24Mayıs2014, 18:28 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TIBBİ ATIKLAR

TIBBİ ATIKLAR

Ömer KARADUMAN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1621 kez okunmuştur

Ülkemizde 22.07.2005 tarih ve 25883 sayılı Resmi Gazete’de Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği yayınlanmıştır. Bu yönetmelik ile sağlık kuruluşlarından kaynaklanan tıbbi atıkların çevreye ve insan sağlığına zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı bir biçimde alıcı ortama verilmesinin önlenmesi ve çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden kaynağında ayrı olarak toplanarak, ünite içinde taşınması, geçici depolanması, taşınması ve bertaraf edilmesine yönelik prensip, politika ve programlar ile hukuki, idari ve teknik esasların belirlenerek uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenleme amaçlanmıştır.

Sağlık kuruluşlarında açığa çıkan tüm atıklar hastane atıkları olarak adlandırılırlar ve çevre kirliliğine neden olan etkenlerin en önemlileridir. Bu tip atıklar hastane çalışanları, hastalar ve toplum sağlığı açısından risk oluştururlar.Tıbbi atıklar hastaların teşhis, tedavi ve immünizasyonları sonucu oluşan patolojik olan ya da olmayan atıklardır. Bu tür atıkları enfeksiyöz atıklar, patolojik atıklar ve kesici delici atıklar olarak sınıflamak mümkündür.

Enfeksiyöz atıklar enfeksiyon geçişine yol açabilen insan doku ve organları, plasenta bulaşmış atıklar, kontamine laboratuar atıkları, lam, lamel, pipet, petri, kan, kan ürünleri ve bunlarla kontamine olmuş nesneler, kullanılmış ameliyat giysileri, eldiven, diyaliz atığı atık su ve ekipmanlar, karantina atıkları, bakteri ve virüs içeren hava filtreleri, enfekte deney hayvanları leşleri, organları, kanı ve bunlarla temas eden tüm nesneleri içerir.

Patolojik atıklar; tıbbi müdahale, ameliyat ve otopsi sırasında ortaya çıkmış olan organ ve vücut parçaları, biyolojik deneylerde kullanılmış olan kobayların leşleridir.
Kesici delici atıklar; batma, delme, sıyrık gibi yaralanmalara yol açabilen atıklardır. Bunlara örnek; enjektör iğnesi, iğne içeren diğer kesiciler, bisturi, lam-lamel, cam pastör pipeti, kırılmış diğer cam parçaları sayılabilir.Kimyasal atıklar sterilizasyon için kullanılan maddelerin kalıntıları, laboratuarda kullanılan kimyasal maddelerin atıklarıdır.Radyoaktif atıklar ise sıvı veya katı radyoaktif madde ile temas etmiş ya da bu maddeleri içeren tüm atıklardır.

Hastane atıkları uygun yöntemlerle toplanıp yok edilmezlerse hem bu atıklarla uğraşan kişiler hem de toplum için enfeksiyon riski oluşturur. Atıkların çıktıkları yerde ayrılması gerekir. Evsel nitelikli atıklar toplanmaları sırasında tıbbi atıklar ile karıştırılmamalıdır.     Tıbbi atıkların taşınması sırasında polietilen maddeden yapılmış olan, delinme, yırtılma, patlama ve tasıma açısından dayanıklı, içindeki sıvıyı sızdırmayan, körüksüz ve çift taban dikiş özelliğinde, 100 mikron kalınlığında, en az 10 kg kaldırma kapasitesi olan plastik torbalar kullanılmalıdır. Bu torbaların her iki yüzünde de Uluslararası Biyo tehlike amblemi ve “DİKKAT TIBBİ ATIK VAR” yazısı bulunmalıdır. Bu torbaların rengi kırmızı olmalıdır. Tıbbi atıklardan kesici ve delici olanların toplanması ise aynı özelliklere sahip plastik ya da lamine kartondan yapılmış ve üzerinde Uluslararası Biyo tehlike amblemi ile "DİKKAT! KESİCİ ve DELİCİ TIBBİ ATIK" yazısı bulunan kutularda veya konteynerlarda toplanır.

Tıbbi atıkların bertarafı için çeşitli teknikler kullanılmaktadır. Yüksek ısıda yakma, buhar ile sterilizasyon ve toprağa gömme bunlara örnektir.

AYEL ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ:
Demircikara Mah. 1434 Sk. Nur Apt. no:7/1 Muratpaşa/ Antalya
TEL: 0242 3127784
FAX: 0242 3127782
MAİL: info@ayelcevre.com.tr
www.ayelcevre.com.tr


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]