19Eylül2011, 18:57 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BÜLENT DOKUZLUOĞLU YAZIYOR,''TOPLAM KALİTE SİSTEMİNE YATIRIM ÖNÜMÜZDEKİ SEZON ''

BÜLENT DOKUZLUOĞLU YAZIYOR,''TOPLAM KALİTE SİSTEMİNE YATIRIM ÖNÜMÜZDEKİ SEZON ''

Bülent DOKUZLUOĞLU

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1930 kez okunmuştur

Tabi bu yorumlarımız Antalya bölgesi için geçerli. Ege bölgesindeki turizmcilerle konuştuğumuzda sezonun Antalya gibi iyi geçmediği ve 2012 yılında da iyi geçmeyeceği yönünde.

Antalya bölgesindeki tesislerin öncüleri, yatırımlarını, işletme kurallarını, sistem çalışmalarını gündemi takip ederek, planlayarak uzun vadede düşünerek oluşturdular. Sistem çalışmaları bölgemizde 2000’li yıllarda başladı. Çalışmalarını başlatan işletmeler artık sistemlerini kurdular, personellerini eğittiler ve çizdikleri rotada, planları doğrultusunda hareket ediyorlar. Bu işletmeleri gerçekten takdir etmek gerek. Ancak önemli olan bu çalışmaların farkına varan bunları hayata geçiren işletmelerin tüm işletmeler içerisindeki oranı. Maalesef isteğimiz gibi değil Erteme alışkanlığı olan, geleceğini planlamadan, önündeki en küçük sorunu en önemli sorunu olarak değerlendiren işletmeler ise 2011 yılını istediği gibi geçiremediği gibi, 2012 ve sonrasında da çok şey beklemesin.
 
Artık dünya da Türkiye de de önemli değişiklik ve gelişmeler var. Ne dünyamız eski dünya ve ülkemiz eski Türkiye. Uluslararası platformda büyük oyunda olmaya karar veren bir ülkenin her sektörü de büyük olmak zorunda. Sektöründe lider olmak zorunda. Turizm sektöründe bizler artık, İspanya ve Fransa gibi ülkeleri geçmeyi hedeflemek zorundayız. Bu büyüklük tabiî ki eğitimsiz personellerin çalıştığı, sistemsiz tesislerle ve bir yıllık planlarla olabilecek bir şey değil. Bugün tüm devlet kurumlarında beş yıllık, on yıllık stratejik planlar hazırlanmaktadır. İlk kez Türkiye de 2023 gibi uzun soluklu hedefler devlet tarafından ortaya konulmuş ve planlamaların 2023 hedefine göre yapılması için araştırmalar başlamıştır. Türkiye Turizm Stratejisi–2023 Belgesi’nde belirlenen stratejik yaklaşımlar çerçevesinde yapılacak çalışmalar tamamlanması, geliştirilmesi öngörülen bölgelerdeki altyapı ve konaklama ihtiyaçlarının karşılanması durumunda, 2023 yılında, 63 milyon turist, 86 milyar $ dış turizm geliri ve turist başına yaklaşık 1350 $ harcamaya ulaşılması öngörülmektedir. Turizm sektöründe yeralan işletmelerin 2023 hedeflerini açıkçası merak ediyorum.
 
Artık yatırımcılarımız, işletme bütçelerini, hedeflerini bir yıllık olarak değil Genel Müdürlerinden beş yıllık, on yıllık olarak istemelidir. Aksi takdirde personel yatırımları, toplam kalite sistem yatırımları hep önümüzdeki yıla ertelenir durur. Bir yılı düşünerek çalışan işletmeler hep şunun peşindeydi, bir yılda en az personelle en fazla karı nasıl yapabilirim? Tabiî ki işletme kar etmek zorunda. Bundan doğal bir şey yok ancak, 2023 yılını hedefliyorsak, dünya turizm sektörünün büyük oyuncusu olacaksak, sistemli işletmelere ve yetkin donanımlı personele ihtiyacımız var. Bir yılda en az personelle en çok kar etmek yerine, bakış açımızı değiştirerek, önümüzdeki beş yılda en fazla personelle optimum karı nasıl elde ederimi düşünmek zorundayız. İşletme için bir personel az çalıştırmak karlılık değil, bir personel fazla çalıştırmak karlılık olacaktır. Tabiî ki planlarını uzun vadede yapan işletmeler için.
 
Elli milyon dolarlık, yüz milyon dolarlık yatırımlar yapıyoruz. Bu yatırımlara her yıl renovasyon, makine ekipman yatırımları yapıyoruz. Çok güzel, ancak personele ne kadar yatırım yapıyoruz. Bu işletmeleri, makine ekipmanları emanet ettiğimiz personelimize ne kadar yatırım yapıyoruz.
 
Şunu unutmamamız gerekir, dünyada kurulan şirketler ve holdingler kurumsallaşma çalışmalarını yapamıyorsa, sistemini kuramıyorsa, işletmeler patron kontrolü ve odağında yönetiliyorsa, holding ömrü %70 oranında üçüncü nesilde son buluyor. Bu dünya da ki bir araştırma ve gerçek… Bugün dev şirketleri ve nesiller boyu devam eden şirketleri incelediğimizde, sistemlerini kuran ve personeline herkes fazla sosyal imkanlar veren, doğru terfi sistemi kurmuş işletmeler olduğunu görüyoruz.
 
Turizm sektöründe 2023 yılında dev oyuncu olacaksak, toplam kalite sistem çalışmalarımıza önümüzdeki sezon değil, hemen bugün başlamak zorundayız. Aksi takdirde 2023 de büyük oyuncu değil ancak seyirci olabiliriz…..
 
Bülent Dokuzluoğlu
Yönetim Danışmanı


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]