ALANYA,MANAVGAT VE SİDE TURUMUZ

Side ve Alanya’da esnaflarla bir araya gelerek , Side Antik Kentini gezdik ve ardından Selçuklu Mimarisi ile yapılan, İncekum Kervansaray’da hizmette bulunan Yörük Müzesi’ne bir ziyaret gerçekleştirdik.Side antik kentini gezdik, esnaflarla sohbet ettik

Side ve Alanya’da kış mevsimi olmasına rağmen özellikle Alman turistlerin çarşılarda dolaştığını ve esnafın da kış olmasına rağmen bir hareketlilik içinde olduğunu gözlemledik.

Özgür Kurga’ya bunun nedenini sorduk ve cevabını aldık.

“ Antalya turizmi kış uykusunda. Özellikle Bölgemiz Kemer bunu çok iyi yaşıyor. Kış mevsimi olması nedeniyle turizmcilerimiz ve özellikle esnaflarımızın sıkıntı içinde olduğunu görüyoruz.  Bölgemizde kış turizmin geliştirilmesi ve buna uygun projelerin derhal hayata geçmesi gerekiyor. Ziyaretimizde gördük ki, Manavgat Alanya hattında çok sayıda yeni beş yıldızlı otel ve tatil köyü hizmete girmekte ve çok sayıda otel de renevasyon içinde. Bu sene bu bölgenin daha da ilgi göreceği kaçınılmaz. Kemerimizin de başta en büyük artısı doğal güzellikleri ile birlikte kış turizmin canlanması adına yeni projelerin hayata geçmesi ile olacaktır. Bu arada otellerimizin renevasyonu da kaçınılmazdır” Side Antik kenti önünde objektiflere poz verdik, ardından esnaflar ile de sohbetler gerçekleştirdik.

Side, Manavgat,Alanya kış aylarında olmasına rağmen cıvıl cıvıl. Bölgede geliştirilen futbol sahalarında takımlar kamplarını yaparken, bisiklet kulüpleri ile Alanya Antalya karayolunda antrenmanlarını yaptıklarını gördük. Çarşılarda ve cafelerde bir canlılığın olduğunu yernde gözlemledik. Bu arada özellikle Manvgat bölgesinde çok sayıda yeni otelin inşaatının artık sonlarına geldiğini gözlemlerken, çok sayıda otelinde yenileme içinde olduğunu gördük. Bu da gösteriyor ki, bölge yatak kapasitesi bakımdan oldukça artıyor ve tesisler de yenileniyor. Bu da diğer turizm bmlgeleri için sıkıntılı bir süreç oluşturabilir.

Yörük müzesine ziyaret

Kurga ile birlikte, Alanya’da Selçuklu Mimarisi ile yapılan, İncekum Kervansaray’da hizmete açılan Yörük Müzesi’ni de gezdik. Yörüklerin Orta Asya’dan bu yana süregelen gelenek ve göreneklerine ait görsellerin sergilendiği müzede orta Asya’dan günümüze Yörük yaşamında kullanılan araç ve gereçler sergileniyor. Akdeniz bölgesine hakim olan Yörük kültürünün kaybolmaması, yaşatılması gelecek  ve nesillere aktarılması adına oluşturulan müzenin önemine turizm çeşitliliği ve gelenekler açısından önemli olduğunu düşünüyorum.