18Kasım2012, 10:52 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

CUMHURİYETİN İZLERİNİ TAŞIYAN YAPILAR

CUMHURİYETİN İZLERİNİ TAŞIYAN YAPILAR

Seçim AYDIN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1617 kez okunmuştur

Bir süre önce Türkiye’nin ilk konservatuarı olan ve halen Mamak Belediyesi tarafından Kültür Merkezi olarak kullanılan Konservatuvarla ilgili önerilerimi sizlerle paylaşmıştım. Ankara’da görülmeye değer, Cumhuriyetin izlerini taşıyan ve kültür ekonomilerine katkı sağlayacak yapıları ve buralardaki etkinlikleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Ankara’nın kültür yaşamında mimarinin özel bir önemi vardır. Bugün Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ‘nün bulunduğu ve giriş katında “Küçük Tiyatro” ve “Oda Tiyatrosu” nun yer aldığı EVKAF (II. VAKIF) APARTMANI bunlardan biridir. Yapının bir özelliği de Ankara’da yabancı mimarlar tarafından inşa edilen birçok bina yanında Mimar Kemalettin Bey tarafından yapılmış olmasıdır. Cumhuriyet Döneminin en güzel 10 binası arasında değerlendirilmektedir.

NAZARA ÇARPAN BÜYÜK BİNA


Ankara’ya atanan devlet memurlarının ve Milletvekillerinin konut sorunlarını çözmeye yönelik olarak düşünülen Evkaf Apartmanı, ilk çok katlı toplu konut uygulamalarındandır. Yapıldığı yıllarda Ankara'nın en görkemli binalarından biri olan apartmana ilişkin olarak 1929 tarihli Hakimiyet-i Milliye gazetesinde şöyle denilmektedir: "İstasyondan çıkar çıkmaz nazara hemen çarpan bu büyük bina, başlı başına küçücük bir şehir ve alemdir. Amerika'nın büyük binalarına verilen gök yaran sıfatını biz de Ankara'mızda şimdilik bu binaya verebiliriz. Altı katında bulunan salonlardan başka, yedi odalı ve beş odalı yirmi altı büyük apartman ve alt katında on iki mağaza vardır..."
Bir zamanlar Orhan Veli Kanık, Ahmet Hamdi Tanpınar,  Saip Tuna gibi yazar ve ressamların da yaşadığı bina, zamanla kiralık konut işlevini yitirmiş, çeşitli devlet kuruluşları tarafından kullanılmıştır. 1 Ekim 1949’dan itibaren Küçük Sahne’ye 1959’dan sonra da Oda Tiyatrosu’na ev sahipliği yapmaktadır.

ATİD olarak kültür ekonomilerinin kentlerin yaşamına yapacağı katkıların artırılması yönündeki ilkelerimiz doğrultusunda Mimariyle birlikte, sahip olduğumuz Drama Edebiyatının da kentlerin tanıtım yüzünü oluşturan kültür değerleri arasına katılabilmesi, geçmiş ve geleceğin birleştirilmesi açısından önem taşıyor. 

AFİŞ,KOSTÜM VE DEKORLAR MÜZESİ

Somut olmayan Dünya Kültürel Miras Listesine dahil edilen KARAGÖZ başta olmak üzere, sahne ve gölge oyunlarımızın tarihinin unutulmamasını, sahnelerden gelen bir kişi olarak istiyorum. Bu anlamda bir süre önce Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan tanıtım kitabının da verdiği ilhamla, tiyatrolarımızda “Tiyatro Afişleri, Kostümleri ve Dekorları Sergisi” açılmasını önermek istiyorum.

Bunun dekorlarla, kostümlerle, afişlerle fotoğraf çektirme anlamına gelen uygulamalı bir sergi haline dönüştürülmesi, ilgiyi daha da artıracaktır. Kendinizi, Damdaki Kemancı’nın ya da IV’ncü Murat’ın kostümleri ile görmek, Aida’nın ortamında Mısır’ı yaşamak ayrı bir keyif olacaktır.
Ankara’nın Devlet Tiyatroları ve Operası ile İstanbul’un Şehir Tiyatroları’nın geleneği ve ellerinde bulunan malzeme bu sergiler için yeterli olacaktır. Anadolu’daki diğer kentlerimizde de sahne gösterileri, âşık gelenekleri bu kapsamda gündeme gelebilecektir.

Seçim AYDIN


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]