi.

Kastamonu Valisi Avni Çakır’ın talimatıyla Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan 2022 Turizm Eylem Planı kapsamında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın da katkılarıyla Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Yönetim Kurulu Üyelerini ağırlarken, Vali Avni Çakır Kastamonunun mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğunu söylerken, tarihi, doğası, denizi ve kanyonları ile çok zengin bir turizm potansiyeline sahip olduğunu ifade etti.

TUYED Başkanı Haluk Özsevim, TUYED Yönetim Kurulu Üyeleri Emin Demir, Halil Öncü, Savaş Daş, Hasan Arslan ve gazeteciler, Kastamonu Valiliği’nin daveti ile kente geldi. İlk olarak Vali Avni Çakır ile bir araya gelen TUYED Yönetim Kurulu, bölge turizmi hakkında bilgi aldı.

Vali Çakır, Kastamonu turizmi hakkında turizm gazetecilerine ayrıntılı bilgiler verdi. Bölgenin en büyük zenginliğinin tarihi ve doğası olduğunu belirten Vali Çakır, “Kastamonu, Osmanlı’nın 400 sene boyunca sancak merkezi olmuş. Burada birçok tarihi eser bırakmışlar. Bu tarih de bu şehre bir ruh veriyor. Bu tarihi yapısı ile kentimiz bir çekim merkezidir. Doğamız ve coğrafi yapımız da çok zengin. Karadeniz’de en uzun kıyısı olan şehir Kastamonu’dur. 6 ilçemiz de sahildedir. Bakın Kastamonu, yüzde 99 homojen bir yapıdadır. Göç almamıştır. En büyük zenginliklerimizden biri de bölgemizin yüzde 70’i ormandır. Bozulmamış bir doğa var elimizde. Bölgemizde ayrıca Çanakkale’ye uzanan İstiklal yolu var biliyorsunuz. Karadeniz’den gelen cephane Kastamonu hattından Çanakkale’ye ulaşmış. İddia ediyorum Likya Yolu nasılsa İstiklal Yolu da o derece güzeldir” dedi.

Kastamonu’nun tarihi, doğası, denizi ve kanyonları ile çok zengin bir turizm potansiyeline sahip olduğunu hatırlatan Vali Çakır, “Seyahat ve turizm yazarlarını ağırlamak bizim için çok önemli. Biz tanıtım konusunda belli etkinlikler yapıyoruz. Bu seferki konuğumuz sizsiniz. Biz çeşitli aktivitelerle bölgemizin tanıtım faaliyetlerine ağırlık vermek istiyoruz. Biz sırt çantasını almış kendisini doğaya adayan insanlara ulaşmak istiyoruz. Öyle tesislerimiz var ki inanılmaz. Alt yapı ile ilgili ise yoğun bir çalışma içindeyiz. Bizler bu cennet köşesini herkese göstermek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kastamonu’daki turizm hareketlerine de değinen Vali Avni Çakır, “Kastamonu’da 2018 yılında 560 bin geceleme yapıldı. 2019 yılında bu rakam 761 bine çıktı. Geçen seneyi ise 250 bin ile geçirdik. Ağustos ayında bir afet yaşandı ve sürekli yağmur yağdı. İnsanlar korktu tabi. Bu sene hazırız. Biz burayı bir kere de olsa insanlara göstermek istiyoruz. Bu sene ise en az 500 bin gecelemeye ulaşmak istiyoruz. Yabancı turist potansiyelimiz ise çok yüksek değil. Yüzde 95 iç turizm var. Kademe kademe ilerlemek istiyoruz. Yabancı turistleri ağırlayacak tesisleri planlamalıyız. Önceliğimiz iç turizm sonrasında yabancı turistlerdir. Ama en öncelikli hedefimiz doğayı korumaktır. Doğayı ne kadar korursak en büyük yatırımı yapmış oluruz. Şehir merkezi dışında gözünüzü tırmalayan bir tesis göremezsiniz. Kastamonu’nun tamamında çirkin tesisleşme göremezsiniz. Ormanı korumak için kesin mevzuatlar var. Betondan uzak doğal hayata önem veriyoruz. Sıkı denetimler yapıyoruz. Neticede Kastamonu’daki en büyük özelliğimiz bakir doğadır. 30 seneki doğa ile şu andaki doğa aynıdır. Burada 7-8 katlı çarpık yapılaşma göremezsiniz” diye konuştu.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

Toplam 1 yorum yapılmış.

Gülgün YENAR
Her sene düzenleme, Inebolu sahilden başlayıp, Çuha Doruğu, Küre, Seydiler de çadır konaklamalı yürüyüp, 4.gün sonunda Kastamonu merkezinde törenle sona eren ATATÜRK VE İSTİKLÂL YOLU nda, ŞERİFE BACI ANMA YÜRÜYÜŞÜ gerek bölgenin muhteşem doğasını görmek, bilhassa da, kutsal nitelikteki manevi değeri bakımından mutlak deneyimlenmesi gerekli bir etkinlik, bu sene kayıt yaptirmama rağmen, hastam olması nedeniyle katılamadım, 2023 te görüşebilmek ve tekrar kutsal yollarımızda yürütebilmek dileğimle.
6 Gün önce

GÜNÜN MANŞETLERİ


TIES Awards Ceremony Best Media Partner Ödülü