09Eylül2007, 17:41 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BARANER YAZIYOR! Türkiye ile online kalın - Pişman olmayacaksınız.

BARANER YAZIYOR! Türkiye ile online kalın - Pişman olmayacaksınız.

Hüseyin BARANER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 3208 kez okunmuştur

Türkiye'nin gelecek perspektifini doğru tahmin etmek için, Türkiye son 25 yılda nerelere vardığını ve başarısının hangi madde ve etkenlere dayandığını değerlendirmemiz gerekiyor.

Türk turizminin 80'li yıllarda nasıl başladığını göz önüne alırsak, Türkiye'nin abartısız olarak sıfırdan başladığını söyleyebiliriz.

Daha somut olmak ve kesin rakamlar vermek için: Türkiye'nin 1980 yılında 1.3 milyon ziyaretçisi vardı. Bu rakam 1998 yılında 10 milyona çıktı ve ülkemize 7.2 milyar Dolar döviz girdisi sağladı. 2002 yılındaysa, 1.824 otel ve 325.000 yatak kaydediliyordu, ki bu, 1990 yılıyla kıyaslandığında, otel sayısının 3'e hatta yatak sayısının 4'e katlandığını gösteriyor. Günümüzde ise, Türkiye 1 milyon yatak sayısına ulaştı. Bunların 700.000'i Kültür ve Turizm Bakanlığının denetiminde ve 300.000'i yerel belediyeler ruhsatına sahip.

Rekorlar yılı 2005'de, 21.125.000 tatilci yurtdışından ülkemize geldi ve ülkemize gelen ziyaretçilerin sayısı 1980 yılına kıyas 16 kat artmış oldu. Ve hepinizin bildiği gibi, önümüzdeki yıl bu rekorun tekrar kırılacağını hesaplıyoruz.

Türkiye bu inanılmaz gelişmeyi, çeşitli ekonomik ve siyasi krizlere rağmen, ülkedeki terör faaliyetleri tehditlerine rağmen, küresel karışıklıklar ve savaşlara rağmen ve Avrupa Birliği ile çeşitli anlaşmazlıklara rağmen gerçekleştirdi. Türkiye bunca sorunlara rağmen yoluna devam etti ve en azından paket tatili alanında, İspanya'dan sonra 2. sıraya yerleşti. Antalya Havalimanını daha birkaç on yıl öncesine kadar kimse bilmiyordu. Günümüzde, Avrupa'nın ikinci büyük Charter havaalanı konumuna geldi.

Türk turizminin gelişmesinde özellikle Almanların önemli bir yeri var. Almanlar öncelikle Alanya ve Side'yi keşfettiler, daha sonraları Kemer ve Marmaris geldi. Buna paralel olarak, İngiliz turistler Ege'nin kuzey kesimleri ve bati Likya bölgesine aşık oluyorlar ve Fransız turistler, Kuşadası ve civarını en sevdikleri bölge olarak belirtiyorlardı.

Bununla beraber ve geçen yıllarla birlikte, Türkiye yüzlerce küçük, orta ve büyük ölçekli tur operatörlerinin ve bütün Avrupa'daki on binlerce seyahat acentesinin ana ürünü haline geldi.

Elbette sadece gelen ziyaretçilerin sayısı artmadı. Bir zamanlar haftada 10 ila 20 uçak gelirken, bugün sadece Antalya havaalanının günlük ortalaması 500 uçuşa çıktı. Antalya havalimanı sadece Ağustos ayı içinde 15.000'e yakın uluslar arası iniş-kalkış kaydedebildi.

