14Ocak2008, 09:11 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Başbakana açık mektup ''Turizmde kış kaybı 4 milyar dolar''

Başbakana açık mektup ''Turizmde kış kaybı 4 milyar dolar''

Hüseyin BARANER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 2789 kez okunmuştur

Kış aylarında otelleri makul ve kabul edilir düzeyde doldurmaktan başka çare kalmadığını kaydeden Baraner, “Sayın Başbakanım” diye başladığı mektubunda şu görüşlere yer verdi;
“Ben 1978 yılından bu yana Avrupa -Türkiye arasında turizm yapan ve 8 yıldır Antalya'da kurulu olan Turizm Araştırma ve Strateji Merkezi Şirketi’nin sahibiyim. Birkaç haftadır manşetlerden düşmeyen turizm yörelerindeki küçük esnafın ‘isyan çığlıkları’ artık Avrupa basınına da yansımaya ve Türkiye'ye ciddi zararlar vermeye başladı. Bu demeçler ve gazete manşetleri Avrupa seyahat acentelerinin kış aylarında Türkiye'yi müşterilerine tavsiye edişlerinde tedirgin ediyor. Özellikle zayıf geçen kış aylarında benzer manşetler birbirini kovalıyor: Esnaf isyan ediyor, esnaf kepenk kapatıyor, esnaf siftah bile yapamıyor, çarşı yanıyor, esnaf iflasın eşiğinde, vs. vs. vs… Avrupa basını da artık Türkiye ile ilgili bu manşetleri gösteriyor.  Kış aylarında otellerimizi makul ve kabul edilir düzeyde ve fiyata doldurmamız zaruridir. Başka yolu yok. İnsan kendine soruyor, sihirli değnek mi bekliyoruz? Neyi neden bekliyoruz. Yıllardır kış turizmini canlandıralım, ayağa kaldırım deyip dururuz. Tüm ilgili kurumların üstünde anlaştığı ve sımsıkı sarıldığı ve takip ettiği proje üretemiyoruz. Vizyon ve strateji özürlü bir bekleyiş içerisindeyiz”
 ODA SAYISI KADAR ESNAF VAR
  Kış aylarını hesaba katmadan ölçüsüz otel inşa edildiğine dikkat çeken Hüseyin Baraner, mektubuna şöyle devam etti; “O yörede kış aylarında turistleri çekecek sosyal ve kültürel faaliyetler yoksa, altyapı kış ayları için müsait değilse, üstelik o yörede, oda sayısı kadar küçük esnaf varsa, o küçük esnafın ve yöre halkının kış aylarındaki isyanları önceden programlanmıştır.”
Antalya bölgesinin yazın ürettiğini kışın yer duruma geldiğini ve bunu değiştirecek hiçbir kıpırdama olmadığını kaydeden Baraner, “Serbest piyasaya müdahalenin her türlüsüne karşıyım. Ama konu her kış sezonunda yüzbinlerce işsiz insanın isyanına yol açıyorsa, Türkiye'nin yurtdışındaki imajına zarar veriyorsa, belki bir daha düşünmek gerekmez mi?” diye sordu. Baraner,  kış aylarında turizm yörelerinde kültürel faaliyetlere ağırlık ve hız kazandırılması gerektiğini belirterek şunları açıkladı; “İspanya'da sıradan bir müzeyi gezebilmek için 20 Euro giriş parası verip, 45 dakika sıra bekleyen turistler, Antalya'da dünyanın en önemli 4’ncü arkeolojik ve etnografya müzesi bulunduğunu bilmiyorlar bile.”
TURİST KIŞIN NE YAPSIN?
Antalya ve diğer turizm yörelerindeki festival ve konserlerin sadece ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde yapıldığını belirten Baraner mektubunda, “Antalya'da oturan kendi vatandaşımız bile kış aylarında can sıkıntısından ne yapacağını şaşırıyor. Turist kışın ne yapsın, neden otelinden çıksın?” diye sordu.
Baraner, kış aylarını canlandırmak için yapılması gerekenlerden bazılarını ise şöyle sıraladı; “Türkiye'yi dışa tanıtırken, pazarlarken tur operatörlerine bazı etkinlikler ile ilgili bilgiler ve garantiler vermiyoruz. Neden müzelerimiz, kongre merkezlerimiz, alışveriş imkanlarımız, yaylalarımız, spor imkanlarımız, Anadolu şehirlerimiz, mağaralarımız, sergilerimiz, insanlarımız, kış güzelliklerimiz gibi zenginliklerimizi bunları tur operatörlerinin programlarına alınmasının çalışmalarını yapmıyoruz?”
TAHMİNİ ZARARI AÇIKLADI
Baraner önerilerini şöyle sürdürdü; “Kış aylarında yapılacak ve dünyaca ünlü markaların katıldığı fuarlar, dünyaca ünlü sanatçıların katıldığı konserler, dünyaca ünlü kişilerin katıldığı seminerler, toplantılar, festivaller vs. simgeleşmede çok önemli unsurlar. Kış aylarını iyi yapılandıramadığımızdan dolayı yaptığımız tahmini zarar: 4 milyar dolar”
MISIR’I  TÜRKLER TANITIYOR
Kış aylarının daha iyi değerlendirilmesi halinde zincirleme biçimde birçok olumlu gelişmeyi tetikleyeceğini söyleyen Baraner, mektubunu şöyle bitirdi; “Kış aylarında işsiz kalan yüzbinler, kalifiye turizm elemanına dönüşecek. Kış aylarında gelen turistler yaz ayları için birer elçi olacaklar. Esnaf rahat bir nefes alacak. Zira kış aylarında gelen turist daha çok para harcamaya meyilli. Kış aylarında iyi bir doluluk oranı elde etmenin faydaları 4 milyar dolarla kıyaslanamayacak kadar çok. Olurda, başı-boşluk devam ederse, Antalya pek yakında Mısır'ın yazlık bahçesine dönüşür. Şimdiden yazın Antalya'ya gönderdikleri turistlerden kazandıkları parayı kış aylarında Mısır tanıtımı için kullanan Rus tur operatörleri var. Yazın Antalya, kışın Mısır. Bu konuda Mısır bizden daha şanslı. Mısır'ı Ruslara, Türkler  tanıtıyor. Hangi parayla? Antalya'ya yazın gönderdikleri turistlerden kazandıkları parayla.” 
 
