13Aralık2015, 17:55 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TRAVEL TURKEY İZMİR’DE GÖZLER ANTALYA VE EXPO 2016’YI ARADI

TRAVEL TURKEY İZMİR’DE GÖZLER ANTALYA VE EXPO 2016’YI ARADI

Halil ÖNCÜ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1501 kez okunmuşturTürkiye’nin turizm sektöründeki en önemli buluşmalarından birisi olan Travel Turkey İzmir - Turizm Fuar ve Kongresi İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ ve TÜRSAB Fuarcılık ortaklığıyla hafta sonu 9.kez sektörü buluşturdu. Bizde bu fuarı takip ederken, Antalya’nın bu fuarda eksikliğini de yerinde görmüş olduk.  Rusya ile yaşanan krizin en çok konuşulduğu fuarda, birçok basın mensubu gibi bende sektörün nabzını tutmaya çalıştım. Görünen o ki, turizmciler Rusya’dan ve Avrupa pazarından umudu kesmiş ve iç pazara yönelmiş durumda. Fuarda ‘Bu yıl iç turizmin” yılı olacağı görüşleri ön plandaydı.Travel Turkey İzmir – 9. Turizm Fuar ve Kongresi, 2014 yılına göre iki katı büyüyerek Türkiye’nin en büyük ve en modern yeni fuar alanı Gaziemir’de Fuar İzmir’in B, C ve D hollerinde gerçekleştirildi. 31 ülkeden, binden fazla turizm profesyoneline ev sahipliği yapan fuar, katılımcılarına fırsatlar sunmaya ve dünya turizm sektöründe bilinirliğini artırmaya devam etti.Antalya ve EXPO 2016 fuarda yoktu!

Travel Turkey İzmir 2015’de B holünde tur operatörleri, seyahat acenteleri, havayolu, rent a car, cruises, oteller, turizm merkezleri, uluslararası katılım, turizm ulaşım, otel ekipman, banka & sigorta & yazılım, turizm medya firmaları yer alırken; C holünde iller, belediyeler ve beldeler aldı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen İller, İlçeler ve beldeler çok değişik stantlar ve yöresel ürünleri ile Fuara renk katıp tanıtım yaparken, bu denli iç turizmin konuşulduğu fuarda Antalya’nın olmaması ise dikkatlerimizden kaçmadı. Özellikle EXPO 2016’yı ne kadar arasam da maalesef görmedim. Özellikle Rusya krizi ile oldukça sıkıntılı bir dönem geçireceğe benzeyen Antalya’nın özellikle batı ilçesi Kemer’in ise burada bulunmaması ise soru işareti olarak algılandı bizlerde. Kemer’i göremeyince bizde kendimizi Seydikemer standında bulduk ve hiç olmaz ise içinde Kemer yazan Seydikemer standında bir fotoğraf çektirdik.

2016’ya kimse karamsar olarak bakmasın!

Fuarı dolaşırken yine standını kiralamış olan Kemer ve Olimpos Bölgesinin ilk akla gelen isimlerinden birisi olan Kadir Kaya’ya uğruyoruz. Olimpos Teleferik İşletmesi Satış ve Pazarlama Müdürü Haydar Culfa ile birlikte tanıtım yapan Kaya, gelen yoğun misafirlerine bir yandan broşür ve hediyeler dağıtırken, bir yandan da Kemer’i ve Olimpos’u anlatıyordu. Kadir’in Ağaç Evleri’ni her Fuarda olduğu gibi bu fuarda da tanıtan ve stant açan Kadir Kaya bizlere 2016 sezonu kimse karamsar okmasın diyerek şöyle özetliyordu:  “ 2016’ya kimse karamsar olarak bakmasın. Turizm sadece bir Rusya’dan ibaret değil.  Bugün 80 ülkeden ülkemize turist geliyor. Bunun için diğer pazarlara daha iyi sarılmalı ve iyi bir tanıtım yapılmalı”Aynı stantta karşılaştığımız Kemer’de alternatif turizmin önemli bir noktası olan Olympos Teleferik’in Satış ve Pazarlama Müdürü Haydar Culfa ise gelecek sezon beklentilerini bize şöyle özetliyor: “ 2016 için zorlu bir süreç bizleri bekliyor. İki güçlü pazarımızdan bir tanesi Almanya diğeri ise Rusya. Rusya ile sıkıntı yaşamamız bizim için zorlayıcı olacaktır. Kısa sürede alternatifleri oluşturmak pek mümkün görünmüyor. Ama bu belki de bu ilerleyen süreçte turizmi güçlendirecek bir yapıya getirebilir. Bu süreç, turizmi çeşnilendirmemize ve diğer pazarlara daha fazla fırsat vermemizi sağlayabilir” diye konuştu.İç turizm patlama yapacak!