Bu arada bizler, turistlere verebileceğimizin en iyisini vermeye çalıştık. Birer otelci, incoming acentecisi, yat işletmecisi ve Rent-a-car'cı olarak, hesap imkanları dahilinde en iyi teklifi yapmaya çalıştık. Bunları yapmamızın nedeni sadece ekonomik katkıları olacak turizmde büyük bir gelecek olduğunu gördüğümüzden değil, aynı zamanda ülkemizin politik olarak kabul görülmesinin de, bir zamanlar ve halen, bununla bağlantılı olduğunu anladığımız içindi.
Ayrıca insani inanç ve anadolu kültürü içinde Çocuklara, ailelere, yaşlılara,sakatlara, her dinden ve renkten insana önyargısız ve büyük bir saygı ile yaklaştık, Online veya klasik tur operatörü müşterisi deyıp ayrım yapmadık, yapmayacağızda..
Biz insanları seviyoruz, onlara hizmet etmekten büyük haz alıyor, başkalrının mutluluğunda kendi mutluluğumuzu görüyör, yaşıyoruz. Tek tük tam tersi olaylar olsada, genelde biz böyleyiz. Ve buda sizin dijital sistemlerinize bir ruh, bir insanı enerji taşıyor.

Ülkemize gelenler bizler için sadece turist değiller, aynı zamanda Türkiye tanıtım elçisi de olan ziyaretçilerin ağızdan propagandaların sayesinde turizm bu denli gelişebildi ve büyüyebildi.

Ama artık yeni bir bin yılın eşiğinde, hem Türkiye'de hem de küresel olarak, yeni bir turizm olgusuyla karşı karşıyayız. Bu değişimin başlıca sebebi, teknolojik gelişmedir. Bu gelişme, müşteriyi ve ürünü yıllar öncesi hayal bile edemeyeceğimiz kadar yakınlaştırdı.

Eskiden tesis veya otelle ilgili bir tek ifade değeri yüksek fotoğraf veya bir bilgi evrakının kopyasını bulmakta bile zorlanırken, bugün buna kolayca bir bilgisayar tuşuyla ulaşabiliyoruz. Artık müzik ve ses eşliğinde, kendimiz en çeşitli şekil ve renklerle istediğimiz görebiliyoruz.

Bilgi akımı

Bütün bunlar bizi heyecanlandıran güzel bir gelişme. Ama müşteriyi izlenim, renk, kontrast, ve seslerle adeta çığ gibi bir bilgi seliyle karşı karşıya bırakan bu yeni tür bilgi akımı yanında bizlere yeni de bir sorumluluk getiriyor – Her türlü bilgi ve veriyi gerçeğine uygun aktarma sorumluluğu.

Sizlerin büyük emeklerle ve milyonlar harcayarak yarattığı sistemler sayesinde, müşterinin, bilgisayarındaki birkaç tuşa basması, ülkemizde karşımıza çıkması için yeterli oluyor. Bu şekilde bizim misafirlerimiz oluyorlar ve karşımıza birer insan ve birey olarak çıkıyorlar, birer "user" olarak değil. Ve biz bu insanlar genelde 14 gün boyunca, yemek, yatak, dinlence, eğlence, spor ve tarih vereceğiz. Bütün bunlar bir klik ile hallolamaz. Karşımıza çıkan, yaşayan bir insan ve böyle de muamele görmek istiyor.

Bu durumdan şu sonucu çıkarabiliriz: Bir tarafta sistemler ve pazarlama teknikleri hızlandıkça, destinasyon tarafında bir o kadar daha insancıl ve sıcakkanlı olmamız gerekiyor. Müşterini zevk alabilmesi için, şarap şişesi halen sıcak duygularla ve elle açılmalı ve ikram edilmeli. Hızlı hareket edip, hızlı karar veren tatil yöresinde yoğun haz almak isteyen müşterilere hazırlıklı olmalıyız ve bu konuda iyi bir denge sağlamalıyız.

İyi giden ve bir çok gözlemcinin tahminine göre yeni bir rekor yılı olacağına inanılan 2007, bir çok ilerleme kaydetmemizin gururunu yaşıyoruz. Avrupa'nın en güzel havalimanlarına sahibiz. En modern teknikler, en güler yüzlü karşılamalar, profesyonelce halledilen check-in işlemleriyle, İstanbul, Antalya, Bodrum, Ankara ve Dalaman havalimanlarına şimdi de Alanya Gazipaşa havalimanı ekleniyor. Bir yıl içinde devreye girecek havalimanının ihalesini TAV aldı ve 2009 yılı için 1 milyon yolcu karşılaması bekleniyor. Bu rakam, 2010 yılında 3 milyona kadar çıkabilir.