İŞTE BARANER'İN BAŞBAKANA YAZISI


“Sayın Başbakanım.

Ben 1978 yılından buyana Avrupa Türkiye arasında turizm yapan ve 8 yıldır Antalya'da kurulu olan 
Turizm Araştırma ve Strateji Merkezi Şirketi’nin sahibiyim.
 
 Birkaç haftadır manşetlerden düşmeyen turizm yörelerindeki küçük esnafın "isyan çığlıkları" artık Avrupa basınına da yansımaya ve Türkiye'ye ciddi zararlar vermeye başladı.
 
Bu demeçler ve gazete manşetleri Avrupa seyahat acentelerinin kış aylarında Türkiye'yi müşterilerine tavsiye edişlerinde tedirgin ediyor.
Özellikle zayıf geçen kış aylarında benzer manşetler birbirini kovalıyor: Esnaf isyan ediyor, esnaf kepenk kapatıyor, esnaf siftah bile yapamıyor, çarşı yanıyor, esnaf iflasın eşiğinde, vs. vs. vs.
Avrupa basını da artık Türkiye ile ilgili bu manşetleri gösteriyor,

 
Kış aylarında otellerimizi makul ve kabul edilir düzeyde ve fiyata doldurmamız zaruridir. Başka yolu yok.
 
Sayın Başbakanım:

 
İnsan kendine soruyor, sihirli değnek mi bekliyoruz? Neyi neden bekliyoruz.

Hatırlıyorum: Yıllardır konuşulur durur; Kış turizmini ayağa kaldıralım diye, ama görünen o ki: her yıl daha kötüye gidiyor kış aylarında turizm. Yazın kazandığımızı kışın yer durumundayız ve bu düştüğümüz kendi kazdığınız kuyudan bir türlü çıkamıyoruz.
 
 İş ciddi.
 
 Artık hemen tüm ilgili kurumlar ve tur operatörleri biraraya gelerek şimdiden gelecek kış sezonu için teknik çalışmaları şimdiden başlatmalılar .Bir 'kış aylarında turizm pazarlama' projesine sımsıkı sarılıp tüm gerekenleri birliktelik içersinde yapmak ve takip etmek mecburiyetindeyiz.
 
Yoksa Türk turizmi ve turistik beldelerimiz bu ticari dengesizliği artık daha fazla taşıyamaz.
 
Kış kaybımız büyük:
 
Sayın Başbakanım: Türkiyemizde kış aylarındaki kaybımız benim hesabıma göre 4 milyar doları geçiyor:
 
Ciro kaybı, KDV kaybı, ödenemeyen SKK primleri, yapılmayan alışveriş, turist olmamasına rağmen yapılması zaruri belediye hizmetleri: bunların hepsi para. yani kasalarda olmayan para.
 
 
Türk turizmi kış aylarında özellikle sahil kesiminde vizyon ve konsept özürlü bir tavır içersinde kendi haline bırakılmış bir şekilde bekletiliyor.
 