Fuarda özellikle tur şirketlerinin özellikle iç turizm ve kültür turizmi adına yapptıkları tanıtımlarla fark yaratmaya çalıştıklarını görüyorum. Valstur standında, şirket Kültür Turları Müdürü Halis Gebel ‘den bilgiler alıyorum. Gebel,  bu yıl iç turizmin patlama yapacağı inancında olanlardan. “Göreceksiniz bu yıl iç turizm patlama yapacak. Yaşanan bu kriz iç pazarı etkilemeyecek. Otellerin bu gruptaki açığını iç Pazar kapatacak” diyerek bu yıl iç turizmde patlama yaşanacağını bizlere iletiyor…Çanakkale İç turizmdeki gelişme ile olumsuzlukları telefi edecek!

Çanakkale standına geçiyoruz. Çanakkale'nin en önemli turizm markalarından Anzac Hotel'in Genel Müdürü Armağan Aydeğer ile Çanakkale turizmindeki gelişmeleri değerlendiriyoruz. Aydeğer, bu yıl yaşanan krizde, iç turizmdeki hareketin Çanakkale’ye büyük katkı sağlayacağını ifade derken “2016 yılı tüm Türkiye’de  olduğu gibi Çanakkale’de de zor bir yıl olacak.  Dolayısı ile bu yıl odak noktamız, iç turizm. İç turizmdeki hareket Çanakkale’nin yaşanacak olumsuzlukları telafi etmesindeki en olumlu güç olacak” diyerek iç turizmin bu yıl önemli yer tutacağını söylüyor bizlere…Trabzon’a Arap turist akını devam edecek!

Trabzon standında, Trabzon turizmini değerlendiren değerli müdürüm Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız 2015 yılının bölgeleri çok iyi geçirdiklerini ifade ederken 2016 yı ise bizlere şöyle değerlendiriyor:

“ 2015 turizm sezonumuz oldukça güzel geçti. Bir milyonu yapancı olmak üzere 3 milyona aşkın turisti Trabzon’da ağırladık. Bu sayının 400 bine yakını arap turistlerden oluşmaktaydı. Bu yılda biz özellikle Körfez ülkelerinden gelen turist sayımızın artacağına inanıyoruz. Çünkü o bölgelere yönelik , turizm fuarlarında gördüğümüz ve hissettiğimiz bu. Ama dünyanın genel gidişatı ve durumu hakkında da değerlendirme yapacak olursak, özellikle Rus turizminin Antalya’ya olan yansımasını bizim bölgemize de yansıyacağını düşünüyoruz. Genellikle Kültür turizmine ağırlık veren bir bölge olduğumuz için, olağanüstü bu krizden etkilenmeyeceğimizi zannediyoruz. Ama turizmin çok daha ileri noktalara gelmesi açısından gereken tedbirlerimizi de alıyoruz”Bu yıl ilk kez Fuar İzmir'de düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuarı, geçtiğimiz yıla göre metrajını ikiye katladı. Geçen yıl net 10 bin metrekare alanda organize edilen fuar, bu yıl net olarak 20 bin metrekare alanda düzenlendi. Fuarın bu yılki partner ülkesi Kosova ve partner şehri ise Adana oldu. Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği bu önemli fuarda Antalya’nın, Kemer’in ve özellikle EXPO 2016’nın eksikliğini bir kez daha hissettiğimizi belirterek yazımıza son veriyorum.


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]