Bunlara ilave olarak, hassasiyetle planlanmış altyapılarıyla ve en iyi teknik hizmetleriyle, Akdeniz'in en güzel marinaları bizde. Yine bunlara ilave olarak aşırı pahalı olmayan birbirinden güzel gurme lokantaları unutulmamalı. Birde, dünyada büyüklük ve donanım olarak daha üstün olanlarını bulmanın zor olduğu otellerin Wellness bölümleri var.
 
İnternet eşittir ucuz demek olmamalı

 
Böylece Türkiye, sizlerin kolayca online satabileceği bir ürün haline geliyor. Ama size de bir sorumluluk düşüyor. Bu ürün aynı zamanda korunmalı ve muhafaza edilmeli. Bu ürün, adi şanı belli olmayan internet sitelerinde bit pazarı usulünce pazarlansa yazık olmaz mıydı? Ki bu sitelerin pazarlık usuller, "Ben daha ucuzum, yok-yok sen daha ucuzsun, yok-yok asıl o daha-daha ucuz ve soncusu üzerine para bile veriyor" diye biliniyor.

Bir konuyu unutmak istemeyiz: Türkiye son çeyrek yüzyılda sadece kapasitesini ve ürün çeşitliliğini arttırmadı, aynı zamanda alıcı bulunmadığında, kendi tur operatörlerini yarattı.

Bunu, Avrupa'da, Rusya'da ve Bağımsız Devletler Topluluğunda yaptı. Yani biz genelde, pazarlar tarafından kontrol edilmedik, daha çok, biz pazarları kontrol ettik. Pazar boşlukları bulmak ve doldurmakta yetenekliyiz., Eğer sizler bizim ürünlerimizi doğru sunamazsanız biz mutlaka o piyasalara geliriz. 

Sadece iyi olanlar piyasada tutunabilir. Bu bütün ulusların temsilcileri için geçerli.

Bugünkü amacımız, sizlerin, bu pazarların birer temsilcisi olarak, bizim hizmet ve ürünlerimizi tanımanız ve bunların arkasında yatan emek ve gayretleri görmeniz. En büyük arzumuz, Türk turizmini yükselten ve bu seviyede tutan heyecanımızı, iletişim kanalarınızda dile getirip iletmeniz.
 
Bakıyorum; bazılarınız kırka yakın yaştasınız ve 20 yıldır turizm yapıyorsunuz ve ilk defa bu vesile ile Türkiye'ye geliyorsunuz. Yani bu ürünlere bir ömür boyu uzak kalmışsınız, bu bizi üzüyor.


Gelecek beklentileri

Ama biraz da geleceğe bakalım. Türkiye günümüz mevcut 20 milyon ziyaretçi sayısını önümüzdeki 10 yıl içinde, ຦'lik bir artışla, 30 milyona çıkarmayı amaçlıyor. Bu artıştan herkes ortak olabilir: Uçuş sağlayıcı, otelci, Rent-a-car'cı, yatçı, ev-ofisinde çalışan acenteci, internet seçeneği olan seyahat acenteleri veya salt internet acenteleri ve tur operatörleri. Ama bu büyümeye, uzun vadeli olarak sadece iyi ve makul sağlayıcılar ortak olabilir. Bu sebeple Türkiye'yi sizlerle birlikte geliştirmek istiyoruz. Biz sahip olduklarımızı her zaman paylaşmaktan yanayız. Türkler, cömertlikleriyle bilinir. Gelin, bu sektörü beraber geliştirelim ve bizden sonraki nesillerin emin ellerine teslim edelim. Sadece birkaç yılı düşünerek değil, aileleriyle birlikte bu iş alanından yaşayan insanları da düşünerek, bir ülkeye uzun vadeli hizmet edelim.

Sağlık turizmi ve Wellness, Türkiye'nin çok parlak bir geleceğe baktığı iki alandır. Bu konuya değinelim.