Sektör ve ilgili ve sorumlu birimler  piyasaları harekete geçirecek, piyasalara güven verecek bir sunum, bir teminat, bir söz veremiyor kış ayları için.. Koordinasyon yok. Kim ne yapıyor, ne istiyor, ne sunuyor veya sunamıyor bilinmiyor Avrupa piyasalarında.
 
"Kış aylarında bu otelleri nasıl doldururuz sorusuna hep sonra düşünürüz" diyerek ve bu aylar için gerekli olan çalışmaları, müşteri talepleri doğrultusunda gerekli olan etkinlikleri hep sonraya attık. Bu cümledeki "sonra" şimdi geldi ve "şimdi" oldu. Bana kalırsa, o "sonra", aslında "dündü".
 
Sayın Başbakanım
 
Kalifiye elemanlar, özellikle en gelecek vaat eden, ileride en ihtiyacımız olacak  kalifiye elemanlar turizmi terkediyor diğer mesleklere geçiyor.
 
Eğer Türk Turizmi Türkiyemizin geleceği ise, o zaman bu durum tersine olmalı, diğer sektörlerden kalifiye elemanlar turizme geçmeli.
 
Sayın Başbakanım diğer bir sıkıntımız ise: Belde Belediyelerinden kaynaklanmaktadır:
 
Sadece Antalya'da, yani Alanya ve Kaş arasında, sahilde 100'den fazla turistik beldemiz var. Gelin bakın ki, bu beldelerin her biri siyasi anlamda kendi "krallıklarını" kurmuşlar.
A Belediyesi sarı, 5 km uzaklıktaki B Belediyesi mavi ve yine 5 km uzaklıktaki C Belediyesi yeşil diyor ve buna inanıyor. Sanıyor musunuz bu 20 km.lik sahil şeridinde 3 ayrı düşünce renginden oluşan harika bir uyum gökkuşağı doğuyor. Çoğunlukla maalesef hayır, tam aksine, çoğunlukla birbirine zıt bir düşünceler çamuru ortaya çıkıyor.
Gerçek şu ki, Alanya Kaş arası 100 ayrı Belde'de, 100 ayrı renk, 100 ayrı talep, 100 ayrı düşünce ve 100 ayrı iddia var. Sahil şehrindeki il ve beldelerimizdeki vali ve kaymakamlarımız insan üstü çabalarına rağmen turistlerimize ve piyasalara gerçek bir 'destinasyon kalitesi' sunamıyoruz.
 
 
Bu gelişmeler ve tehlikeler karşısında  "Turizm Üst kurulunun" ne kadar önemli olduğunu şimdi görüyoruz.

Bu, bağımsız ve yaptırım gücü olan üst kurulun sadece tavsiye eden veya "Ombudsman" görevi olan nitelikte değil, sınırlama ve yaptırım yetkisi olan bir güce sahip olması, hayati önem taşıyor.

Bir kanun kapsamında belirlenecek bir üst kurulun amacı elbette sadece esnaf ve yatak sayısını belirlemek veya bir otel yapıldığında, o otelin kış aylarında makul bir doluluk oranını garantileyerek yapımına izin vermek olmayacak. Bütün uzun vadeli turizm stratejimizi çizecek ve gerekli yerlerde, müdahale edebilecek ve sektörün her alanından bir temsilcinin bulunacağı bir kurul olacak.

Tayland bile böyle bir kurulun önemini anladı ve kurdu: TAT (Tourism Authority of Thailand). Bugün bu kurulun 30 kişilik yönetiminde 12 yabancı yönetici de görev alıyor.
Bu kurul, hükümete bağlı değil ve kanunla korunuyor. Yani hükümet veya Bakan değişse bile, kurul değişmiyor. Bizdeki Anıtlar yüksek kurulu gibi yani.
20 milyar Dolar girdi sağlayan bacasız sanayi olan turizmin belirleyici kanunu… Yok.

Sayın başbakanım: Böyle bir kurulu oluşması için gerekli çalışmaları başlatmanızı sizden  talep ediyorum.
 
