27Ocak2013, 20:57 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

RİYASET-İ CUMHUR İNCESAZ HEYETİ

RİYASET-İ CUMHUR İNCESAZ HEYETİ

Seçim AYDIN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1506 kez okunmuştur

Kültür ve Sanat tarihimizin köklü temelleri arasında önemli bir yeri olan müziğimizin kültürel mirasımızın bir parçası olarak devamını sağlayan seçkin bir etkinliğin konuğu oldum.
“Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu” nun konserini 18 Ocak’ta Çankaya Köşkünde büyük bir mutlulukla izledik.

Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün desteklerinin devam edeceğinin izlerini Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’na İstanbul’a tarihî bir konser salonu kazandırılması çalışmalarına başlandığı; koronun kadro ve altyapı bakımından en üstün imkânlara kavuşması için her türlü katkının sağlanacağı mesajlarında bulmaktan sanatseverler olarak ayrıca mutlu olduk. Bu vesile ile kendilerine bizzat iletme fırsatı bulduğum şükranlarımızı burada da yinelemek istiyorum.
Cumhuriyetin kurulması ile Osmanlı Sarayından kalan Müzika-yı Hümayün’un varlıklarını  “Riyaset-i Cumhur Orkestrası” ve “Riyaset-i Cumhur İncesaz Heyeti” olarak sürdürmeleri kararı alınmış. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının faaliyetleri günümüze kadar devam ederken, İncesaz Heyetinin varlığı 1938 yılında sonra ermiş.

75 YIL ARADAN SONRA

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen’in, bu heyetin 75 yıl aradan sonra yeni bir kimlikle tekrar yapılandırılması için pek çok konuda olduğu gibi, bu konuda da önemli katkıları olduğuna inanıyorum. Anadolu’nun zengin efsanelerinden kaynaklanan altyapısı ile dünyaca ünlü bestekârlara da eserler verdiren bu kültürel değerin, İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu gibi dünyada tanınan bir temele oturtulması da ayrıca kutlanmaya değer bir çözüm olmuştur.

AÇILIŞ 29 EKİM’DE

İstanbul’daki geleneksel Pazar Konserlerine Ankara’nın da dahil edileceği beklentisi ile uzun yıllardır Türkiye’de ve dünyada başarılara imza atan ve bünyesinde dünya çapında şefler ve sanatçılar yetişen CSO’dan sonra, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosunun konserlerini de aynı zevkle izleyeceğimizi düşünüyorum. Açılışı 29 Ekim’de yapılacak olan yeni konser salonunda CSO konserleri yanında, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosunu dinlemek, Ankaralılar kadar Başkente gelecekler için de farklı bir ayrıcalık kazandıracaktır. Bu açıdan Ankara’nın zengin kültür hayatı Ankara Klasik Türk Müziği Korosu’nun yanında bir başka etkinlikle de desteklenmiş olacaktır.

BİZE GÜÇ VERİYOR

Bu oluşumun, sayıları ve etkinlikleri giderek artan Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki 28 orkestra ve koronun gelişmesi ve izlenmesi açısından da önemli bir başlangıç oluşturacağına ve geleneksel bir nitelik kazanacağına inanıyorum.
Evrensel bir dil olan müziğin tarihimizde askeri alanda ve şifa verici olarak ruhlara ve gönüllere hitap eden özellikleri ile kullanıldığı günlerden başlayarak günümüzde bir sanat,  toplumsal paylaşım ve iletişim fonksiyonları kazanması beklentilerimiz açısından bize güç vermektedir.


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]