Online Wellness  satışlarında ciddi ciro artışı

 
Türkiye sadece 1001 termal kaynağın ülkesi değil, aynı zamanda insanlık tarihinin ilk termal ılıcaların ev sahibi – Pamukkale doğa harikasının yakınlarında bulunan antik Hierapolis kenti.

Bu ülkede termal kürler ve Wellness için iyi bir seziye sahip olunmasına şaşmamak lazım, zira Türkiye'de, antik çağlarda başlayan ve günümüze değin süren bir gelenek günümüze kadar geliştirildi ve en üst düzeye taşındı.

Wellness'i adeta bir Anadolu icadı olarak görebiliriz. Antik Helen ve Roma çağlarının halka açık hamamlarında zamanın atletleri ve vatandaşları, köleleri tarafından kendilerini yağlatıp masaj yaptırırdı ve sonraları sıcak hamam kültürü önce Selçuklularda ama daha yoğun olarak sonradan Osmanlılarda saray içine taşındı ve bu lüks orada daha da geliştirildi.

.Ve Türk turizmcileri ve otelcileri de bu konuya kayıtsız kalmadılar. Böylece, Türkiye günümüzde dünyanın en iyi Wellness otellerine sahip olmakla övünebiliyor.


10 yıl gibi kısa bir sürede nerdeyse bütün Türk otelleri bir Wellness merkezine kavuştu. Uzun zamandan beri, bir Türk otelinde rezervasyon yaparken veya o oteli pazarlarken artık bir wellness merkezi var mı diye artık sorulmuyor bile. Artık sadece en üst düzeyde wellness hizmetleri veren ile ortalama Wellness hizmetleri veren, ki bu hizmet grubu da çok iyi olarak tanımlanabilir, oteller arasında seçim yapmak gerekiyor. Artık Türkiye'de önde gelen Wellness otellerinde 3500m2 alana yayılan Wellness merkezleri nadir görülen şeyler değil. Arz edilen sayısız değişiklikteki masajlar ve sayısız çeşitlilikteki kısmen egzotik uygulamalar mevcut.

Son yılların başarılarına ve bütün önemli turizm merkezlerinde inşa edilmiş birbirinden harika tesislere rağmen, Türkiye'nin Wellness rüyası halen ulaşabileceği seviyeye gelmiş değil. Daha şimdiden tedavi ve kür uygulamalarının A dan Z ye kadar tasarlanmış ve programlanmış olan kür ve Wellness şehirleri yaratma fikirleri, Kültür ve Turizm Bakanlığının yetkilileri ve Türk turizmcilerinin kafalarında önemli bir yer aldı. Bu yasama döneminde bu planları hayata geçirecek yasaların çıkacağına inancımız tam. Nitekim, uzun yılların ardından sıcak su kaynaklarının kullanımıyla ilgili yasalar artık düzenlenmiş durumda. 

ödeme gücü olan ve kişiye özel lüks bir atmosferde Wellness ve sağlık kürleri yapmak isteyen bir kitleye hazırlıklar yapılıyor. Bu düşünce çerçevesinde özel mülkiyeti olan villalar siteleri oluşturulacak ve bu villalar sahiplerine kendi mülklerinde aileleriyle birlikte özel bir atmosferde, belki de içinde bulunan termal-banyo odası olan kendi villalarında masaj ve diğer uygulamaları yaptırabilecekleri bir ortam yaratılacak.

Bütün bunlar, Türkiye'nin ileride daha fazla yaşam tarzı vereceğini gösteriyor. Türkiye bu konuda, kapasite konusunda her zaman ilk 3 ülke arasına girecektir. Namıyla ilgili de, dünya genelinde ilk on arasına.

Lazer uygulamaları

Türkiye, inanılmaz büyüklükteki bir pazarı hareketlendiren sağlık turizmi alanında da güçlü yatırımlar yapıyor. Türkiye artık göz tedavileri (ağırlıklı lazer olmak üzere), diş tedavilerinde ve estetik cerrahide, rekabet edebileceği fiyatlarla, Avrupa standartlarında hizmetler vermeye başladı.

