26Ekim2016, 09:39 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KEMER'DE MANZARA DEĞİŞMİYOR

KEMER'DE MANZARA DEĞİŞMİYOR

Halil ÖNCÜ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 887 kez okunmuştur

Maalesef bir zamanlar turizmde Kemer dendiğinde duyulan heyecan her geçen kaybolmaya devam ediyor. Kemer,  turizmde lokomotifin sonunda yol almak için bekliyor. Üstünün çizileceği ve hatırlanması bile istenmeyen bir yılın ardından kış sezonuna girilmesi ile birlikte bölgemiz bir sessizliğe bürünürken,  geçtiğimiz yıllardan daha çok, bölgemizde satılık ve kiralık ilanları artmaya başlarken, Kemer adeta yalnızları oynuyor.

Olayı sadece uçak düşürülmesine bağlamanın yanlışlığı içerisinde Rusya pazarının açılmasını bayram olarak niteleyen bazı turizmci dostlarımız ise yine tembelliğe kendini vurmuş, farklı pazar arayışlarını bir kenara bırakarak Rusları bekliyor. Şu kadar gelecekler, bu kadar gelecekler? diye hesaplar yapılıyor. Her nedense bu hesabın içerisine ise farklı pazarlar pek dahil olmuyor. Bu yıl yaşadığımız kriz içerisinde de gördüğümüz gibi Rus pazarı dışında acilen farklı pazarların bölgemizde yoğunluğunun arttırılması gerekiyor.

Bu arada unutulmaması gereken bir durumda, Rusya'nın içinde bulunduğu ekonomik durumdur. Büyük bir turizm hareketliliği beklediğimiz Rusya halen içinde bulunduğu bir ekonomik kriz yaşamaktadır. Yaşanan bu ekonomik kriz Rusya’da yaşayanların önceliğini geçime sonrasında da, eğlence ve geziye yönlendirmektedir. Rusya'da ekonomik krizin etkileri çalışanların maaşına kadar yansımış ve en düşük ücretli Rus’n aldığı maaş ise bizim paramıza göre 1300 TL. asgari ücrete eşdeğerdir. Bu rakamlarla geçimini zor sağlayan Rusların seyahat etmeleri ise hayaldir.

Öte yandan geçtiğimiz yıl Uçak krizi sonrası Rus turizmcilerin yönlerini çevirdiği Yunanistan, Mısır gibi ülkelere bu yıl Fas’ın da ekleneceği hatta Tunus'un da yaşanan son terör saldırıları sonrası kendini toparlayıp tercih edilen ülkeler arasına girdiği de görülmektedir. Yani rakiplerimiz artıyor.

Kemer’de yaz sezonunun bitmesi ile birlikte zor bir sezonu atlatan turizmcilerimiz, esnaflarımız 2017'den gelecek güzel haberlere kilitleniş durumda. Rusya'nın charter seferlerini açması ile birlikte gülen yüzler, savaşın sona ereceği ve huzura kavuşacağımız Suriye ve Irak'tan gelecek haberleri de bekliyor. Burada da ortam çok karışık. Bölge adeta kaynıyor. Hemen yanı başımızda yer alan bu gelişmeler ve güneydoğuda yaşanan terör olayları güvenlik sorununu ortaya koyuyor ve özellikle Avrupa pazarında rezervasyonlar bu nedenle azalıyor.

Yaptığım araştırmalara göre Kemer’de kış turizmi maalesef çok kötü geçecek. Bölgemizde bu yıl yine elle sayılacak üç ya da dört otelin açık kalacağını göreceğiz. Geçtiğimiz yıllarda kış operasyonlarını sürdüren çok sayıda acente bu kış, işleri askıya almış durumda. Geçen yıllara göre sıfır denecek oranda bir kış turizmi yaşayacağız. Yine edindiğim bilgilere göre bölgemiz dışında da özellikle Belek ve Side gibi kış turizminin yoğun geçtiği yerlerde de geçtiğimiz yıllarda açık olan birçok büyük otelin bu yıl açmayacaklarını da ilave edersek, Antalya ve bölgemiz için zor bir kışın bizi beklediğini söyleyebilirim. Yani bu kış, ayağımız yorganımıza göre uzatma zamanı olacak.

Her yıl Kemer esnafının kış turizminden daha çok yararlanması adına çalışmalar yaptıklarını açıklayan yöneticilerin aksine; dükkânların kapanması ve çok sayıda caddede yer alan devren satılık, Kiralık dükkân adı altında ilanların Kemer’de çoğalması Kemer'in değer kaybını da gösterir nitelikte. Ticaretin adeta bitme noktasına geldiği Kemer'de birçok esnafın kenti terk ettiğini büyük bir üzüntü ile görüyoruz.

Her şeye rağmen umutlarımızı kaybetmemiz gerekiyor. Sıkıntılar çok biliyorum ama bu kış ve bundan sonraki sezon yine geçtiğimiz yılardan farklı olmayacak diye düşünüyorum. Rusya’dan akın akın insan gelecek diye bekleyenler bu konuda çok umutlanmayın lütfen. 2017 yılı bence 2015 sezonuna benzer bir yıl olacak. Bu yüzden “Ayağımızı yorgana göre uzatmalıyız”
Bir dahaki sayıda görüşmek üzere…


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]