06Aralık2016, 10:10 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ESNAFIMIZI HERŞEY DAHİL DEĞİL KALİTESİZLİK ÖLDÜRDÜ

ESNAFIMIZI HERŞEY DAHİL DEĞİL KALİTESİZLİK ÖLDÜRDÜ

Bülent DOKUZLUOĞLU

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 574 kez okunmuştur

Yaşadığımız bu zor günlerde, umudumuzu kaybetmeden, en yüksek enerjimizle çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. Çünkü hayat devam ediyor ve her kriz içerisinde bazı fırsatları da barındırır. Bizlerde bu kriz günlerinde nelere etki edebiliriz onları gözden geçirerek ilk günkü motivasyonumuzla çalışmalarımıza devam etmeliyiz.

Son yıllarda her ağzımızı açtığımızda sık sık dillendirdiğimiz bir konuyu irdelemek istiyorum. Herşey dahil sistemi geldi esnaf öldü. Gerçekten herşey dahil sistemi geldiği için mi esnaf öldü, yoksa değişime, yeniliğe, kaliteye ayak uyduramadığı için mi esnaf öldü.

Önce iğneyi biraz kendimize batırmamız gerekiyor sevgili esnaf kardeşlerim. Matbaanın bulunuşu nasıl bir dönüm noktasıysa, 2000 li yıllarda internetin hayatımıza girmesi de bir dönüm noktasıdır. Bizim esnafımız, taksicimiz 2000 li yıllardan önceyi arayıp duruyor. Eski dönemler bitti artık. Müşterinin önüne ne koyarsan yediği zamanlar tarih oldu. Artık müşteri kral. Ürün ve hizmetler ise sürekli gelişmek zorunda. Eğer müşteriye kalitesiz hizmet veriyorsan, çakma malzeme satmaya kalkıyorsan, hizmet verip saygı duymuyor, yolunacak kaz gibi görüyorsan sen zaten öldün sevgili kardeşim. Herşey dahil bunun sadece bahanesi.

Çok basit bir sorum var sevgili kardeşlerime. Sen 20 yıl önce üretilmiş televizyonu, telefonu kullanıyor musun, arabaya biniyor musun? Peki o zaman ey taksici kardeşim 20 yıl önce verdiğin hizmetten bugün hangi farklı hizmeti veriyorsun. Duyamadım. Eğer farklı bir hizmetin yoksa kusura bakma o zaman ölmeye mahkumsun.

Değişime karşı duran ne Erikson telefonlar, ne Nokia telefonlar ne kodak fotoğraf makineleri kaldı bugün.

Tabi esnaf dediğimiz zaman Anadolu’daki basit esnaflar gelmesin aklımıza. Turizmin başkenti burası, adı küçük yatırımı büyük burada esnaflığın. Bir taksi durağının yatırımını düşünelim isterseniz. Tahmini bir taksi plakası 300.000TL. araç maliyeti. 75.000 TL. Bir durakta yirmi taksi olduğunu düşünürsek bunun yatırımı tahmini 7.500.000-8.000.000 TL. Çok basite alınacak bir yatırım değil. Şimdi şu serzenişi duyar gibiyim. Zaten para kazanmıyoruz nasıl hizmetimizi iyileştirebiliriz.  

Basit bir senaryo yazayım size. Gözlerinizi kapatın ve bir evinize telefonla duraktan bir taksi çağırdığınızı hayal edin. Aracınız geldi taksi şoförü kardeşimiz şık beyaz bir gömlek ve ütülü bir pantolonla sizi karşıladı hoş geldiniz efendim diyerek, aracın kapısını açtı ve araca bindiniz.  Gideceğiniz yeri sordu, navigasyon ekranına bunu girdi, kaç kilometre olduğunu söyledi ve seyahat başladı. Size, dinlediğiniz müzik türünü sorarak, şarkıları ayarladı, okumak istediğiniz dergi türünü koltuk arkasından seçebileceğinizi söyledi ve içi dışı pırıl pırıl bir taksi ile seyahatinizi tamamladınız.  Acaba ne düşünürsünüz farklı bir taksi durağını tercih edebilir misiniz? Acaba bu hizmet geliştirmenin bir taksi için maliyeti nedir? Yatırım maliyeti içindeki payı yüzde kaçtır? Yeter ki isteyelim, okuyalım, gelişime açık olalım, vizyoner olalım.

Biz Antalya bölgesinde turizmin başkentinde yaşıyoruz. Avrupa kenti, dünya kenti olmak zorundayız. Kenti diyorum burası önemli, müthiş beş yıldızlı tesislerimiz tek başına yetmez. Yoluyla, esnafıyla, taksisiyle, dolmuşuyla, barlarıyla, Antalyaspor’umuzla, restoran cafeleriyle herşeyiyle bunu başarabilmeliyiz.

Turizm Bakanlığı 2007 yılında Türkiye Turizm Stratejisi 2023 ‘ü yayınladı.
Hizmet Kalitesi Stratejisi başlığı önemliydi, strateji ise turizm sektörünün her bileşeninde Toplam Kalite Yönetiminin Etkin Kılınmasıydı.

Bu stratejinin gerekliliklerini önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağım.
Sağlıcakla kalın.


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]