Diğer bir çözüm, kış aylarında turizm yörelerindeki arz edilen kültürel faaliyetlere ağırlık ve hız kazandırmamız gerekiyor. İspanya'da sıradan bir müzeyi gezebilmek için 20€ giriş parası verip, 45 dakika sıra bekleyen turistler, Antalya'da dünyanın en önemli 4. arkeolojik ve etnografya müzesi bulunduğunu bilmiyorlar bile. Bu yıl bir Latin Amerikan ülkesi olan Peru'ya bile etkinlikler sayesinde binlerce turistin kış aylarında gelmesini sağlayan Noel Baba'yı kendi topraklarında biz es geçiyor ignore ediyoruz.Bu evrensel kutsal değeri gün ışığına  çıkarıp dünyaya kendi yerinde etkinliklerle sunmalıyız.
Türkiye'yi dışa  pazarlarken: Müzelerimiz, kongre merkezlerimiz, alışveriş imkanlarımız, spor imkanlarımız, Anadolu şehirlerimiz,restoranlarımız, sergilerimiz, insanlarımız, kış güzelliklerimiz… bunları da katologlara koyduralım. Bu sayfaların masraflarını karşılayalım.

Kış aylarında yapılacak ve dünyaca ünlü markaların katıldığı fuarlar, dünyaca ünlü sanatçıların katıldığı konserler, dünyaca ünlü kişilerin katıldığı seminerler, toplantılar, festivaller vs. simgeleşmede çok önemli unsurlar, özellikle kış aylarında. Ve unları seyahat acenteleri ile bir yıl öncesinden koordineli bir şekilde paylaşalım, onları bu fikirlere ortak edelim.
 
Dünya turizmi yapacaksak bu gündemi, bu konuları , bu sorunları günlük meselemiz haline getirmeliyiz. Cebimizde not olarak taşıyıp hergün ilgilenelim hergün takip edelim.
 
Sayın başbakanım: Kış aylarını daha iyi değerlendirebilsek, sadece 4 milyar dolar daha fazla ciro olarak kasamıza girmeyecek, zincirleme biçimde birçok olumlu gelişmeyi tetikleyecek. Kış aylarında işsiz kalan yüzbinler, kalifiye turizm elemanına dönüşecek, kış aylarında gelen turistleri yaz ayları için birer elçi olacaklar, esnaf rahat bir nefes alacak, zira kış aylarında gelen turist daha çok para harcamaya meyilli. Kış aylarında iyi bir doluluk oranı elde etmenin faydaları 4 milyar dolarla kıyaslanamayacak kadar çok.
Sadece şunu düşünün, konserler, sergiler ve diğer sanatsal ve kültürel etkinlikler sadece yabancı turistleri çekmeyecek, kendi insanımıza sağlayacağı medeni katkıları bir hesaplayın.
 
Bunların bir yıl öncesinden Türkiye'ye turist gönderen yaklaşık kırk ülkedeki 200 bin seyahat acentesine göndersek bu acenteleri sıkı takibe alsak, onlar ile Türkiye adına kurumsal irtibata geçse, çalıştıkları tur peratörlerini kış aylarında yapacağımız günlük etkinliklere dahil etsek, onlara her türlü maddi ve manevi desteği versek de yüz binlerin kış aylarında geçimini garanti altına alırız diye düşünüyorum..
 
Bu arada biz hala tartışırken: Mısır  Antalya yazlık bahçesine dönüştü. Şimdiden yazın Antalya'ya gönderdikleri turistlerden kazandıkları parayı kış aylarında Mısır tanıtımı için kullanan Rus tur operatörleri var. Yazın Antalya, kışın Mısır.Ve bu piyasalarda gelenek ve alışkanlık haline dönüşüyor. Bu gidişatı durduracak piyasa için gerekli önlemleri sektör ile birlikte almalıyız.
 
Şimdi sıra bizde. Ciddi bir çalışma ortaya koymamız gerekiyor. Yazın turizm yapmak, pazarlamak kolay.
 
Tüm ilgili kurumlar, belediyeler, esnaflar,ticaret odaları, tur operatörleri, seyahat acenteleri, rehberler ve oteller bu işin Türkiye'de kış aylarında da sizin bizlere vereceğiniz manevi destek ile olabileceğini piyaslara gösterelim.
 
 Yeni müşteriler jenere edelim,çalışalım, şikayet etmeyelim.
 
Şikayet edenleri çalışmaya, koşturmaya, terlemeye, iş yapmaya  davet edelim.
 
Enerjimizi yaratıcılığa ayıralım..
 
12 ay tıkır-tıkır çalışan, işleyen, kazanan, kazandıran, insanlık dostu, huzur kaynağı, heyecan, merak ve macera yumağı, sağlık, kültür ve barış fışkıran bir turizm endüstrisi yaratalım.
 
Sloganımızda 'memnuniyet' osun. Bu sözü turizmde Türkiye dünya piyasalarında fazlası ile hak ediyor.
 
Bu söz bizim, bu iddia, bu inanç bizim Türkiyemizin  olmalı ;
 
Türkiye Eşittir Memnuniyet
 
Bu anlayışla saygılarımı sunar başarılar dilerim.”
 


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]