BASKAL KÖYÜ TURİSTLERİ BEKLİYOR

Doğanın eşsiz huzur verici dokusunu tarihin izleriyle birleştiren Baskal Köyü, restorasyon çalışmalarının ardından huzur dolu tatili rotası arayan turistleri bekliyor.

 BASKAL KÖYÜ TURİSTLERİ BEKLİYOR

Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’ye iki buçuk saat mesafede yer alan İsmayıllı Kenti, otantik köyleriyle son yıllarda ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Turizm Kurulu da bu kapsamda köylerin tarihi mirasının korunması ve turizm sektörüne kazandırılması için yoğun mesailer harcıyor. Bu kapsamda köylerde başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelinirken, huzur dolu tatil arayanlar için de tüm imkanlara ulaşabilecekleri konaklama tesisleri de hizmet vermeye başladı.

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Baskal Köyü de bu otantik köy rotalarından biri olup,  yakın çevresindeki tarihi ve turistik güzellikleriyle gezginleri kendine hayran bırakıyor.
Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Turizm Kurulu tarafından restore edilen hamam ve camilerin yanı sıra UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’nde yer alan ve kadınlar için geleneksel, zarif ipek başörtüsü olan “kelağayı” yapımı da turistler için özel hazırlanan atölyelerde görülebilme ve deneyebilme imkânı sunuyor.

Konaklama konusunda da yürütülen çalışmalar tamamlanırken, yakın tarihte açılan  “Basqal Resort & Spa”  oteli, tam kapasite ile hizmet veriyor. Dağlarla ve yemyeşil ormanlarla çevrili bir alanda bulunan otel, 179 oda ve lüks süit, biri kış aylarında ısıtılması mümkün olan açık hava havuzuna sahip 5 adet kır evinden oluşurken, hamam, sauna, masaj odalarıyla spa alanında da dünya çapında hizmet sunuyor.
Baskal Köyüne yakın konumda yer alan Lahıc Köyü de bölgeye ziyaret edenlerin bir diğer rotası oluyor. Tarihi 2000 yıl öncesine dayanan köy,  bakırcılık, şapka yapımı, deri üretimi, demircilik ve halı dokuma sanatlarıyla tanınırken, Lahıc’ın arnavut kaldırımlı sokaklarında dolanırken yerel insanların misafirperverliği de gözlerden kaçmıyor.

Öte yandan, sadece dinlenme değil yerel rehberlerle doğal yürüyüş rotalarına katılabilir, aktif bir tatil yapabilirsiniz. Yani özetlemek gerekirse, dağ havasını ciğerlerinize soluyacağınız bu iki köy sizi tarihte geri götürürken sanatsal atmosferi ve eşsiz misafirperverliği ile tatilinizi unutulmaz kılacak.