Diş tabipliği
Keşke fırsatım olsaydı ve size çok sayıda yeni açılan son derece modern hastaneleri gösterebilseydim. Ne kadar çok Alman vatandaşın bu hizmetlerden faydalandığını görüp şaşırırdınız. Ama İstanbul'daki ByOtell'i, bu gelişmenin hangi istikamette başarıyla ilerleyebileceğini ve ilerlemesi gerektiğini gösteriyor:

20. Temmuz 2007 tarihinde şaşaasız bir açılış yapan otel, 1 Eylül tarihinden itibaren tıbbi hizmetlerine başlayacak. Gerçek anlamda ameliyatların yapılacağı otelin 7000 m2 genişlikte bir kliniğe sahip. Otelin bir diş kliniğinin yanı sıra, estetik cerrahisi, saç ekim merkezi, fizio-terapi bölümleri ve tanınmış Türk diyetisyeni Dr Ender Saraç öncülüğünde bir diyet bölümü mevcut. Tesis bunun dışında, 129 odasıyla ve kongre merkeziyle, 5 yıldızlı bir otel. Bu tesis, Türkiye'nin ilk hastane ruhsatlı oteli.


50 yaş ve üstü jenerasyonu

Bu fırsatta, kısa veya uzun vadeli tatil yapmak isteyen 50 yaş ve üstü "genç-ihtiyarları" unutmamak lazım. Bu konuda özellikle Türkiye'nin Batı Akdeniz sahilleri, ılıman kış iklimiyle ve harika otelleriyle yeni modellerin geliştirilmesinde ve uygulanmasında çok iyi fırsatlar sunuyor, örneğin henüz başlangıcında olan ve size maalesef daha fazla bilgi vermeyeceğim " Vitanova" projesi gibi.

Türkiye geleneksel olarak, yaşlıların büyük bir saygıyla ve sevgiyle karşılandıkları bir ülke.

50 yaş ve üstü jenerasyon için, özel sektörün ve Kültür ve Turizm bakanlığının girişimleriyle, önümüzdeki yıllarda çok özel modeller oluşturulacak.

Yeni eğilimler

Bütün bunlara ilave olarak, sürekli daha fazla Avrupalının Türkiye'de tatil amaçlı emlak aldıkları gerçeğini de saymalıyız. Liberalleşen kanunlar sayesinde, her yıl daha fazla İngiliz, İrlandalı, Danimarkalı, Alman ve Rus vatandaşı, yılda bir den fazla uzun tatil geçiriyorlar, hatta, Antalya'da 17.000 Almanın sürekli olarak yaşadığından bahsediliyor.

Elbette Avrupa'nın çeşitli ülkelerine yerleşmiş Türk vatandaşlarını da saymalıyız. Ülkelerini seviyorlar, burada tatil yapıyorlar, komşularını, dostlarını ve akrabalarını ziyaret ediyorlar. Unutulmaması gerekenler arasında, sayıları her geçen gün artan ve Türkiye'ye gelen işadamları da var. Bu grup, otelciler, havayolları, Rent-a-car'cılar gibi bütün tedarikçiler için önemli bir potansiyel sunuyor.
 
1o binin üzerinde ortalama 3-4 yabancı dil konuşan rehberlerimiz aynı zamanda yüksek kültüre ve bilgiye sahip, buda siz online şirketleri için büyük bir güven aynı zamanda bir şans.


En az gelişme göstermiş olan alan, kruvazör turizmidir. Ama bu konuda da gelecek için önemli planlar tasarlandı bile. Uzun süredir ihmal edilen Antalya limanı bugünlerde yeniden yapılanıyor ve doğu Akdeniz'in en önemli kruvazör gemi limanı haline gelecek. Bu fikir bugünlerde Miami'deki bir projeyle de destekleniyor. Otelci olarak tanıdığınız bir çok büyük Türk yatırımcısı armatör olarak gemi yapımına soyunacaklar.

Son 3 yılda kaydedilen başka olumlu bir gelişme de, Türkiye iç hatları uçuşlarında yaşanıyor. Yurtiçi uçuşları için verilen ruhsat politikasının liberalleşmesiyle, sahil şeritleri ve İstanbul'un diğer bütün Anadolu kentleriyle bağlantısı sağlandı. Bu gelişme, sahil tatiliyle kültür tatilini esnek uçuş imkanlarıyla sağlamayı mümkün kıldı.

