05Ağustos2011, 12:09 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BÜLENT DOKUZLUOĞLU YAZIYOR,''ANTALYA DA GIDA GÜVENLİĞİ ''

BÜLENT DOKUZLUOĞLU YAZIYOR,''ANTALYA DA GIDA GÜVENLİĞİ ''

Bülent DOKUZLUOĞLU

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 2079 kez okunmuştur

Bugün bir AVM içerisinde restoran açarken mutlaka bu restoranın mutfağı gerekli alt yapı, ekipman koşullarını sağlamalıdır. Burada AVM yöneticileri de taşın altına elini sokarak kendi bünyelerinde olan restoran, fast food tarzı yerlerin gıda güvenliği açısından denetimlerini yaptırmalıdır. Nasıl ki AVM planlamalarında engelli vatandaşlarımız düşünülüyor, onların ihtiyaçlarını karşılayacak, otopark düzeni, tuvalet düzeni vb kuruluyor. Gıda Güvenliği ile ilgili de aynı özen gösterilmelidir. Bugün bir AVM içerisinde yeralan restoranda gıda zehirlenmesi yaşandığında tek sorumlu o işletme olmamalıdır. Söz konusu yerler planlama aşamasından itibaren konu ile ilgili uzmanları tarafından değerlendirilen projeler uygulanmalı ve hayata geçirilmelidir.

Bugün acentalar neden misafirlerini konaklattırdığı otellerin gıda güvenliği ve müşteri güvenliği açısından denetimlerini özel şirketlere yaptırmaktadır. Bu işi sadece otelin inisiyatifine bırakmamaktadır. Bu tür sistemsel sorunlar tek bir kuruluşun sorumluluğu ile çözülemez. Çözüm ancak işletmeci, yatırımcı, tüketici ve devletin ilgili kuruluşlarının duyarlılığı ile olacaktır.
 
Bugün baktığımızda Antalya’mızın sadece merkezinde, 2029 adet toplu tüketim yeri (restoran, fast food, kantin vb), 3195 gıda satış yeri mevcuttur. Gıda imalathaneleri bu rakamların dışındadır.
 
Bir gıda işletmelerine devlet kurumları ancak yılda 2-3 kez denetim yapabiliyor. Eğer yatırımcı bu konuya duyarsız, işletme sahibi ve çalışanlarda eğitimsiz ve bilinçsiz ise istenilen gıda güvenliği sisteminin uygulanması mümkün olamamaktadır. Devletin yapacağı denetim ve cezai işlemlerle ancak belli bir noktaya varabiliriz. Toplumsal bilinçlenme bu konuda oldukça önem taşımaktadır. 
 
Bu işletmelerin tamamındaki gıda güvenliği sorunlarını sadece devlet kurumlarının çözmesi ancak bir hayaldir. Bu konuda her paydaş üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Vatandaş, devletten, devlet, yatırımcıdan, yatırımcı işletmeden bu sorunu çözmesi beklerse, burada kaybeden; şehrimiz, vatandaşımız, devlet ve işletmeciler olacaktır.
 
Tüm gıda üretimi yapan yerler, toplu tüketim ve satış yerleri, depolar, proje aşamasından başlayarak, kullanılacak ekipman ve temel gıda güvenliği kriterlerini yerine getirerek, tüm çalışanlarının gıda güvenliği ile ilgili eğitimlerini gerçekleştirmek zorundadır.
 
Bu konuda her paydaşın üzerine düşen sorumluluğu tekrar gözden geçirmesi ve sorunun çözümünü başkalarından beklemeyi bırakarak, sosyal sorumluluk düşüncesi içerisinde üzerine düşeni yerine getirmesi gerekmektedir.
 

Bülent Dokuzluoğlu
Yönetim Danışmanı


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]