03Nisan2017, 09:19 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TUR SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMENİZ GEREKİR!

TUR SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMENİZ GEREKİR!

Cem POLATOĞLU

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 397 kez okunmuştur

Eski bir Kayseri sözüdür; "Mal alırken kazanılır". Bu da Anneanne sözü "Ucuzdur vardır illeti"

        Biz tur alırken her iki sözü de kulağımıza küpe yapıp hareket edeceğiz. Yoksa hikayemiz ya hüsranla ya da mahkeme ile bitiyor.

        2 meslek hayal satar. 1.si Sigortacılık. O felaket satar. Korkutarak satar. 2.hayal satan meslek grubu ise Turizmcilerdir. Onlar da "Rüya" satar. Ballandırarak satar. Her ikisinde de hayal gücünüzün sınırlarını zorlarsanız eskilerin deyimi ile "sukut-u hayal"e uğrarsınız. Yani Hayal kırıklığına.

        Sigorta sektörünü bilemeyeceğim. Ama bir turu satın alırken Hayal Kırıklığına uğramamak için aşağıdaki tedbirleri almanız gerekir.

- İlk bakmamız gereken turu satın almak istediğimiz şirketin TÜRSAB üyesi bir şirket olup olmadığıdır. Bunu www.tursab.org.tr web sitesindeki acentalar bölümünden kontrol edebilirsiniz. Sizi Türsab üyesi bir şirket adına para toplayanlara karşı da uyarmak isterim. Üye acentanın kendisi haricinde hiçbir şahıs veya şirket acenta adına para toplayamaz.

- Elbette fiyat önemli. Birkaç firmayı kıyaslamadan turu satın almayın. Ancak unutmayın. Bir tur şirketinin net kar marjı dünyanın hiç bir yerinde %15'i geçmez. Ortalama da %5-10 civarındadır. Eğer bir turun fiyatı aynı şartlardaki diğer turlardan %10-15'u daha düşükse bir duracaksınız. Bu kadar fark olamaz. Burada Anneanne sözünü dikkate alacaksınız. Vardır bir illeti.

- Mümkünse şirket hakkında internetten bilgi toplayın, daha önce bu şirketle seyahat etmiş olan arkadaşlarınızdan tavsiyeler alın. Kulaktan kulağa reklam gibisi yoktur. Ancak dikkat. Genel hizmet kalitesinin bozukluğu ile münferit bazı hataları karıştırmayın. Örneğin turu satın alırken, turda veya aldıktan sonraki acenta ve çalışanlarının tavrı genel hizmet kalitesini gösterir ancak oteldeki resepsiyon görevlisinin ters konuşması veya olası temizlememiş bir oda verilmesi münferit bir hata olabilir.

- İptal, tur erteleme, vize alınamama vs şartlarını ödeme yapmadan öğrenin. Çünkü tur şirketi de sizden aldığı ödemeleri derhal uçak ve otellere yapmak zorunda. Sonra "aaa ben bunu bilmiyordum, okumadım" ın faturası ağır olabilir.

- Yaptığınız ödemelerin makbuzlarını, imzalı Tur Kayıt Formunu acentanızdan isteyin. Seyahat acentasının Zorunlu Türsab Sigortası'nı mutlaka yanınıza alın. Tura çıkmadan önce şartlarnı okuyun. Bu sigortalar minimum koşulları içerir. Eğer ek teminatlar istiyorsanız ücreti mukabili bunu acentanızdan talep edin.


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]