08Ekim2009, 22:26 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ALİ RIZA DÖLKELEŞ YAZIYOR! ''CHEF İLE GELEN KALİTE''

ALİ RIZA DÖLKELEŞ YAZIYOR! ''CHEF İLE GELEN KALİTE''

Ali Rıza DÖLKELEŞ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 2225 kez okunmuştur

Bu olgular Türk Mutfağı açısından sevindirici. Gençlerimize gerekli desteği verdiğimizde mutfaklarımızda imkan verildiğinde göreceğiz ki ileri ki yıllarda daha bilinçli kaliteli ve eğitimli Chef’ler yetişecektir. Bu eğitim sürecindeki sorumluluk ta şuan Chef olarak görev yapan bütün Mutfak Chef’lerine düşmektedir. Öğretim görevlilerimiz en iyi şekilde gerek pratikte gerek ise teorikte bu gençleri hazırlıyorlar. Biz Chef’lere de aynı özveri ile bu okullu gençlere mutfaklarımızda aynı bilinç ile yer ve imkan verdiğimiz de Türk Mutfağının yarınlarında daha bilinçli aşçılar ve chef’ler olacaktır. Chef ile gelen kalite ancak o zaman var olacaktır.
Çünkü artık aşçılık hayatta hedefi olmayan, ne iş yapacağını bilmeyen ve mesleki olarak hayatta tutunamayanların çırak olarak başladığı bir alan olmaktan çıkmıştır. Tam aksine bu sanatın sadece pişirip, sunmak olmadığı, tıpkı bilimle sanatın birleştiği görsel bir sunum tekniği haline gelmiştir.
 Chef olarak sorumlu olduğumuz mutfakları birer okul olarak düşünüp, düşündüklerimizi gastronominin bize sağladığı incelikleriyle birleştirip, bizden sonraki gençlere kadar indirgediğimiz takdirde, o zaman Dünya Mutfakları arasında biz de varız diyeceğime inanıyorum.
Bu sanat bu incelikler üzerinde gelişirken biz chef’ler ne yapıyoruz? Bu düşüncelere bu kadar riayet ediyor muyuz? Yada ‘’aman ben iyi bir chefim iyi de bir otelim var bundan sonrası beni bağlamaz, unumu eledim eleğimi astım’’ düşüncesi mi var; ne yazık ki şu an görev yapan bir çok şefimiz de bu mantık var. Kendi köşesinde en iyi usta edaları ile ahkam kesmek, yapılabilecek en kolay davranış. Bir de yetmezmiş gibi kendisini Türk Mutfağına ve Sanatına adamış kişileri de yıkıcı olarak eleştirmekten o içerisindeki karamsar duygu ve düşüncelerini de etrafına bir virüs gibi yaymaktan geri kalmıyorlar. Bunun sebebi ise yapamamaktan, başaramamaktan ve geride kalacağım korkusundan kaynaklanıyor.

‘’ Geçmişini Unutan Yarınlarına Sahip Çıkamaz…!!! ‘’
Chef Olmak Ayrılacaktır ruhu ve duygusu olmayan, sevgisi olmayan kullandığı ürünleri eti, sebzeyi hissetmeyen yemek yapamaz, yaptığını zannetse de o yemeğe sevgisini veremez; dolayısı ile chef olamaz. Bu duyguları da taşımayan kendi içinde barındırmayan kendi ekseninde döner durur takim yok olana kadar.
Şunu iyi bilmek gerekir. Türk Mutfağımızı ve Türk Aşçılarımızı öneceki yıllarda nasıl duayen cheflerimiz, ustalarımız tanıtmış ise şuanda da biz chefler ustalarımızın izinden giderek ve sahip çıkarak aynı tanıtımı yapmalıyız. Bizden başka kimse tanıtmayacak. Bu tanıtımı Alman, İtalyan, Fransız vb. meslektaşlarımızdan bekleyemeyiz. Ama biz birbirimizi bu şekilde parçaladıkça eleştirdikçe, mutfak sanatı adına yapılan etkinliklerde, aksiyonlarda yanında olamayıp (İstanbul Boğazında oturarak Hakkari’ye şiir yazmak gibi ) görmeden, bilmeden, yaşamadan eleştirerek kendince doğru olarak kabul ettiği düşüncelerini bir virüs gibi salgılayarak bizden sonra gelecek gençleri zehirlemek. Bunu yaptığımız sürece bir zamanlar olduğu gibi otellerimizde, mutfaklarımızda yabancı chefleri göreceğiz ve Türk Mutfağının Dünya Mutfakları arasında yeri nerde olduğunu sorduğumuzda ilk üç mutfak arasındadır diye sadece ve sadece kendimizi kandırmış olacağız.

‘’ Sevdiğim Sözler ‘’
Bir rivayete göre Cehennemde Ateş Kuyuları var imiş. Bu kuyularda günahlarından dolayı yanan günahkar aşçılar var imiş.Her kuyunun başında ise gulyabani olup çıkmak isteyenin tepesine vurarak tekrar kuyunun dibine düşürür imiş.
Ama bir kuyu varmış ki o kuyunun başın da gulyabani yokmuş.Oradan meraklı bir aşçı  sormuş baş gulyabaniye ‘’her ateş kuyusunun başında gulyabani var da o ateş kuyusunun başında neden yok?’’
Baş gulyabani cevap vermiş…!!!
‘’ Orada Türk aşçıları var birisi yukarı doğru çıkmak istediğinde hemen bir diğeri ayağından tutarak tekrar aşağı çekiyor onun için başında gulyabaniye ihtiyaç yok. ‘’ diye cevap vermiş.

Evet dostlar bu işin latifesi ama ne olur şu sanat içerisinde yapılan bütün etkinliklerde, festivallerde, aksiyonlarda ,yarışmalarda sadece ve sadece Türk Mutfağı ve Türk Aşçısı kazanmakta.Kimin yaptığı hangi grubun yaptığı önemli değil biz aşçılar olarak bunun yanında olduğumuzu ‘’çıkar ve menfaat ‘’ beklemeksizin beraber olduğumuzu Dünya Mutfaklarına ve Chef’lerine gösterdiğimiz taktirde her yerde ve alanda olduğu gibi Bizim ve Mutfağımızın da önünde hiçbir mutfak  duramayacaktır.
Lezzetli Günler ve Aşçılık Adına Güzel Ürünler Yaratmak Dileğim ile Hoşça Kalın.

Ali Rıza DÖLKELEŞ
Limak Limra Hotel / Food EDİTÖR
www.chefaliriza.com
alirza_dolkele@yahoo.com


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]