21Şubat2013, 11:21 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TURİZMDE BASİRET BAĞLANMASI VE GORDİON DÜĞÜMLERİ

TURİZMDE BASİRET BAĞLANMASI VE GORDİON DÜĞÜMLERİ

Zafer CENGİZ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 2028 kez okunmuştur

Son 12 yıldır gönüllü olarak üstlendiğimiz ‘araştırmacı turizm yazarlığı’ misyonumuzu gereğince sürdürmeye gayret ediyoruz.

Araştırma yönümüz elbette akademik ölçeklerde değil. Amaç; Sadece yaptığımız analiz-sentez ve yorumlarda destek alabilmek ve sağlam ahkam kesebilmek için sürdürülen yüzeysel ve basit çalışmalar. 

Bu kamusal eylemi yürütmemizdeki anlam ise, turizmde oluşan mevcut birikimimiz ve becerilerimiz kapsamında olayların özünü yakalayarak, piyasa gelişmelerinin makro düzeyde yorumlarını yapmaktır. Bu şekilde, ormanın içindeki turizm mensuplarına, geniş bir çerçevede durum ve gidişat analizleri ile destek olabilme gayretleridir. 

Genel felsefemiz, turizmin geniş mekan ve ufuklarında oluşan çetrefil sorunlarda kaybolmaksızın, ana fikirleri ve çözüm odakları ile çareleri teşhis ve tedavi edebilmenin yollarını aramaktır. İnancımıza göre, teşhis sonrasında ihtimamla ele alınabilecek tedavi süreçlerinde, tüm hastalıkların detaylı sorunları rahatça telafi edilebilecektir. 

TURİZMDE SON 20 YILIN PANAROMİK ÖZET YORUMU: 

Toplam olarak 150’yi aşan ülkesel yorumlarımızda yıllardır işlediğimiz makro analiz başlıkları, sürekli okurlarımız tarafından bile artık unutulmaya yüz tutmuş durumdadır. Son yazımıza gelen yoğun uyarılar üzerine, yeniden bir makro yorum özeti vermenin yararlı olacağı ortaya çıktı. 2000’ler sonrasındaki başlıca gelişmelerin özeti şöyle; 

(1) Gelişmeye ve palazlanmaya başlayan turizmin makro düzeydeki sorunları için, Bakan Mumcu dönemlerinde ‘Turizmde 2'inci Hamle’ atakları yapıldı (Bkz-A), ancak bunlar sonuçta 2007’de Bakan Koç döneminde 2023 Turizm Stratejisi olarak resmen planlama ve uygulama sürecine sokulabildi, fakat fiilen uygulamaya geçilemedi (Bkz-B). 

(2) Bakan Günay döneminde gelişme sürecindeki mevcut ve yeni destinasyonlar kapsamında aşılamayan makro sorunların esas çözümü olan yöntem ve örgütsel konular, piyasada uygulamaya sokulamadı. Sonuçta son 6 yıldır 1.Eylem Planı süresi atalet içinde tamamlandı ve 2. dönem için çalışmalar gündeme gelemedi ve hazırlanamadı. 

BU SÜRECİ ANCAK ‘BASİRET BAĞLANMASI’ OLARAK YORUMLADIK…

(3) Türk turizminin gelişimine somut bir plan çerçevesi ve yöntemleri getiren 2023 Stratejisinin, gerekçesiz ve keyfiyeten uygulanmamasına, reel piyasada bile aktif gündem ve eleştiri oluşmadı. Yasa hükmündeki bir sürecin böylesine askıya alınabilmesini de, sıcak yorumlarımızda ancak ‘basiret bağı’ olarak açıklayabildik (Bkz-C). 

(4) 2023 Turizm Stratejisi, yaşayan ve değişen koşullara göre revize edilmesi gereken bir plan çerçevesidir. Uzun sürelerce uygulanmayan kararlar ve kaybedilen yıllar, ciddi randıman ve kan kaybına neden oluşturmaktadır. Bu konuda geldiğimiz nokta ise, koşullarda yeni bir değişikliğe kadar bu konuda yazmamak ve susmak oldu (Bkz-D). 

(5) Türk turizminin geldiği boyutlar paralelinde, içine düşülen verimsizlik çıkmazlarının bilançosu çok ağırdır. Bu yönde yaptığımız eski analizlerin düzeyi 100-150 Milyar$’lık hacimlere ulaşmıştır. Özellikle ‘Turizm Konseyi’ ile örgütsel darboğazlar aşılarak, basiret bağlarının Gordion düğümü olmasının engellenmesi gerekmektedir (Bkz-E). 

Yeni Bakan Çelik ile hızla gelişerek değişebilecek koşullar çerçevesinde, oluşan tıkanıklıkların giderilebilmesi ve uygun tedbirlerle kayıp yılların telafisi de mümkündür. Bu ortamın oluşması için, tüm paydaşların sağlam zemin ve prensiplerde buluşabilmeleri ve teşhis-tedavi sürecinde gerekenlerin kararlılıkla uygulanılmasının temini gerektir. 
 
TÜRK TURİZMİNİN GERÇEK BOYUTLARI HENÜZ İDRAK EDİLEMEMİŞTİR!

Son yıllarda artık zorunlu olarak farkına varılmaya başlayan randımansızlık paralelinde gündeme gelen ‘gelirler tespiti’ gündeminde, el yordamıyla düzeltmeler yapılmaktadır. Oysa, yıllardır ihmal edilerek uyum sağlanamayan ‘uydu muhasebesi sistemi’ ülke turizminin gerçek boyutlarını yakalamış ve sürekli olarak yayınlamaktadır (Bkz-F). 

Bu rakamlarda, son kesitte düzeltilerek telafi edilmesine karar verilen %15’lik hacim, direkt turizm gelirleri olarak zaten ifade edilmektedir. En önemlisi, makro ekonomik açıdan toplam turizm gelirleri girdisi olarak 75 Milyar$’lık yıllık hacim verilmesidir. Böylece Milli Gelirde %2-3 sanılan turizmin, gerçekte %10 gibi bir payı olduğu görülüyor.  

Yaygın olarak 40’tan fazla sektörü beslediği sanılan turizm, gerçekte kendisi bu sektörlerin özgün bileşiminden oluşmakta ve zincirleme etkilerle apayrı bir ekonomik hacim oluşturmaktadır. İstihdam ve döviz girdisi yanı sıra yüksek bir çarpan etkisi taşıyan gerçek turizm ticareti, somut bir makro ekonomik araştırma ile tespit edilmelidir. 

Saygın Oxford Economics ile işbirliği içinde tüm dünya ülkelerinin uydu muhasebesi kayıtlarını tutan WTTC’ye göre Türkiye’nin 10 yıllık toplam turizm milli gelir portföyü 350 Milyar$’dır. Bu potansiyelde ihtimam içinde devreye  alınabilecek %10 oranında bir randıman katkısı, doğrudan 35 Milyar$’lık ilave gelir kazancını ifade etmektedir. 

SONUÇ: Yeni Bakanımız Sn. Çelik ile, Türk turizmindeki Gordion düğümlerinin hızla çözülmesini diliyoruz…!!! 


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]