22Aralık2016, 10:52 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ASLINDA KALİTE BEDAVA, KALİTESİZLİK MALİYETTİR.

ASLINDA KALİTE BEDAVA, KALİTESİZLİK MALİYETTİR.

Bülent DOKUZLUOĞLU

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 672 kez okunmuştur

Kalite mutlak anlamda, lüks, pahalı, bulunmaz, imkânsız, en iyi, en sağlam, en dayanıklı, en güzel değildir. Ünlü kalite gurusunun dediği gibi Kalite, ihtiyaçlara uygunluktur. (P.B.CROSBY) Belirsizliği ve değişkenliği azaltarak ürün ve hizmet kalitesinin iyileştirilmesidir. Aynı zamanda kalite bedavadır, diyor Crosby.  

Neden bedavadır peki kalite? Aslında biz hep bize fazla geleceğini düşünürdük. Pahalı gelir bize kalite, masraf değil midir aslında? Hayır değil. Çünkü kalitesizliğin işletmelere getirdiği maliyetler vardır.

Müşteri beklentilerinin karşılanmaması sonucu, müşteri tatminsizliği, buna bağlı gelişen pazar payındaki azalma, kaynak israfı verimliliğin azalması, buna bağlı maliyetlerin artması, motivasyon kaybı.

Aslında pahalı olan kalite değil, kalitesizliğin kendisidir.

Bize fazla gelmemelidir kalite, pahalı gelmemelidir.
Biz kalitesizliğin eksikliğini hissetmeliyiz, sinsice bizi yok oluşa doğru iteceğini bilmeliyiz.

Ishikawa’nın kalite ilgili öne sürdüğü üç temel fikir vardır:

•    Kurumun daha iyiye gitmesine ve gelişmesine katkıda bulunmak,

•    İnsana saygı duymak ve içinde yaşamaya değer, mutlu ve aydınlık bir işyeri oluşturmak,

•    İnsana yeteneklerini ortaya koyması için fırsatlar vermek

Gerçekten etrafımızdaki işletmelere baktığımızda iki tip işletme yapısı görüyoruz. Ben bu yapıyı Bizans işletmeleri ve Anadolu işletmeleri olarak adlandırıyorum.

Nedir Bizans İşletmesi: Her türlü entrikanın olduğu, insanların birbirinin altını oyduğu, en ufak bir hatayı bulup çıkarıp, patronlara yalakalığı görev edinen vasıfsız, değer üretmeyen insanların çalıştığı, yaptığı işi uzaya astronot göndermeyle eş tutan, boş başak dik durur misali etrafa üstten bakan, birbirini beğenmemekte rekabet eden insanların olduğu. Onun adamı, bunun adamı olanların cirit attığı işletmeler.

Anadolu İşletmeleri ise, mütevazı insanların çalıştığı, herkesin işinde gücünde olduğu, birbirini jurnallemek yerine, imece usulü destek olduğu işletmeler. Yani insanların içinde çalışmaktan huzurlu mutlu olduğu işletmeler. Aradaki farkı işletmeye adım attığınızda hissediyorsunuz aslında.

Tabi bu ortamı oluşturan, kalitesizliği seçen patronlardır. Yöneticileri de o seçtiğine patronun yaklaşımı işletmeye anında yansır.

Ishikawa bunu çok net ifade ediyor: Eğer üst yönetimin desteği yoksa,  Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarından vazgeçin.” diyor. Yani öncelikle kalitenin bir hayat tarzı olduğunu kabul etmemiz, temel ilkelerini işletmemizde hayata geçirmek için sorumluluğu almalıyız.

Başarı ancak verilen emekle sürekli hale gelir.  Kalite yönetim sistemi ilkelerinin sindirilerek uygulandığı günlerde buluşmak üzere….


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]