03Aralık2015, 12:07 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KÜÇÜK MOSKOVA KEMER SESSİZ!

KÜÇÜK MOSKOVA KEMER SESSİZ!

Halil ÖNCÜ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 964 kez okunmuştur

Antalya’nın turizmde önemli destinasyonlarından ve 1980’li yıllardan itibaren Türkiye’nin turizmde lokomotifi olmuş Kemer, son dönem Rusya ile yaşanan krizi en fazla hissedecek bölgelerden birisi olacak. Hatırlanacağı gibi, özellikle 90’lı yılların sonrasında Rusya Pazarının gelişmesi ile birlikte, Rusların yoğun ilgi gösterdiği Kemer, son dönem adını Küçük Moskova olarak da duyurmuştu.

80’li yıllarda Almanlar başta olmak üzere Orta Avrupa ve İskandinav pazarından çok sayıda turiste ev sahipliği yapan Kemer, Rusların akını ile bu pazarları kısmen de olsa kaybetmiş, Rus Pazarı adeta Kemer’de tavan yapmıştı. Geçtiğimiz yıla kadar Kemer, Rus Turistlerin her zaman evi gibi olmuştur. Her ne kadar Ukrayna krizi ve Ruble’de yaşanan olumsuzluklar Rusların tatillerini engellemiş olsa da geçtiğimiz yıl da Kemer’i en fazla ziyaret eden milletlerin başında Ruslar yer almıştır.

Kemer’de geçtiğimiz yıllarda yaşanan turizmdeki gerileme yaşan uçak krizi ile daha da had safhaya çıkacaktır. Otelciler tedirgin bekleyiş içindedir. Kemer esnafı ise çaresiz, sıkıntılar içinde boğuşmaktadır. Halen bir dönem Kemer’de iş yapmak isteyen çok sayıda esnaf adeta Kemer’den kaçmaktadır. Yazın ortasında dahi kiralık dükkân bulunabilen Kemer’de bu kriz ile birlikte tüm caddelerde satılık ve kiralık ibareleri ile dükkanlar bulunmaktadır.

 Bu ifadeleri Kemer için kullanmak yıllarını Kemer’e vermiş bir turizm yazarı olarak bunları yazmak inanın içimi sızlatmaktadır.

Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürülmesiyle başlayan Türkiye-Rusya krizinin turizme etkilerinin çok büyük olacağı kanaatindeyim. Ancak bu etkinin en büyük en çok etkilenecek olan bölgelerinin başında da Kemer’in olacağını sizlere rahatlıkla söyleyebilirim. Rus pazarının Kemer için çok önemli bir yer kapladığını söylerken, yaşanan olay ile birlikte alternatif pazarların geliştirilmesi ve turizmin pamuk ipliğine bağlı olduğunu unutmayarak her an bir B planımızın, hatta C ardından D planlarımızın olması gerekliliği de ortaya çıkmıştır.

Yıllarca Kemer’de, Rusya’dan nasılsa turist geliyor diyerek hareket eden sektör bu durumda ne yapacağını şaşırmış durumdadır. Kemer’de bir sessizlik hâkimdir.

Türkiye’nin çeşitli noktalarından, Antalya’dan gelen demeçlere rağmen Kemer’den gerek üst düzey yöneticiler, gerekse de yetkili sektör temsilcilerinden hiçbir açıklama gelmemesi ise düşündürücüdür. Ya ne yapılacağı bilinmemekte, ya da şok hali devam etmektedir.

Bu arada buradan Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’e de seslenmek istiyorum. Bu kriz Kemer için oldukça önem arz ediyor. Ancak Başkanın bu önemli konuda maalesef herhangi bir açıklamasını görmedik. Bu krizde Başkana büyük iş düşüyor.  Bir şeyler yapmalı ve krizi en hafif hasarla atlatmak adına projeler üretmelidir. Gün eğlence ve dinlence günü değil, krizi yönetme günüdür.
Kemer’in acilen silkelenmesi gerekmektedir.

Bir kriz vardır ve bu krizin nasıl aşılacağı konusu Kemer’de acilen yapılacak toplantılar ve çözüm yolları ile aşılmalıdır. Bence Kemer’de sektörde hatırı sayılır ve bu işi yapan çok sayıda turizmci ve otelci vardır. Bunlar mutlaka bu konuda bir araya gelmeli bölge adına ne yapılacağı, alternatif planları hayata geçirmelidirler.

Her krizin bir fırsatı olduğu gerçektir. Yıllardır” Ucuza geliyorlar, gelmeseler de olur’ mantığı ile düşünenler!... Haydi bakalım gün sizin gününüz. Diyelim ki Ruslar artık gelmeyecek. Buyurun ve gerekli çalışmayı yaparak Kemer’e alternatif pazarları bulun.

Bu arada bizim için önemli olan Almanları tekrar Kemer’e getirelim. Kemer’i onların tekrar ikinci evi yapalım. Orta Avrupa ve İskandinav pazarını canlandıralım. Özelikle sonn dönem dikkat çeken O-Polonya, Macaristan ve Romanya pazarına yoğunlaşalım. Fuarlarda çekirdek fıstık yiyerek yaptığımız ve sadece gezi mantığı ile gerçekleştirdiğimiz tanıtımları bir kenara bırakıp gerçek fuarcılık anlayışları ile Kemer’i tanıtalım.

Eğer bir şeyler yapılmaz ise iddia ediyorum ki, Kemer’i zor günler bekliyor. Kemer için turizm olmazsa olmazdır. Kestiğimiz, biçtiğimiz ve yok ettiğimiz tarım da olmadığına göre Turizme sarılmaktan başka çerimiz yoktur.

O zaman gün hep birlikte çalışma ve bu krizi atlatma günüdür.


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]