ESCARUS, ''SIFIRKARBON PRENSİPLERİ'' İLE KARBON SIFIRLAMAYA STANDART GETİRİYOR

SıfırKarbon Prensipleri, şirketlerin ve organizasyonların emisyonlarının ölçülmesi, azaltılması ve silinmesini içeriyor. Bununla beraber farklı ihtiyaç ve beklentileri karşılamak amacıyla da kurum, ürün ve hizmet bazlı üç farklı sertifikasyon sunuyor.

Onat: “Escarus, SıfırKarbon Prensipleri ile Türkiye’nin düşük karbon ekonomisine geçiş sürecinde öncü rol üstlenecek”

TSKB Genel Müdürü Fevzi Onat’a Escarus’un oluşum süreci hakkında yaptığı değerlendirmede, “TSKB’de uzun süredir başarılı bir şekilde uygulanan çevre yaklaşımları ve bu alanda yurtdışında ödüllendirilen tecrübelerimiz 2011 yılında Escarus’un kurulmasında yol gösterici oldu. Escarus, sürdürülebilir bankacılık anlayışıyla finans sektöründe öncü olan TSKB’nin inisiyatifi olarak, profesyonel ve deneyimli kadrosuyla çevre, enerji ve sürdürülebilirlik konularında danışmanlık hizmeti sunuyor. Escarus, TSKB’nin bu alandaki tecrübelerinin ışığında TSKB’nin içinden çıkan ve yoluna bağımsız devam eden bir yönetim yapısı ile titiz bir çalışmanın ardından SıfırKarbon Prensipleri’ni hayata geçiriyor. Escarus’un, SıfırKarbon Prensipleri’yle Türkiye’nin düşük karbon ekonomisine geçiş sürecinde öncü rol üstleneceğine inanıyorum” görüşünü belirtti.

Kurt: “Ölçülemeyen karbon emisyonu azaltılamaz”

Escarus Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hülya Kurt, iklim değişikliği yönetiminin, ülkeler, ekonomiler ve şirketler için önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanacağını belirterek, “Şirketlerin maddi ve maddi olmayan varlıklarına sera gazı envanterlerinin eklendiği, karbonun yeni meta olarak algılandığı döneme Türkiye’de henüz yeni giriyoruz. Escarus olarak, ‘ölçülemeyen karbon emisyonu azaltılamaz’ anlayışından yola çıkarak geliştirdiğimiz SıfırKarbon Prensipleri ile karbon sıfırlamaya kadar gelen tüm süreçlere bir standart getiriyoruz, hem de ülkemizin düşük karbon ekonomisine geçişinde iklim değişikliği stratejileri ve sürdürülebilir kalkınma modelleri konusundaki bilgi birikimimizi ve deneyimlerimizi Türk iş dünyasıyla buluşturmaya devam ediyoruz” dedi.

SıfırKarbon’u, iklim değişikliği konusunda, çözümsüzlük ve olumsuz senaryolarına alternatif olarak, ‘konunun çözümünün proaktif ve gönüllü yaklaşımlarla’ mümkün olacağını anlatmak amacıyla hazırladıklarını kaydeden Kurt, sözlerine şöyle devam etti: “SıfırKarbon Prensipleri’ni makro ölçekten mikro seviyeye kadar karbon ayak izini ölçümlemek, sıfırlamak isteyen kurumlara yardımcı olabilmeyi hedefleyerek oluşturduk. Bu prensipler, düşük karbona geçiş sürecinde temel manifesto olan emisyonların ölçülmesi-azaltılması-silinmesi üçlüsünün kurum, ürün ve hizmet bazlı uygulama detaylarını içeriyor. Sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarımıza önümüzdeki dönemde de ara vermeden devam edeceğiz.”

Danışma Kurulu, düşük karbon ekonomisine geçişte öncü rol üstleniyor

SıfırKarbon Prensipleri Danışma Kurulu’nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Ercan Tıraş, ITC Yatırım Ticaret ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Erdoğan Göğen, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Program Yöneticisi Dr. Katalin Zaim, Gold Standard Türkiye Bölge Müdürü Bahar Ubay, Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Nilgün Cılız, BSI Türkiye Genel Müdürü Özlem Ünsal, Legisterra Hukuk Firması Ortağı Avukat Nursel Atar, OAK Danışmanlık Yöneticisi Ömer Akyürek ile TSKB Genel Müdür Yardımcıları Orhan Beşkök ve Çiğdem İçel yer alıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan SıfırKarbon Prensipleri’ne tam destek…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Ercan Tıraş da Bakanlık olarak, SıfırKarbon gibi yenilikçi ve yaratıcı inisiyatiflere destek olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Ülkemizin gereksinimi olan bu tarz inisiyatiflere olan desteğimiz sürekli olacak. SıfırKarbon’un başarılı ve daimi olacağına inanıyorum” dedi.

UNDP Program Yöneticisi Dr. Katalin Zaim ise UNDP olarak Escarus’u iyi bir partner olarak gördüklerini belirterek şunları söyledi; “Rio +20 sürecinin çıktılarıyla birlikte bir yapılanmaya gidiyoruz. Bu yapılanma içinde akıllı, sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınmaya yönelik cinsiyet eşitliğine ve afet risk azaltımına hizmet eden uygulamalar büyük önem taşıyor. “Güçlü Bireyler, Güçlü Toplumlar” sloganıyla çalışan UNDP Türkiye yerel uygulamaları yaparken ulusal, bölgesel ve küresel bilgi ve deneyiminden faydalanıyor. Escarus gibi bu bakış açısına sahip kurumların varlığına çok önem veriyoruz. Escarus’un varlığı hem yönetişim hem kurumsallaşma çerçevesinde etkili olacaktır. UNDP’nin küresel varlığı ile bu işbirliğinin zenginleşeceğini düşünüyorum.”

Karbon konusunun önemine dikkat çeken İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Genel Sekreteri Engin Güvenç ise şöyle konuştu: “Karbon konusu çok önemli. Çünkü hep konuşuyoruz, ancak uygulamada zayıfız. Motive edecek yol gösterecek bir oluşum gerekiyordu. Escarus’un SıfırKarbon Prensipleri ile sağladığı platform bu alanda açıklayıcı olacak. Proaktif olarak bilgilendirmeyle ciddi bir kapasite yaratacak.”

ITC Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Göğen de “Escarus’un SıfırKarbon Prensipleri ile yeni bir farkındalık yaratacağına inanıyorum. Bu farkın yaratıldığı dakikada çözüm de ortaya çıkacak” dedi.

ITC Genel Müdürü Ali Kantur ise ITC olarak sürdürülebilir ve tüm dünyada kabul gören geri kazanım, bertaraf ve ıslah metotlarının hayata geçirilmesini sağlamaya bir farkındalık ile başladıklarını ifade ederken, Escarus’a olan inancını “SıfırKarbon Prensipleri’ne yönelik oluşumu gönülden destekliyorum. Bu oluşumun bir parçası olabilmekten büyük mutluluk duyuyorum. Ben de bireysel olarak karbon emisyonlarımı silerek, SıfırKarbon logosunu kartvizitimde taşıyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum” sözleriyle destekledi.