03Ocak2014, 11:20 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

MUTFAĞINI GÖRMEDEN YEMEM-2

MUTFAĞINI GÖRMEDEN YEMEM-2

Bülent DOKUZLUOĞLU

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1541 kez okunmuştur

2014’ün hepimize sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yıl getirmesini diliyorum. Bu yılın ilk yazısında sizlerle buluşmaktan ayrıca çok mutluyum.

 

Mutfağını Görmeden Yemem başlıklı yazımın ilk bölümünde sağlıklı bir yaşam için gerekli olan hijyen koşullarını işletmelerde nasıl sorgulamamız gerektiği ile ilgili bazı bilgileri daha doğrusu soruları sizlerle paylaşmıştım.

 

Sağolsun okurlarım başlarından geçen olayları, yemek yedikleri yerlerde sordukları soruları ve aldıkları yanıtları, büyük bir hayal kırıklığı ile benimle paylaştılar.

 

Sizlerin bu soruları sorduğunuz zaman aldığınız yanıtlar karşısında, çabanızdan vazgeçmemenizi istiyorum. Ben yıllardır bu konuda bir bilinç oluşturmaya çalışmaktayım. Lütfen aldığınız kötü ve cahilce yanıtlar sizi daha çok motive etsin.

 

Evet şimdi okurlarımdan gelen geri bildirimleri firma ismi vermeksizin sizlerle paylaşacağım,  

 

Lüks bir restoranda bir grup arkadaşıyla yemek yemek ve keyifli bir zaman geçirmek isteyen okurum, masada soğuk tabaklar bittikten, ızgaralar söylendikten sonra servis yapan garsona ilk sorumuzu sormuş.

 

Bu ızgaralar kaç derece pişti biliyor musun?

Garson uzaylı bir ifadeyle pardon diyor önce konudan o kadar habersiz ve uzak ki, tekrar ediyor okurum aynı soruyu, garson biraz daha düşündükten sonra 245C diyor, ızgaraların pişme sıcaklığına. Sanırım bildiği en büyük sayı o.. Oysa bilmiyor ki, yemekler en az 75C kadar pişirilmeli çünkü bu bakterilerin ölmeye başlaması için yeterli bir sıcaklık..

 

İkinci soru geliyor ardından, talihsiz garsonumuza:

Elini nerede yıkıyorsun? Sizinde kullandığını tuvalet lavabolarında diyor zavallı genç, devamında bir soru daha

Peki dezenfektan var mı ? Kullanıyor musun? Garsonun yüzünde aynı uzaylı bakışı dezenfektan mı? Yo… sabun var…

 

Oysa bilmiyor maalesef o güzel yemekleri servis yapan garsonumuz, sabunun bakterileri öldürme özelliğinin olmadığını, bunun için dezenfektan kullanılması gerektiği.

 

Daha fazla zorlamamak için okurum, yeni sorular için Restoran Müdürünü çağırıyor.

Ona soru biraz daha zor. Salatalarda kullandığınız sebzeler nasıl yıkayarak dezenfekte ediyorsunuz? Restoran Müdürü, yıkıyoruz ve sirkeli su da bekletiyoruz, diye yanıtlıyor. Oysa bu yanıt bu işi amatör yapan insanların verdiği yanıtın aynısı.

İkinci soru geliyor. Peki dezenfektan ya da ozon sistemi kullanıyor musunuz? Sirke bakterileri öldürür mü?

Şey…. Bilemiyorum ama Antalya’daki bütün restoranlarda böyle yapılır. Şefimiz kendini kurtarmak adına bütün restoranları da hemen çamura bulaştırıyor.

 

Şefimizde sirke kullanıldığını söylüyor ama neden kullanılıyor? Nasıl bir etki mekanizması var? Bu konulardan oldukça uzak.

 

Oysa olması gereken, sebze ve meyvelerin yıkanması sırasında, bakteriler üzerinde öldürücü etkisi olan ozon dezenfeksiyon sistemi kullanılmasıdır.

 

Okurum oldukça morali bozulmuş, aldığı yanlış yanıtlar karşısında. Moralimizi bozmadan sorularımızı sormaya devam edelim. Aldığınız yanıtları da benimle paylaşırsanız bu konuda bir bilinç artışı sağlayabiliriz. Eğer beni ilgilendirmez diyerek aynı şekilde devam edersek, eminim bu konuda hiçbir ilerleme olmayacaktır.  Sağlığımızı korumanın en basit yolu bilinçli olmak kadar bilinçli davranmaktır. Siz sordukça, insanlar bilinçlenmek zorunda kalacak ve ancak bu şekilde kendi sağlığımızı ve çocuklarımızın sağlığını koruyabiliriz.

 

Sorularınızı ve aldığınız yanıtları benimle paylaşırsanız etkimiz daha yüksek olacaktır.

 

Bülent Dokuzluoğlu


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]