11Ağustos2013, 19:06 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SATINALMADA GIDA GÜVENLİĞİ

SATINALMADA GIDA GÜVENLİĞİ

Bülent DOKUZLUOĞLU

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1951 kez okunmuştur

Bir gıda işletmesinde gıda güvenliğinin kapsadığı süreçler temel olarak, Satınalma, depolama, üretim, satış-servis olmak üzere dört başlıkta incelenebilir.

Bunlardan ilki Satınalma sürecidir. İşletmede sunulan ürünlerin güvenli ve hijyenik olabilmesinin temel koşulu, hammaddelerin güvenli tedarikçilerden temin edilmesidir. Aksi takdirde güvenli tedarikçilerden temin edilmeyen hammaddeleri kullanarak doğru ürüne ulaşmak mümkün olamayacaktır.

Bu amaçla işletmelerin en ucuz, hep ucuz sloganını bırakarak etkin bir tedarikçi performans sistemi kurmaları doğru ürünü doğru fiyata almaları gerekmektedir.

Konumuz gıda güvenliği olduğuna göre, işletmeler tedarikçi firmaların gıda güvenliğine yaklaşımını ve gıda güvenliği uygulamalarını da dikkate alan bir performans değerlendirme sistemi kurup bunu uygulaması gerekmektedir.

Tedarikçi performans yönetiminin ilk aşaması, Satınalma yapılacak olan firmaların ön değerlendirmeye tabi tutularak işletme onaylı tedarikçi listesine alınmasının sağlanmasıdır.

Bildiğimiz gibi 2011 yılında yayımlanan Gıda Hijyen Yönetmeliği MADDE 21 ve MADDE 22 de belirtilen konulardaki çalışmaları zorunlu hale getirmiştir.

MADDE 22 – (1) Gıda işletmecisi, tehlike analizi ve kritik kontrol noktaları/HACCP ilkelerine dayalı prosedürleri veya kalıcı bir prosedürü uygulamaya koyar, uygular ve sürdürür.

MADDE 21 – (1) Gıda işletmecisi,
a) Gıda işinde çalışan personelin yaptıkları işin gerektirdiği gıda hijyeni konularında kontrol edilmelerini ve bilgilendirilmelerini ve/veya eğitilmelerini,

b) Bu Yönetmeliğin 22 nci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen prosedürün geliştirilmesi ve sürdürülmesinden veya iyi uygulama kılavuzlarının uygulanmasından sorumlu olan personelin, tehlike analizi ve kritik kontrol noktaları/HACCP ilkelerinin uygulanması konusunda yeterli eğitimi almalarını sağlar.

Madde 22 ve 21 gereği işletme sahipleri, gıda işletmelerinde tehlike analizi yaptırmak, kritik kontrol noktalarını belirleyerek bunları kayıt altına almakla yükümlü hale geldiler. Aynı zamanda tüm çalışan personeline gıda hijyeni, KKN ve tehlike analizi ile ilgili eğitim aldırmak zorundalar. Bu yasal gereklilikler göz önüne alındığında, gıda işletmeleri satınalma yapacakları firmaları bu konudaki çalışmalarına göre bir değerlendirmeye tabi tutmalıdırlar.

Satınalma sürecinde tedarikçi değerlendirme sistemi kurulması ilk şart. Yani fiyat dışında yapılacak önemli değerlendirmeler gıda güvenliğinin sağlanması açısından önemli. Satınalma departmanı ürün temin edeceği firmadan teklif almadan önce, firmanın tehlike analiz örneklerini, personel eğitim kayıtlarını ve işletme kayıt onay belgelerini istemeli ve ön değerlendirmeyi bu doküman ve kayıtlara göre yapmalıdır.

Bu değerlendirmeyi yapmadan firmalardan ürün temin edilmeye başlanırsa, Satınalma yapan firma açısından her zaman bir gıda güvenliği riski mevcut olacaktır. Satınalma bu riskin azaltılması gereken ilk noktadır …..


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]