19Nisan2017, 07:31 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ZENGİN AMA DEĞERSİZ ŞİRKETLER

ZENGİN AMA DEĞERSİZ ŞİRKETLER

Bülent DOKUZLUOĞLU

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1381 kez okunmuştur

Amerikanın zengin işadamı ve şimdi ki başkanı Trump, zenginliği şöyle tanımlamaktadır: Bir insanın varlığı 0-200.000$ ise fakir, 200.000-1.000.000$ ise orta sınıf, 1.000.000-20.000.000$ arası zengin ve 20.000.000$ üzeri ise süper zengin. 20.000.000$ sonra kazanılan para insanın yaşam standartını değiştirmemektedir.

Ülkemizde bu skalaya göre oldukça zengin patronlar mevcut. Peki bu patronların sahip oldukları şirketlerin yüzde kaçı değerli. Baktığınızda koca koca şirketler, eksik niteliksiz personelle çalışmalarını yürütüyor. Onlara gereken eğitim yatırımını yapmaktan kaçınıyor. Tedarikçilerini düşman gibi görüp, ödeme dengelerini güçlünün haklı olması felsefesine göre düzenliyor. Bir şirketin dört ana paydaşa karşı sorumluluğu varken bunlardan sadece birini ön planda tutup, diğerlerini hiçe sayıyor. Yani bir şirketin patronuna, müşterilerine, personeline, devlet ve topluma karşı eşit sorumluluğu varken,  sorumluluklarında hep patrona öncelik veriyor.

Tabi bunun sonucunda, patronla var olan ve patronla yok olan şirketler ülkemizde çoğalıyor. Etrafımıza baktığımızda son yirmi yılda hemen hemen her sektörde koca koca şirketlerin iflaslarını ve/veya kardeşler arasında bölündüklerini görüyoruz. Çünkü patronların önceliğine sistem, sürdürülebilirlik, marka yaratma gibi konular hiç giremiyor. Bunun önemli nedenleri arasında patronların sistemle değil de, kendi risk alma yetenekleri, zekâları ve fırsatları iyi değerlendirmeleri ile kazandıkları sermaye yapısı bazı şeyleri başarabilmeleri geliyor.

Yani patronlarımız sisteme inanmıyor. Onlar inanmadığı için etrafındaki yöneticiler de inanmıyor. Yani patron her zaman haklı. Haklı patronların yönettiği şirketlerin nesiller boyu sürdürülebilir olması, marka ve değer yaratabilmesi bu şekilde mümkün olamıyor. Uluslararası otel zincirleri bir şirketle bin-bin beş yüz otel yönetebilirken, değer ve sistem yaratamayan ülkemizdeki şirketler, on-on beş oteli yönetemiyor, ya otel zincirleri parçalanıyor ya da iflas ediyor.

Sistem kurma konusunda uzman ve bilimsel yönetimin babası olarak sayılan Frederick Taylor (d.1856 ö.1915. )’un sisteminde bütün işlemlerin en basit ve standartlaştırılabilen götürü işlere bölünmesi yanında, bir işi düşünme, yapma ve denetleme aşamalarının ayrı kişiler tarafından yapılması ilkeleri yatmaktaydı.

Taylor’un doğum tarihine dikkatinizi çekmek isteriz. Yani yaklaşık yüz yıl önce ortaya konulan bilimsel gerçekleri biz bugün şirketlerimizde nasıl uygularızı düşünmek bir yana, hala inkâr etmekteyiz. Bu inkar bana, Galileo dünya dönüyor derken, bazı insanların bunu kabul etmeyip, dünyanın ineğin boynuzları arasında olduğunu savunmalarını hatırlatıyor.

Taylor’un tezi aslında oldukça yalın, bugün kelimelerle anlatmamız gerekirse, bir şirkette, strateji, operasyon ve kontrol ayrı kişiler tarafından yürütülmelidir. Oysa şirketlerimizin genel yapısına baktığımızda, stratejiyi belirleyen patron, operasyonu yürüten patron tabi bu iki faaliyeti patron yürütünce bir kontrol sistemi de kurmak mümkün olamıyor.

Yani kaçınılmaz son patronların kurup yönettiği şirketler patronlarla yok oluyor. 


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.061 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]