19Şubat2013, 13:46 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TANITIMDA İLGİ VE ÖZGÜNLÜK

TANITIMDA İLGİ VE ÖZGÜNLÜK

Seçim AYDIN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1660 kez okunmuştur

Kişileri tercihleri arasında seçim yapmaya yönlendirmek amacı taşıyan tanıtım faaliyetlerinde ilgi çekicilik ve inandırıcılık yönünden gezi yayıncılığına ve özgünlük açısından görsel bir uygulamaya değinmek istiyorum.

2000 yılında Turizm Bakanlığı tarafından yeni bir anlayışla ele alınan ve dünyada örnek olmaya başlayan tanıtma faaliyetlerimiz, ülke içinde de yeni oluşumlara yol açmıştır. Bunlardan biri de turizm ve kültür değerlerimizi konu alan yayınların giderek artması yanında içeriklerinin de güncel ve kapsam açısından farklı özellikler kazanmasıdır.

GEZİ YAYINCILIĞI

Çalışanların, işletmelerin niteliği kadar, turizm yayınları da özellikle yurtdışında ülkemizle ilgili ilk izlenimlerin edinilmesi açısından özel bir önem taşımaktadır. Bu nedenle fuarlarda verilen her bilgi gibi turizm yayınlarının da tanıtımı destekleyen ve tamamlayan katkıları ile bütünün bir parçası olduğu düşüncesinden hareket edilerek, uluslararası turizm fuarlarında yapılan hizmetleri güçlendirecek şekilde hazırlanması gerekmektedir. İlgi çekebilecek pek çok konunun, ziyaretçilerin bilgisine sunulduğu bu tür yayınların önemli bir farkı da kalıcı olmaları; dolayısıyla dostlarınız ve ev halkı ile paylaşabileceğiniz, çoğaltan etkili bir özellik taşımalarıdır.
Bu bağlamda Doğan Medya Grubu tarafından yayınlanan Atlas dergisinin başlattığı ve sürdürdüğü gezi yayıncılığı, günlük gazetelerin Seyahat Ekleri haftalık olarak evlerimize girmeye devam ediyor.  Aynı grup tarafından yayınlanan, sayıları kırkayaklaşan zengin ağ içerisinde yer alan TEMPO TRAVEL Dergisi, diğer seyahat dergileri ile beraber gezginlerin duyduğu ihtiyacın giderilmesi açısından önemli katkılar sağlamaktadır.
Tempo Travel Dergisi yurtiçi ve yurtdışında iki farklı formatta yayınlanıyor. Türkiye çapında satışa sunulan Tempo Travel Mart-Haziran-Eylül ve Aralık’ta yayınlanmakta 3 ay boyunca piyasada kalmaktadır.

ITB VE MITT FUARLARINDA

Yurtdışı tanıtımında önemli bir katkı sağlayan TEMPO TRAVEL’in Yurtdışı fuarlar için yapılan özel sayılarının içeriği ise Türkiye’yi tanıtıcı nitelikte olmaktadır. Özel sayılar geçtiğimiz yılda olduğu gibi bu yıl da Mart ayında Dünyanın en büyük turizm borsalarından olan ITB BERLİN Fuarı için Almanca ve MITT MOSKOVA Fuarı için de Rusça olarak yayınlanacaktır.
İçeriğinin zenginliği nedeniyle alanların uzun süre ellerinde tuttukları bu dergiler, taşıdıkları rehber niteliğindeki bilgiler nedeniyle kentlerimize değişik yönleriyle tanıtım açısından katkı da sağlamaktadır. Bu nedenle aynı sayılar fuarların bitiminde tekrar basılarak, Türkiye’de bir yıl boyunca özellikle havalimanları ve turizm yörelerinde satışa sunulmaktadır. Bu nedenle turizm işletmeleri yanında kent yönetimlerinin, ticari kurumların, sağlık, eğlence ve konuklara hizmet veren tüm işletmelerin ilgi göstermesi kendileri açısından yararlı olacaktır.

İŞTE GÖRSEL TANITIM

Tanıtımda yazılı kaynaklar kadar onları destekleyen eylemlerin de etkili olduğunu geçen hafta BEĞENDİK zincirinin Ankara/ÇAYYOLU’nda yeni açılan bir mağazasının semt halkına yönelik olarak yaptığı kampanyada tanık olduk. Mağazanın bulunduğu semtte oturanlar Perşembe sabahı kapılarını açtıklarında şık bir karton çantada yine aynı özenle hazırlanmış bir kutu içinde yer alan hediyeleri ve müşteri kartları ile karşılaştılar. Günlerdir gazeteler ve reklam panolarında yer alan “40 yıllık market arabasıyım; böyle market görmedim” reklam sloganının da doğruluğu böylece kanıtlanmaya başlamış oldu. Mağaza açıldığı günden itibaren çevrenin ve Başkentin ilgisini çekmeye devam ediyor. Alt katta ve üst kattaki yeme-içme bölümünde, ürünlerin sunulması sırasında gösterilen özenin, müşteriye güven şeklinde yansıdığının hissedildiği bir ortam da sağlanmış durumda. Bunu üst düzeydeki yöneticilerin yakın ilgisi ve çalışanların saygılı davranışları tamamlıyor. Değerli dostum Mehmet Beğendik’e ve çalışma arkadaşlarına semt halkından aldığım olumlu izlenimleri aktarırken, Başarılı ve güzel bir iş ortamı diliyorum.

Seçim AYDIN


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]