25Aralık2012, 17:50 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

2013'DE ALMAN TURİSTE OYNAYAN KAZANIR

2013'DE ALMAN TURİSTE OYNAYAN KAZANIR

Hüseyin BARANER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 5176 kez okunmuştur

2013 yılı tam olarak berrak değil. tahminler ve yorumlar farklı,Turizmci arkadaşlar ya hafif iyimser yada biraz tedirgin ve telaşlı.

Dünya piyasalarına baktığımızda üç beş ülkenin dışında hiç bir ülke ekonomisi büyüme gösteremiyor.

Avrupa ekonomisi durağan hale geldi.

Dünyada ekonomik riskler büyüyor

Birleşmiş Milletler dünya ekonomisindeki gidişattan endişeli. Uzmanlara göre küresel krizin izleri ancak yıllar sonra silinebilecek.

Bu yıl iyice gerileyen dünya ekonomisinin büyüme hızı önümüzdeki yıllarda da düşük kalacak. Birleşmiş Milletler'in (BM) ekonomik tahmin raporunda durgunluğun da ötesinde resesyon tehlikesinden söz ediliyor.

Ayrıca Çin ekonomisindeki ani çöküş tehlikesinin küresel resesyona yol açabileceği görüşleri piyasalara ayrıca ciddi bir sıkıntı veriyor.

 Amerikan Kongresi'nde yıl sonuna kadar uzlaşma sağlanamadığı takdirde vergiler otomatikman artacak ve devlet bütçesinden yapılan harcamalar azaltılacak. Çin'den de endişe verici sinyaller geliyor. Pekin yönetimi konjonktürü canlandırmayı başaramazsa, ülke ekonomisinin durgunluğa sürüklenmesi önlenemeyecek.

Alman ekonomisi de bu gelişmelerden tabii payını alıyor. Daralan dünya ticareti İhracata bağımlı Almanya'nın büyüme hızını da aşağı çekiyor. Yaz aylarında Alman ekonomisine %1,6'lık büyüme şansı tanıyan Almanya Merkez Bankası son tahmin raporunda bu oranı %0,4'e çekmesine rağmen turizm de yine aynı hareketli piyasa 2013 yılında Almanya olacak

 Bizde kefen Almanda tatil parası muhakkak bir yerde saklıdır

 Yıllar önce yazmıştım. Almanlar için hayat ne kadar zorlaşırsa zorlaşsın, bazı Almanlar içi şartlar ne kadar ağırda olursa olsun; tatil onların yaşamının hem kaynağı hemde kaymağıdır. Almanlar için Tatil yaşam öpücüğüdür: Tatil basit bir kelime, ama Almanları hemen duygusallaştırmaya itiyor:

Almanlar için Tatil sözcüğü hemen yüzleri gülümseten ilk kutsal kelime ‘Urlaub’: Sadece çocuklar, yaşlılara, çalışan, çalışmayan emekli, engeli, zinde, hasta, zengin fakir herkes için yılın en önemli, en vazgeçilmez ve en tatlı gereksinimi, ihtiyacı.

Almanların bitmez tükenmez birinci özlemidir tatil.

Denize ve güneşe yolculuk onlar için Kabe yoluna dönüşür ve sonsuz ve bitmez-tükenmez yaşam kaynağıdır Almanların seyahat romantizmi.

Yıllardır, dünya turizminin kalesi Almanya, bir "Can Simidi"dir turist kabul eden ülkeler için. Birçok ülkenin turizm gelirlerinde Almanya'nın payı büyüktür ve her yıl büyümektedir. Başı sıkışan ve ürünleri elinde kalan dünya turizmcileri hemen Alman pazarlarına koşar. Ve bu neredeyse 40-50 yıldır böyledir.

Alman turizminin bu duygusal tablosundan sonra birde sektör yapısına baktığımız zaman 2012 yılında rekor kar yapmış ve dimdik ayakta duran ve gelecek birkaç yıl için ciddi finansal birikimlere sahip bir piyasa görüyoruz. Bir ki istisna hariç Almanya kökenli tüm tur operatörlerinin ve seyahat acantalarının durumunun iyi olduğunu gözlemliyoruz. Uluslararası gruplarında en iyi ve karlı bölümleri de yine Almanya'da.

Birde son iki sezonda başta İngiltere, Polonya ve Rusya'daki iflasları düşünün. Özellikle Türkiye ve Mısır'a verdiği zararları...

Turizm her yerde her zaman para kazandırmıyor.

Sadece başarısının bedelini kalite ve hizmet ile ödemiş şirketler ayakta kalabiliyor. Sadece pazarlama teknikleri ve kurnazca müşteri üreten marketing aksiyonları ile piyasa edinen yapılar bir bir çöküyor. Tek kalan, yaşayan ise kalite ve yüksek hizmet ve bunu sunan şirketler.

Almanya gerçeklerin sessiz ülkesi; Almanya'da fazla bağıran, çağıran, konuşan, iddia eden yok. Herkes işi ile ölçülüyor.

Kalitenize, verdiğiniz hizmete, yaptığınız işe orantılı olarak insanlar size sıcak bir selam veriyor.

Müşteride, şirketlerde dolayısı ile ürünlerde sürdürebilinir karakterde yapılanıyor. Bu dokuya uymayanlar hep marjinal olarak last minute sayfalarının figüranları gibi bir köşeden diğer köşeye zıplıyor.

Türkiye böyle devasa yapılı, ciddi bir pazarın içinde şimdiden önemli bir yere sahip. Pazar payımız her yıl büyüyor. Hatta 2023 yılından önce bugünkü 5 milyon turistten 10 milyon turiste çıkabilecek bir altyapıya sahip olduğumuzda sık sık söyleniyor.

 Alman halkının Türkiye'ye olan merakı ve ilgisi hergün artarken öbür tarafta Almanya'daki Türklerde yaşamın her bölümünde epey gelişme gösterdiler. Alman ekonomisinde ve ticari yaşamında Türkler en tepeye doğru yükselişte. Eskiden bildiğimiz bir-iki isme karşılık bugün siyasette, sporda, sanatta ve kültür yaşamında sayısız Türk ismi Almanların belleğine kazınmış durumda.

Tüm tur operatörlerinin önemli pozisyonlarında Türkler söz sahibi. Almanya'daki on bine yakın Seyehat acantasında yüksek sayıda Türk çalışıyor.

Almanya'da daha büyük etkinlikler ve tanıtım projelerini harekete geçirme zamanı gelmiştir. Avrupa ekonomisinin kurtarıcısı, yeniden tetikleyicisi olan Almanya'da daha stratejik yapılara ihtiyacımız var.

2023 stratejimiz için kaynak ülkelerin başında Almanya olmalıdır ve sekörümüz ve bakanlığımız on yılllık bir "Almanya- Türkiye turizm geliştirme ve çeşitlendirme stratejik işbirliğini" hayata geçirmek için tüm gerekli bilimsel, sektörel ve akademik çalışmaların başlaması için ön ayak olmalıdır.


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]