13Ocak2009, 07:48 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TURİZM SEKTÖRÜ DÜNYA EKONOMİSİNİN JOKER'İ

TURİZM SEKTÖRÜ DÜNYA EKONOMİSİNİN JOKER'İ

Hüseyin BARANER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 2790 kez okunmuştur

Ama hiçbir şey çalışmadan, caba göstermeden gerçekleşmiyor:

AVRUPA'DA TÜM TATİLLER SONA ERDİ; BUGÜNDEN İTİBAREN HERKES İŞİNİN BASINDA

Maraton başladı.
2009 yılı için çizilen, düşünülen, tasarlanan çalışmalar ve programlar bugünden itibaren tam sürat devreye giriyor.

Simdi her saat. Her dakika çok önemli. Sezonun başlangıcına günler hızla azalmaya devam edecek.

Sektörlerin beklentileri büyük. Bu yeni ekonomik oluşumda Sağlık, IT teknolojisi, Bio teknoloji ve yeni tasarruf ve yatırım modelleri ile bankacılık gibi değişik sektörler ön plana çıkarken piyasaların ateşleyicisi olarak ülkelerin turizm sektörü devreye giriyor.

DÜNYADA HERKESİN AĞZINDA: TURİZM
Kim ne derse desin: Dünyada sanayisi en gelişmiş, gerçek zengin ve müreffeh ülkelerde bile bu son ekonomik yıkımdan sonra turizm olgusu olağan üstü önem kazanıyor: Turizm ülkelerin ekonomi gündeminde ve sektörsel önem sıralamasında önlere doğru hızla tırmanıyor.

Turizm yenidünya ekonomisin Jokeri, Her sektöre kan veriyor, katma değer sağlıyor:
Akıllı ülkeler ciddi arayış içersinde

KONU 2009 DEĞİL!
Esas soru: kalıcılık, sürdürülebilir ekonomik düzen ve issizliğe çözüm.

Akıllı, hazırlıklı ve istekli ülkelerde durum farklı:
Aylardır hummalı bir çalışma ile piyasaların suni olarak geçici değil, bilakis uzun vadeli, kalıcı-bütünsel çözümler arayarak yeni bir felsefe ile sağlam birliktelik ve reel paylaşım yaratmaya çalışılıyorlar.

Yeni ekonomik yapılanma programlarının baslıkları ülkelere göre değişikler arz etmesine rağmen genel olarak Avrupa bu zor geçecek döneme yeni anlayışlar ve arayışlar içersinde 'tecrübelerin koalisyonu', bir 'toplumsal bilgi kuşağı' ile girmeyi yeğliyor.

Bilgi ve tecrübeye sıfır ön yargı uygulanıyor.

Konuşanlar değil, bilenler aranıyor.

Protokol fotoğrafının arkasındaki gerçek bilenler, koşturanlar, çabalayanlar öne tarafa doğru çekiliyor.

Hükümetlerde, şirketlerde, yönetimlerde danışma kurulları kuruluyor.
Soruluyor, danışılıyor, bilgi aktarılıyor, öğreniliyor.
Kimse kendini önemseniyor ve ben diyenin ağzına kırmızıbiber sürülüyor.

Avrupa'da daha kuvvetli olarak bilgi, tecrübe ve milli know how'un önemine vurgu yapılıyor ve özetle söyle söyleniyor:

Toplumuzdaki bilgi kuşağı'nı 'KRİZKIRAN' olarak kullanmak istiyoruz!
"Bilgi, tecrübe ve know How'un temel oluşturduğu bir yeni yapılanmanın içinde eğitimi ve cevre korunmasını en tepe noktaya çekerek geleceğimizi güven altına alacağız
Mali krizi aşmak için firmalara para dağıtmak yerine hem çevreyi gözeten hem bu yeni fırsatlar sayesinde yeni ürünler ve piyasalar oluşturan, dünyaya daha açık bir donanım ile ekonomiyi canlandırıcı politika izlenmesini şart koşuyoruz. Ekonomik gücü kobilere yayarak özellikle küçük işletmelerde çalışan milyonlarca insanin iş yerini sağlamlaştırmak istiyoruz" diyorlar.

Sağ ve sol partiler su düşünce etrafında birleşiyor:
Birkaç büyük şirketin kurtulması yeni spekülasyonları beraberinde getirir...

Sadece tüm dünyada marka olmuş, yüksek yerel istihdam sağlayan şirketlere makul bir yardım yapılsın.

ÇÖZÜM GÜÇLÜ VE SAĞLIKLI KOBİ'LERDE
Avrupa siyasetinin gerçek bakisi basta Almanya Başbakanı Angela Merkel olmak üzere siyasiler tarafından devamlı altı çizilen su sözlerde ve vurgulamada kendini gösteriyor.

Halk kazanırsa, halkın cebine para girer ise 'Reel Ekonomi' harekete geçer, canlanır.

Avrupa'da şu an durum böyle:

Simdi sıra Amerika'da; daha doğrusu Barack Obama'da:
Tüm dünya merak içinde bekliyor.

Başkan Obama'nın da finans krizinden çıkışı hızlandıracak yeni bir kurtarma paketi üzerinde gece gündüz çalıştığı biliniyor.

DIŞ VE İÇ PİYASALAR, 20 OCAK'I SABIRSIZLIKLA BEKLİYOR
Zira Obama'nın görevinin ilk gününden itibaren göstereceği performans biz turizmcilerime yakından etkileyecek, bundan hiç şüpheniz olmasın.

ABD'de başta olmak üzere diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülke piyasalarına kurtarma paketleriyle enjekte edilen ve toplam tutarı 7 trilyon doları geçen paranın sisteme girmesi ile Atlantik ekonomisinde her olumlu hareketlilik bizim rezervasyon forcastlarinda ayni gün kendini gösterecek.

Ekonomide umut ve güven veren her inandırıcı söz ve eylem, her olumlu haber Avrupa halkını rahatlatacak.

Bu konuları gelecek aylarda bizzat yerinde yasayacağız:

14 Ocak'ta Utrecht Fuarı kapılarını yeni umutlara açacak, hemen arkasından Duesseldorf ve Stuttgart derken 20.Mart Moskova'ya kadar Avrupa'da sayısız turizm fuarlarında sadece 2009 yılının durumu değil geçekte turizm piyasalarının yeni yapılanma seklinin ilk verilerini alacağız.

2009 sadece zor, çalkantılı, yıkıcı olduğu kadar doğru karar alabilenler ve doğru ürüne oynayanlar için de umut veren, gelecek vaat eden yeni bir dönemin başlangıç yılı olacak.

2009 yılı hem sektörsel, hem kurumsal, hem de bireysel seferberlik yılı olacak.

İçindeki enerjiyi yeni sisteme doğru adapte edenler kazanacak. Sıfır önyargı ve pozitif yaklaşıma seçkin bilgi ve gerçek etüde ekleyenler yeni ekonominin akıncıları olacaklar

Bu konuları gelecek haftalarda daha bilimsel veriler ile sizlere aktaracağım.


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.027 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]