24Eylül2012, 09:38 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SEÇİM AYDIN YAZIYOR, ''SAĞLIK PINARLARIMIZ AKIYOR (SPA)''

SEÇİM AYDIN YAZIYOR, ''SAĞLIK PINARLARIMIZ AKIYOR (SPA)''

Seçim AYDIN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1498 kez okunmuştur

SAĞLIK VE ESENLİK İÇİN ANKARA

Ankara’yı, Sağlık Pınarlarının 24 saat aktığı nadir illerimizden biri; bir SPA ili olarak tanımlamak da mümkün. Sağlık imkanlarının sahip olduğu üniversiteler ve kalite belgeli Hastaneleri nedeniyle dünya çapında değer kazandığı il merkezi yanında ilçeleri de birer kaplıca ve esenlik sunan sağlıklı yaşam merkezleri olarak önem taşıyor.
Kaplıcalar yüzyıllardır insan sağlığının temeli seçeneklerinden, şifa aranan yerlerinden olagelmiştir. Anadolu geleneğinde yaz aylarında kaplıcalara, içmelere giden ve çoğu kez de şifa bularak dönen insanların hikayeleri yer almaktadır.
Sonbaharın ve kışın kültürel etkinlikler kadar, koruyucu sağlık için de önemli olduğunu biliyoruz. Anadolu’nun kaplıcalar ve kaplıca suları açısından özelliklerinin seçilmiş bir örneği olan Ankara ilindeki kaynaklarımız artık tüm yıl kullanılabiliyor. Kızılcahamam, Haymana, Ayaş, Beypazarı, Çubuk, Güdül ve Polatlı ilçeleri öncülük yapan ve bilinen yörelerimiz. Bu yazımı da İl Müdürlüğümüzün hazırlamış olduğu verilerin sizlere bir kez daha ulaşması ve tüm yıl hizmete açık SPA’larımızdan daha çok yararlanılması için düşündüm.

BAŞKENT OLARAK ŞANSLIYIZ

Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Doğan Acar’ın insanların esenliğinin ve sağlığının Ankara ekonomisine ve özellikle turizme olan katkılarını artırıcı çalışmalarını takdirle izliyor, katkıda bulunmaktan da mutlu oluyorum.
Sağlık Pınarlarımızı tanımlarken Başkent olarak şanslı olduğumuzu da bir kez daha belirtmek isterim. Çamlıdere, Kızılcahamam yaylaları ve hafta sonu gezi seçenekleri; Tuz Gölü, Hirfanlı ve Nallıhan Barajları, Kuş Cennetleri; Turizm ilçemiz Gölbaşı da nefes alabileceğimiz yerler, Başkentin yakınındaki hazır merkezler olarak düşünülmelidir. Özellikle Çamkoru, Ankara ve tüm Türkiye için hazır olan altyapısı ile yatırım bekleyen bir Klimatik Sağlık Pınarı.
Sahip olduğumuz Sağlık Pınarlarımıza değer katacak olan, “Kaplıca Şehri Yapılanması”, konusunun gözden uzak tutulmamasını ve Belediyelerimizin bu konuda Ankara Kalkınma Ajansımızın desteği ile seminerler düzenlemesini önermek isterim.

İLK ÖRNEĞİMİZ KIZILCAHAMAM

Kızılcahamam Ankara civarında en bilinen kaplıca şehirlerinden biri olması yanında, Türkiye’nin ilk Milli Parkı, Doğal yaşam ortamı ve geleneksel ev pansiyonculuğu olan bir ilçemizdi.  Halen 3 bine yakın konuk ağırlama kapasitesine sahip bu ilçemizin ilk Kongre ve Kaplıca tesisi olarak işletmeye açılan Patalya Termal Oteli ve Ankara’nın en büyük kongre ve kaplıca merkezi olan Asya Termal Otelinin başlattığı hareket, ilçenin değerine katkıda bulunurken kendi içlerinde de bu anlamda tavsiyeye değer hizmetler sunuyorlar. Asya Termal Oteli kişisel tercihler yanında, kongre merkezi nedeniyle kurumsal ihtiyaçlar için de uygun seçeneklerin bulunduğu bir örnek işletme.
Bunun yanı sıra ATİD üyesi olan Otel Ab-ı Hayat,  Otel Şifa Hayat Suyu, Başak Termal Otel, Soğuksu Termal Otel gibi tesislerden de yararlanmak mümkündür.
Diğer taraftan 2013 yılının yeni sezonunda hizmete girmesi planlanan Çam Thermal Resort&Spa Hotel, Tam Pansiyon Devre Tatil uygulaması ile misafir odaklı avantajlarla, Türkiye’nin en önemli Sağlık ve Kongre Turizmi merkezlerinden biri olmaya aday.

SAĞLIKTA BAŞKENT MODELİ

Yine bir ilk; Valimiz Sayın Alaaddin Yüksel’in Ankara’yı ve Başkenti ön plana çıkaran çalışmaları kapsamında Perşembe günü Valilik makamında TBMM Sağlık komisyonu Başkanı Sayın Prof.Dr. Cevdet Erdöl’ün de ATO Başkanı Salih Bezci, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve Bakanlıkların üstdüzey bürokratlarının katıldığı bir toplantı gerçekleşti. ATİD olarak birlikte olmaktan mutlu olduğumuz toplantıda ATO önderliğinde oluşacak bir platformda Ankara’daki kuruluşların Sağlık Konusunda hak ettikleri payı alabilmeleri ve Türkiye’nin bu konuda ihtiyacı olan düzenlemelerin TBMM de ele alınması konusunda değerli bilgi paylaşımları gerçekleşti.  Geçen yıla göre %30 dolayında artış gösteren sağlık harcamalarının ekonomiye ve turizme olan katkılarının artırılmasını amaçlayan önerilerimize bundan sonraki gelişmeler konusunda verecekleri destekler için Sayın Valimiz ve Komisyon Başkanına teşekkür ediyoruz

Seçim AYDIN
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]