05Kasım2012, 17:36 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

DÜNYA TASARRUF GÜNÜ

DÜNYA TASARRUF GÜNÜ

Seçim AYDIN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1647 kez okunmuştur

2010 yılında Turizm sektörüne destek amacıyla hazırlatılan “Turizm Raporlarının” gerçekleşmesinde de önemli katkıları olan Sayın Tözge’nin açıklamalarından, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında olmanın hedeflendiği 2023 yılına yaklaşırken, Türkiye’nin Akbank aracılığı ile dünyanın en prestijli ödüllerinin adayları arasına da taşınmış olduğunu öğreniyoruz. Bunu turizm konusundaki destekleri tamamlayan, ülkemizin tanıtımına toplumsal değerler ve sanat adına katkıda bulunacak bir gelişme olarak değerlendiriyorum.
Bu vesile ile gençlerimize verilen motivasyonlar için tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkürlerim yineleme fırsatını da tekrar bulmuş oldum.

CUMHURİYET

Cumhuriyetin ilan edildiği günlerin tüm izlerini görebildiğimiz Başkentimizde ve tüm ülkede İlk on yılın heyecan ve atılımlarının hiç kaybolmadığını izlemenin mutluluğu ile ülkemizde gelecek on yılda da Cumhuriyetin tüm değerlerini daha çok paylaşarak yaşayacağımız inancındayım.
Cumhuriyetimizin 90’ncı yılını kutlayacağımız 2013, turizm tarihimiz açısından biz turizmciler için de önem taşıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kuruluşunun 10’ncu yılı; 2634 sayılı Yasa ile başlatılan turizm hamlemizin 30’ncu yılı; Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nın kuruluşunun 50’nci ve Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun kuruluşunun 90’ncı yılını birlikte yaşayacağız; ATİD olarak üzerinde önemle durduğumuz 2013 yılında, turizm tarihimizle ilgili hatıralarımızı tazelemek fırsatı bulacağız.

Asırlık yaşamını tamamlama aşamasında olan Cumhuriyetimizi bizlere armağan edenleri rahmetle anıyor; yaşatanlarla beraber şükranlarımı sunuyorum.

Bu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın duvarında yer alan ancak ışıklandırma hataları nedeniyle rahatlıkla izleyemediğimiz  “Türkiye Cumhuriyetinin Temeli Kültürdür” ibaresinin yer aldığı rölyefle birlikte, Ankara’da TBMM duvarında, Yargıtay’ın giriş kapısında ve Güven Park’ta yer alan güzel panoların varlığını sizlerle tekrar paylaşmak istiyorum. Türk tarihinin izlerini taşıyan rölyeflerin en güzellerinin Anıtkabir’de olduğunu ve bunların bir dönemde ses-ışık gösterileri ile geceleri Başkenti ziyaret edenlerle paylaşıldığı biliniyor. İstanbul’daki Sultanahmet’le birlikte uzun süredir tekrarlanmayan bu gösterilerin bankalarımız ve diğer kurumlarımızın kültüre katkı programları dahilinde yeniden ele alınmasının mümkün olacağını düşünüyorum.

2013 YILI PROGRAMI

Resmi Gazete ’de yayınlanan 2013 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında Turizmin hedefleri de açıklandı. Gişe memuru zihniyeti ile turist sayan düşünce, iç turizmi yok saymak yanında, dış turizm açısından da bir anlamda hedeflere kota koymuş oldu. 33 milyon kişiyi ve 25,4 milyar dolar geliri aşarsak başarılı olacağız. Tedbirler ise,2023 strateji planında yer alan 2009 yılına kadar gerçekleşmesi gerekenlerden seçilmiş, 4 yıllık gecikme ile turizm yaşamımıza girecek.
Kültür konusu Türk dilinin gelişimi ağırlıklı olarak ele alınmış. Kültür turizmi için elverişli bölgelerin tanıtımına ve bu bölgelerdeki tarihi korumacılık çalışmalarına ağırlık verilmesi, kültürde yerel kuruluşların ön plana çıkarılmasını ve film yapımcıları için verilen katkıları, turizmciler olarak destekliyoruz.

Seçim AYDIN


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]