Gözden kaçırılmaması gereken diğer bir konu: Türkiye'deki bütün bu gelişmeler sadece Avrupa'da fark edilmedi. Türkiye artık 5 kıtadan ve 40'ın üzerinde ülkeden misafir ağırlıyor, bunların yüzde sekseni  paket tatil turistleri. Böylece diğer kıtalarda da, duyulan ve gittikçe büyüyen talep doğrultusunda,
 
 
Türkiye daha faal hale gelecek.Türkiye sizin şirketlerinizin piyasalar ayakta kalbilmesi için atmanız gereken temelin önemli bir parçası olacaktır.

Bütün bu gelişmeler, yarı resmi ve bu sene Star Alliance üyesi olan Türk Havayolları tarafından da destekleniyor. Her kıtaya yaptığı uçuşlarla multi-destinasyonlu programlar artık çok kolay.
 
Üstün Türk turizm ürünlerini test etmeden, onları görmeden, tecrübe etmeden önyargılı davranmayın.Bizim çok zor şartlartda kendi imkanlarımız ile yarattığımız değerler yarın sizlerin ticari hayatınızın önemli bir parçası olacaktır. Türkiye'nin yanında duran.,Türkiye ile beraber haraket eden online satıcılar  ve diğer tüm satış sistemleri karlı vikacaktır. Türkiye ile ilgili yapacakları yeni  yatırmlarda kazançlı cıkacaklardır.

Bütün bu coşkular arasında bir konuyu unutmayalım: Sürdürülebilir turizm.

Bizler, Türkiye'de turizm ve bu turizmin gelişmesi ve büyümesi taraftarıyız. Burada elbette kimi tehlikeler de gizli. Ama biz bu tehlikelerin özellikle, sahillerin betonlaşması ve kontrolsüz yapılaşmayı engelleyecek yeni AB kanunları ve uygulamalarıyla karşılanabileceğine inanıyoruz. Emin olun ki, 10 yıl sonra doğanın, insanın ve turizm sektörünün dengeli bir uyumunu sağlayan sürdürülebilir bir turizmi sizlere sunabilmek için, modeller ve felsefeler geliştireceğiz. Elbette burada insan faktörünü unutamayız. Burada özellikle, Türk turizminin oluşmasını, girişim ve emekleriyle sağlayan milyonlarca genç kadın ve erkekleri kastediyorum. Onların, yaratıcılıklarıyla, emekleriyle ve güler yüzleriyle oluşturdukları bu turizmden yaşamaya hakları var.

Görüyorsunuz: Türkiye, sadece misafirlerini değil, sizleri de şaşırtacak. Geleceğe donanın.

Türkiye, sizin kuruluşunuz için de en önemli tedarikçilerden birisi ve hesaplarında sizleri  yanıltmayan bir ülke olacaktır.

!
Bu bağlamda size bir söylemin refakat etmesini istiyorum:

Türkiye ile online kalın – Pişman olmayacaksınız.

Hüseyin Baraner
President European Turkish Tourism Council (ETTC)...

---

Baraner
Managing Director

TRAVEL NETWORK
Turizm Arastirma ve Strateji Merkezi
Güzeloba Mah., Ahi Evran Sitesi
Aydin 2 Sokak No: 152, E Blok, D. 2
Antaya/Türkiye
+90 0242 352 02 81 / +49 172 6331358 / +90 532 5570459
hbaraner@gmail.com    baraner@baraner.com
www.tourexpi.com    www.baraner.com

Hüseyin Baraner
Managing Director

TRAVEL NETWORK
Turizm Arastirma ve Strateji Merkezi
Güzeloba Mah., Ahi Evran Sitesi
Aydin 2 Sokak No: 152, E Blok, D. 2
Antaya/Türkiye
+90 0242 352 02 81 / +49 172 6331358 / +90 532 5570459
hbaraner@gmail.com    baraner@baraner.com
www.tourexpi.com    www.baraner.com


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]